کنفرانس چیست ؟

کنفرانس

کنفرانس چیست و از نظر لغوی چه معنایی را دربر میدارد؟

کنفرانس جلسه ای است که افراد در خصوص موضوع یا مسئله ای به منظور تبادل نظرات و رایزنی جمع می شوند. انواع کنفرانس ها یا حیطه گرایشی مختلف وجود دارد. کنفرانس آموزشی، تجاری و غیره وجود دارد. سالن کنفرانس محلی است که شرکت کنندگان کنفرانس در آن گردهم جمع می شوند. کنفرانس، همایش، کنگره و عبارات معنایی متشابه تنها از نظر هدف و تعداد افراد شرکت کننده با یکدیگر متفاوت می باشند.

کنفرانس های آموزشی با هدف بیان تحقیقات و یافته های جدید می باشد. افراد حاضر در محیط آکادمیک و آموزشی به منظور تبادل یافته ها و ارائه تحقیقات خود در کنفرانس شرکت می کنند. کنفرانس های تجاری و مرتبط با کسب وکار با هدف بیان فرصت ها در محیط یک کسب وکار خاص صورت می گیرد. این گردهمایی می تواند از افراد ، مدیران، سهام داران یک شرکت و یا چندین شرکت باشد. کنفرانس بازرگانی در مقیاس بزرگ تر و در حیطه بررسی فرصت ها، محدودیت ها در حوزه صنعت خاص می باشد و شرکت کنندگان در این کنفرانس می تواند شرکت های بزرگ در صنعت مرتبط باشند تا به ارائه تجربیات و نظرات خود بپردازند. موضوع کنفرانس و مواردی که سخنوران در طول کنفرانس بیان می نمایند می بایست برای شرکت کنندگان مشخص شده باشد تا شرکت کنندگان با دیدگاه و اطلاعات مرتبط لازمه در کنفرانس شرکت نمایند.

 

کنفرانس

کنفرانس (به فرانسوی: Conference) به یک نوع تجمع گفته می‌شود که راجع به یک موضوع بحث یا سخنرانی می‌کنند.

معنی واژه‌ی کنفرانس در لغتنامه دهخدا به این صورت آمده است:
کنفرانس . [ ک ُ ف ِ ](فرانسوی ، اِ) اجتماع گروهی از متخصصان فن برای شور و بحث در مسائل فنی؛ اجتماع سیاستمداران، رؤسای دول و وزیران، به منظور حل یک مسأله سیاسی، داخلی یا بین‌المللی.

فرهنگ فارسی معین نیز واژهٔ کنفرانس را به این صورت تعریف کرده‌ است:
(کُ فِ) [ فر. ] (اِ.) انجمن سیاسی که از سران دولت یا نمایندگان سیاسی آنان تشکیل شود؛ جلسه‌ای رسمی با تعداد شرکت کنندگان معدود که در آن یک یا چند نفر سخنرانی می‌کنند و پس از بحث و مذاکره تصمیماتی اتخاذ و گاه قطعنامه‌ای صادر می‌شود، اجلاس، فراهمایی.

مترادف کلمه کنفرانس: اجلاس، کنگره، گردهمایی، همایش، خطابه، سخنرانی میباشد .

معنی کنفرانس به فارسی:

سخنرانی، وعظ، خطابه، اجتماع برای بحث درمسئلهای( اسم ) ۱ – اجتماع گروهی از متخصصان فن برای شور و بحث در مسایل فنی . ۲ – اجتماع سیاستمداران روسای دول وزیران بمنظور حل یک مساله سیاسی داخلی یا بین المللی . ۳ – خطاب. ادبی علمی و غیره سخنرانی : همین فردا شود غوغا پدیدار بزور کنفرانس ونطق واشعار . دریغ از راه دور و رنج بسیار . ( بهار )

کنفرانس تهران

کنفرانسی که از ۵ تا ۹ آذر سال ۱۳۲۲ ه ش در تهران مرکب از سران سه دولت بزرگ : روزولت رئیس جمهور کشور ایالات متحده آمریکا استالین نخست وزیر اتحاد جماهیر شوروی و چرچیل نخست وزیر انگلستان تشکیل شد . در این کنفرانس سران دول مذکور درباره آینده جنگ دوم جهانی بحث کرده و تدابیری اتخاذ نمودند . بقول چرچیل تهران در آن چهار روز مرکز ثقل بزرگترین قدرت نظامی و اقتصادی و سیاسی تاریخ چند هزار ساله دنیا گردیده بود .

 

کنفرانس

کنفرانس اروپایی مدیریت مخابرات و پست

کنفرانس اروپایی مدیریت مخابرات و پست در ۲۶ ژوئن ۱۹۵۹ (میلادی) به عنوان هماهنگ کننده سازمان های پستی و مخابراتی کشورهای اروپایی پایه گذاری شد.
کمیته ارتباطات الکترونیک: مسئول ارتباطات رادیویی، مسائل مخابراتی، که با ادغام کمیته ارتباطات رادیویی اروپا و کمیته اروپا برای مقررات مخابراتی در سپتامبر ۲۰۰۱ (میلادی) پدید آمد. دبیرخانه دائمی کمیته ارتباطات الکترونیک، دفتر ارتباطات اروپا است.
کمیته اروپا برای مقررات پستی: مسئول مسائل پستی است.
کمیته امور سیاست گذاری اتحادیه بین المللی مخابرات: مسئول سازماندهی هماهنگی کنش های کنفرانس اروپایی مدیریت مخابرات و پست برای آماده سازی نشست های کنش های اتحادیه بین المللی مخابرات و هنگام برگزاری آنها، همایش های تام الاختیار، همایش های توسعه مخابرات جهانی، و گردهمایی های استانداردسازی مخابرات جهانی است.
کنفرانس اروپایی مدیریت مخابرات و پست به پیدایش نهاد استانداردهای مخابراتی اروپا در ۱۹۸۸ (میلادی) انجامید.

کنفرانس الجزیراس

کنفرانس الجزیراس (انگلیسی: Algeciras Conference) کنفرانسی بود که از ۱۶ ژانویه تا ۷ آوریل ۱۹۰۶ در شهر الگسیراز اسپانیا و به منظور پایان دادن به بحران طنجه بین امپراتوری آلمان و جمهوری سوم فرانسه برپا شد. بریتانیا در این بحران جانب فرانسه را گرفت و این اولین نشان جدی بودن توافق قلبی بین دو کشور بود.

کنفرانس برتون وودز

کنفرانس برتون وودز (Bretton-Woods Conference) در ژوئیه سال ۱۹۴۴ برای تعیین ساختار و نظم اقتصادی جهان بعد از جنگ جهانی دوم بر اساس سیستم آمریکایی اقتصاد آزاد جهانی شکل گرفت. آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم بعنوان قدرت برتر نظامی و اقتصادی و سیاسی مطرح شد و سیستم اقتصادی جهان بر اساس اندیشه های هری دکستر وایت و جان مینارد کینز شکل گرفت.
سیستم برتن وودز
اصول برتون وودز شامل موارد زیر می شد:
این کنفرانس دارای دو هدف اصلی: نرخ ثابت سیستم پولی بین المللی و ایجاد رژیم مبادله بود.
در سیستم برتون وودز محدودیتهایی وجود داشت که بعد از جنگ جهانی نمودار شد. با رشد اقتصادی کشورهای اروپایی و ژاپن و سایر مناطق و رکود اقتصادی آمریکا در دهه ۱۹۷۰ باعث شد آمریکا حمایت خود را از سیستم برتون وودز را بردارد و برابری قیمت دلار و طلا از بین رفت و دلار مبنی قرار گرفت. گات کم کم تبدیل به سازمان تجارت جهانی شد که رویکرد جدیدی را در اقتصاد جهانی داشت.
مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

15 − 12 =