کرونا و نمایشگاه | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

کرونا و نمایشگاه

پس از آنکه ویروس کرونا که تاکنون هزاران تن را به کام مرگ کشانده است و آینده اقتصاد جهان را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است در جهان شیوع پیدا کرد، بسیاری از صنایع از جمله صنعت نمایشگاهی که بعضا ماه‌ها برای برگزاری آنها برنامه‌ریزی شده است در ایران و جهان یکی پس از دیگری تعطیل شدند.

به دنبال تعلیق صنعت نمایشگاهی، صنایع وابسته به آن مانند صنعت هتل‌داری، رستوران ها، خطوط حمل ونقل هوایی، صنعت بازاریابی، گمرک، صنعت گردشگری و… با مشکلات فراوانی روبرو شده‌اند.

از آنجائی که چین به عنوان قطب مهم صنعت نمایشگاهی در جهان به شمار می‌آید،‌ در مقایسه با کشورهای دیگر به سبب تعلیق برگزاری نمایشگاه‌ها متحمل بیشترین خسارات شده است. این کشور که به عنوان دومین قدرت اقتصادی دنیا به شمار می آید، بنابراین تحولات صنعت نمایشگاه آن تاثیر فراوانی را بر صنعت نمایشگاهی دنیا دارد.

آمارها نشان می‌دهد از آغاز شیوع بیماری کرونا در ۶ ماه گذشته در چین، صنعت نمایشگاهی دنیا متحمل۵.۲ تریلیون دلار خسارت مالی شده است.

بدون شک نمایشگاه‌های ایران نیز به سبب این بیماری با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند. به گفته مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران از زمان شیوع  ویروس کرونا، صنعت نمایشگاهی کشور نزدیک به سه هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال ضرر کرده است.

 

تکلیف برگزاری نمایشگاه‌ها در ایام کرونا چه می‌شود؟

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی ایران می‌گوید، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، نمایشگاه‌های اقتصادی در سال ۹۹ برگزار می‌شود.

مدیرعامل شرکت‌ نمایشگاه‌ها با اشاره به لغو تعدادی از نمایشگاه‌ها در ماه‌های گذشته تحت تاثیر شیوع کرونا گفت: در ماه‌های گذشته تعدادی از نمایشگاه‌ها با صلاح‌دید نهادهای ذی ربط برگزار نشدند اما تلاش می‌شود در ماه‌های پیش‌رو با در نظر گرفتن یک تقویم فشرده، راه برای برگزاری نمایشگاه هایی که در ماه‌های آینده برنامه ریزی شده‌اند و همچنین نمایشگاه‌هایی که در ماه‌های اخیر لغو شدند، فشار به فعالان این حوزه کاهش یافته و از آسیب بیشتر آنها جلوگیری شود.

وی با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته برای برگزاری نمایشگاه فرش در شهریور امسال، توضیح داد: در جلسه‌ای که اخیرا با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، فعالان صنعت نمایشگاهی و فعالان صنفی حوزه فرش برگزار شد، تمام طرف‌ها اعلام آمادگی کردند تا این نمایشگاه را طبق زمان بندی اعلام شده برگزار کنند و با موافقت وزارت صنعت، برنامه ریزی برای برگزاری این نمایشگاه آغاز شده است.

 همچنین گفت : ما در حوزه فرش با تعدادی از کشورها رقابت جدی داریم و مانند دیگر حوزه‌ها، صنعت نمایشگاهی تلاش می‌کند همراهی خود با این بخش و سایر بخش‌هایی که به رونق و جهش تولید در کشور کمک می‌کنند را با قدرت به کار بندد.

 در ماه‌های گذشته تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا، در ایران و بسیاری از کشورهای جهان، برگزاری نمایشگاه های حضوری داخلی و بین المللی متوقف شد.

ایران در هفته‌های گذشته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، دو نمایشگاه جهش تولید و دستاوردهای مقابله با ویروس کرونا را برگزار کرد.

 

 

کرونا و نمایشگاه

برپایی اولین نمایشگاه مجازی دستاوردهای مقابله با کرونا

  اولین نمایشگاه مجازی (سه‌بعدی و دوبعدی) با موضوع «جهش تولید و دستاوردهای مقابله با کرونا» از ۲۹ مهر تا ۸ آبان سال‌جاری با حمایت بلاعوض صندوق نوآوری و شکوفایی و با حضور ۴۰ شرکت دانش‌بنیان برپا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، مرضیه شاوردی مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی با اعلام این خبر، درباره جزئیات برگزاری این نمایشگاه گفت: با توجه به محدودیت‌های موجود در برگزاری نمایشگا‌ه‌های فیزیکی و شرکت در نمایشگاه‌های خارجی به‌واسطه شیوع ویروس کرونا، صندوق نوآوری و شکوفایی قصد دارد با اتخاذ شیوه‌ای جدید، توانمندی‌ها و محصولات ‌شرکت‌های دانش‌بنیان را به نمایش بگذارد و در راستای تسهیل تجاری‌سازی این محصولات در عرصه‌های ‌ملی و بین‌المللی قدم بردارد.

وی ادامه داد: بر همین اساس نمایشگاه مجازی جهش تولید و دستاوردهای مقابله با کرونا با حمایت صندوق نوآوری و به‌منظور معرفی محصولات دانش‌بنیان کشور در حوزه‌های ‌تجهیزات و مواد پاک‌کننده و ضدعفونی‌کننده، محصولات سلولزی و بهداشتی، ‌تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی، کیت‌های تشخیصی، محصولات دارویی و سامانه‌های نرم‌افزاری با حضور ۴۰ شرکت دانش‌بنیان برگزار می‌شود.‌ به گفته شاوردی، مجریان این نمایشگاه شرکت «همایش‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی پارس رستاک» و «مهندسی و توسعه فناوری انرژی هیراب» هستند و این نمایشگاه به‌صورت سه زبانه (فارسی، انگلیسی و عربی) در دو قالب سه‌بعدی و دوبعدی طراحی‌شده است. بازدیدکنندگان داخلی و خارجی می‌توانند به‌صورت آنلاین از این نمایشگاه دیدن کنند و همچنین می‌توانند با ورود به فضای نمایشگاه از محتوای دیجیتال هر غرفه بازدید کنند و با محصولات و خدمات شرکت‌ها آشنا شوند. مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی، هدف از برگزاری این نمایشگاه را معرفی دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا و بازاریابی و تسهیل صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به بازارهای هدف عنوان کرد و گفت: هنگام بازدید از نمایشگاه، امکان برقراری ارتباط آنلاین با مدیران شرکت‌های حاضر در نمایشگاه نیز برای بازدیدکنندگان و مشتریان بالقوه شرکت‌های دانش‌بنیان وجود خواهد داشت. همچنین درصورتی‌که قراردادی بین شرکت‌های دانش‌بنیان و ‌مشتریان آنها منعقد شود، صندوق نوآوری و شکوفایی با استفاده از ابزارهای تامین مالی متنوع خود، منابع ‌مالی لازم را برای اجرای این قراردادها تامین خواهد کرد‎.

 

مدیرعامل نمایشگاه بین المللی تبریز با اشاره به اینکه اولین نمایشگاه کشور بعد از شیوع کرونا در این شهر برگزار شد، گفت: تمامی شرایط سنجیده شده و زمینه لازم برای رعایت بهتر و بیشتر پروتکل‌های بهداشتی در حین برگزاری نمایشگاه ها فراهم شده است و تمامی نمایشگاه‌ها با هماهنگی ستاد استانی مقابله با کرونا برگزار می‌شود.

 همچنین با بیان اینکه بر اساس مجوز کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی، نمایشگاه بین المللی تبریز اجازه برگزاری ۶۲ نمایشگاه را در سال ۹۹ دارد، افزود: به جز ۲ نمایشگاهی که به دلیل شرایط کرونایی لغو شد بقیه را با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری توانستیم نمایشگاه‌های عمومی را هم‌چون نمایشگاه جهیزیه، تخصصی تر برگزار کنیم تا از آمدن و تجمع بیشتر مردم جلوگیری شود. ونمایشگاه متالوژی و ریخته گری نیز با سطح بسیار بالا و فوق تخصصی برگزار شد که حتی در کشور بازتاب بسیار خوبی داشت، زیرا هرچند که در متراژ پایینی برپاشد اما به دلیل حضور شرکت‌های قدرتمند، بسیار با کیفیت بود و بیش از ۹۰ درصد غرفه داران نیز رضایت کامل داشتند.

همچنین در راستای حمایت از کتاب فروشی‌های سطح شهر، سعی می‌کنیم تا فقط شرکت‌های قوی و بزرگ در این نمایشگاه حضور داشته باشند و اجازه حضور برای فروشندگان کوچک داده نشود تا خرید و فروش کتاب در کتاب فروشی‌ها نیز انجام شود و ضربه‌ای به این صنف در سطح شهر وارد نشود.

مدیر عامل نمایشگاه بین المللی تبریز در خصوص نحوه برگزاری نمایشگاه در شرایط کرونایی، اظهار کرد: غرفه‌ها با فاصله زیادی برپا خواهند شد به طوری که در هر سالن ۱۰۰ غرفه حضور می‌یابند.

وی گفت: تمامی اماکن، نیمکت‌ها، غرفه‌ها، لباس و دست و کفش افراد ضدعفونی می شود و مردم از یک درب وارد سالن شده و از درب دیگری خارج می‌شوند و تمامی اجناس هر غرفه و کف سالن ها نیز به صورت دائم و چرخشی با دستگاه‌ها ضدعفونی می‌شود.

وی با اشاره به توزیع رایگان روزانه نزدیک به ۲۸ هزار ماسک در حین برگزاری نمایشگاه ها گفت: امسال مجوز برگزاری نمایشگاه‌های مختلفی چون هیجدهمین نمایشگاه صنعت دام و طیور، ماشین آلات کشاورزی، قطعات یدکی خودرو، ماشین آلات صنایع چوب، لوازم خانگی، صنعت حمل و نقل و فلزات گرانبها، جواهرات و ماشین آلات مربوطه در تبریز صادر شده است. و به تمامی کارکنان، ماسک و مواد ضدعفونی به وفور داده می‌شود، در زمان‌های مشخص تب سنجی نیز انجام می‌ شود و خوشبختانه تاکنون موارد مثبت کرونایی در این مجموعه ثبت نشده است.

همچنین در خصوص خسارت نمایشگاه بین المللی تبریز در ایام کرونایی، اظهار کرد: نمی‌توان دقیق گفت که چه میزان خسارت دیدیم اما بیش از هفت میلیارد تومان تنها در اسفندماه سال گذشته ضرر کردیم، سه نمایشگاه مهم در فروردین ماه لغو و در مرداد برگزار شد، شرکت های خارجی هم حضور نداشتند که از نظر ارزی خسارت وارد شد.  حتی برخی غرفه داران داخلی هم به دلیل وضعیت قرمز کرونایی آذربایجان شرقی در نمایشگاه شرکت نمی‌کنند ‌که بر این اساس از نظر مالی خسارات بالایی داشتیم اما از نظر معنوی توانستیم با برگزاری محدود نمایشگاه‌ها وجهه خود را در بین شرکت‌های داخلی حفظ کنیم و با وجود تمامی خسارت‌ها اما توانستیم نمایشگاه‌ها را هرچند محدود با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حتی بدون سود مالی برگزار کنیم.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲۵۰ میلیون تومان در نمایشگاه جهیزیه هزینه مواد ضدعفونی پرداخت کردیم، اظهار کرد: تولیدکنندگان با هزاران برنامه به نمایشگاه می‌آیند و برای فروش و عرضه محصولات خود وقت می‌گذارند و نمی‌توان کمر این تولیدکنندگان را شکست و با تعطیلی نمایشگاه، چرخ‌های اقتصاد را دچار مشکل کرد. و نمایشگاه بین المللی تبریز هم‌چون بازار مدرنی است که تهویه دارد و هزاران بار بهتر از بازارهای سطح شهر است، پس بهتر است هر زمان که بازارهای شهر تعطیل شدند، نمایشگاه‌ها را نیز تعطیل کنند.

مطیع جهانی معاون پشتیبانی، تحقیقات و برنامه ریزی اتاق تعاون ایران در خصوص ادامه برگزاری نمایشگاه‌ها نیز گفت: همسو با وزارت بهداشت عمل می‌کنیم و در صورتی که ستاد مقابله با کرونا دستورالعمل جدیدی اعلام کند از آن تبعیت خواهیم کرد، اما با توجه به اینکه فضای نمایشگاه بین المللی تهران ۸۵ هکتار و به عنوان بزرگترین فضای نمایشگاهی خاورمیانه دارای فضای باز است با رعایت نکات بهداشتی همچون رعایت فاصله بهداشتی،‌ اجرای طرح غربالگری در مبادی ورودی، ‌توزیع ماسک رایگان و راه‌اندازی آزمایشگاه‌های سیار در سطح نمایشگاه می‌توانیم طبق تقویم مصوب، نمایشگاه‌ها را بدون هیچ مشکلی برگزار کنیم.

مطیع جهانی تصریح کرد: کشورهایی همچون آلمان،‌انگلیس، اسپانیا و ایتالیا که اقتصادشان مبتنی بر نفت نیست در زمینه صنعت نمایشگاهی بهتر عمل می کنند.

وی افزود: خوب است برای برگزاری مجدد نمایشگاه‌ها در شرایط کنونی از تجربیات مفید کشورهایی دیگر همچون چین، امارات و آلمان استفاده کنیم.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

چهار + 1 =