دلایل شرکت در نمایشگاه | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

چرا در نمایشگاه شرکت کنیم؟

نمایشگاه

چرا باید در نمایشگاه شرکت کنیم؟ 

شاید یکی از سوالاتی که خیلی از افراد از هم میپرسند همین باشد. دلیل وجود نمایشگاه چیست؟ و در نمایشگاه ها چه اتفاقی قرار است رخ بدهد؟

نمایشگاه پدیده ای دانش محور است که ارکان آن بر پایه های استعداد محوری، فعالیت طرح و برنامه ای و کار محوری قرار داد. این روند در طول تاریخ شش هزار ساله کاربرد نمایشگاه ها، با توجه به ویژگی های هر دوره با محتوایی ثابت و اشکالی متفاوت ادامه داشته و در هر دوره ای نسبت به دوره قبل تکامل یافته تر شده تا آنجا که در حال حاضر و در سال های اولیه قرن بیست و یکم، این پدیده به صنعتی پویا تبدیل شده است و در رونق اقتصادی کشورها نقس بسزایی دارد.
بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی اتحادیه نمایشگاه های بین المللی، پول در گردش در صنعت نمایشگاهی در سراسر جهان سالیانه متجاوز ازسیصد میلیارد دلار است که این رقم با توجه به افزایش نقدینگی و تعداد و ارزش  مبادلات بازرگانی ، در آینده افزایش چشمگیری خواهد یافت و تأثیر شگرفی بر اقتصاد جهان خواهد گذاشت.
از سویی دیگر باید گفت که نمایشگاه ها مجامعی چند بعدی می باشند و گذشته از بعد اقتصادی، ابعاد اجتماعی، فرهنگی ، هنری، سیاسی، علمی و آموزشی را نیز دنبال می کنند و والاترین نقش را در تجارت بین الملل ایفا می نمایند و ضمن تأثیرپذیری از همه این ابعاد در نهایت بر روی همه آنها تأثیرات مثبت، مؤثر و شگرفی می گذارند. چنین نقش برجسته ای ریشه در تاریخ دارد و مراحل تکاملی آنرا در طی قرون می توان جستجو نمود.
باتخصصی شدن نمایشگاه ها پس از جنگ جهانی دوم، این واقعیت بیش از پیش مشخص شده است که نمایشگاه های بین المللی تخصصی با عنوان های منتج از گروه های کالایی متفاوت،ضمن ارتقای کیفی و کمی مبادلات بازرگانی، روند تحقیق، تولید، بازاریابی؛ توزیع، مصرفو بازیافت را نیز تصحیح می نمایند.
در میان فعالیت های نمایشگاهی، نمایشگاه های جهانی آوردگاه های علمی و هنری ملت هاست و مکان های خارق العاده و چشمگیری برای ارایه اختراعات ، ابتکارات و دیدگاه های آنها محسوب می شود. در اینگونه رویدادها، شرکت کنندگان به نوبه خود می کوشند برای یک مشکل خاص که به عنوان موضوع هر نمایشگاه جهانی از چند سال قبل از برپایی آن نمایشگاه مطرح می شود راه حل های مناسبی را ارایه نمایند.
نمایشگاه یک پدیده تخصصی و همانند تیغی دو دم است و همانگونه که برای متخصص شدن در رشته های دیگر ضرورتاً باید فنون آن را فراگرفت، برای فعالیت در نمایشگاه ها نیز باید موارد گوناگونی را به صورت های تئوری و عملی آموخت(مدرس،۸۶، ۵-۶).
تاریخچه نمایشگاه
کلمه(Fair) به معنی جشن است و چنین استنباط می شود که در جشن های قدیم کنار پایکوبی و شادی در فرصتهایی که پیش می آمده است افراد به مذاکرات تجاری نیز می پرداختند و لذا  پایه عملیات فروش در این جشن ها گذاشته می شد و در فرصت دیگری دادو ستد صورت می گرفته است. از این منظر تاریخ برگزاری نمایشگاه به مبدأ تاریخ جهان بر می گردد. از آن زمان که بشر خود را شناخت و با دادوستد کالا آشنا شد، نمایشگاه نیز موجودیت یافت.درابتدا دادو ستد به صورت پایاپای صورت می گرفت ولی بعد از رواج پول مبادلات آسان ترشد. کم کم بازرگانان به این فکر افتادند که کالاهای خود ار در محلی مشخص عرضه و در معرض دید خریداران قراردهند. از همین جا بود که اندیشه برپایی نمایشگاه شکل گرفت. به طور رسمی از اواخر سده پنجم میلادی اهال یروم برای نخستین بار به ایجاد بازارهای مکاره برای فروش کالاهای گوناگون خود مبادرت ورزیدند ولی نمایشگاه به صورت کنونی برای اولین بار در شهر لایپزیک آلمان تشکیل شد که قدمت آن به حدود هشتصد سال می سد. در ایران نیز شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی درسال ۱۳۵۱ تشکیل و در سال ۱۳۵۲ اولین نمایشگاه بازرگانی در تهران برگزار شد.
انواع نمایشگاه ها :
نمایشگاه ها بر حسب موضوع و محل به ترتیب زیر طبقه بندی می شوند:
۱- نمایشگاه های عمومی :
این نمایشگاه در ابعاد بسیار وسیع و با حضور شرکت های مختلف و در تاریخ مشخص تشکیل می شوند. نظیر نمایشگاه های بین المللی تهران که تا چند سال پیش برگزار می گردید.اما ایراد بزرگ این نمایشگاه ها به خصوص در کشورهای در حال توسعه این است که بیشتر به یک تفریح تبدیل شده تا محل کسب و کار.
۲- نمایشگاه های تخصصی:
این نمایشگاه ها در خصوص صنعت خاصی تشکیل می شوند( نظیر نمایشگاه الکترونیک، فرش، صنایع، کاشی و  سرامیک) لذا ایراد نمایشگاه های عمومی را ندارند و عمدتاً صنعتگران، اساتید دانشگاه ها، دانشجویان و مشتریان آن صنعت به همراه یاوران در آنها حضور می یابند. در نتیجه اثربخشی آنها بسیار بیشتر است.
۳- نمایشگاه های اختصاصی:
این نمایشگاه ها به صورت اختصاصی از سوی یک شرکت یا هنرمند و به منظور معرفی شرکت و محصولات آن در کشور یا کشورهای خارجی برگزار می شود.
۴- نمایشگاه های غیر بازرگانی:
این نمایشگاه ها از سوی مؤسسات غیرانتفاعی و با هدف القای یک ایده و یا طرز فکر برگزار می شود.
۵- نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا:
هدف اصلی این نمایشگاه ها فروش است. لذا این ها بیشتر یک فروشگاه بزرگ با غرفه های متعدد هستند که به صورت فصلی و به منظور قیمت شکنی و حراج برگزار می شوند.

نویسنده: امید بشردوست دکتری مدیریت صنعتی و استاد دانشگاه  ( O_bashardoost@yahoo.com )

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴.۵ / ۵. تعداد آرا: ۲۲

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
2 دیدگاه
  1. به نظر من شرکت ها، سازمان ها، دولت ها و افراد به دلایل مختلفی می توانند در نمایشگاه حضور داشته باشند یکی از این دلایل آشنایی با محصولات و فناوری های جدیدی است که اکنون تنها در انحصار شرکت یا افراد خاص نمایشگاه است. دوم معرفی محصولات و فناوری ها و یا گاهی ایده ها به شرکت ها در نمایشگاه ها سوم نوعی پرستیژ و یا بحث برندینگ می باشد که گاهی شرکت ها فکر می کنند حضور آنها در نمایشگاه ها باعث می شود بیشتر دیده شوند و افراد با برند و نوع فعالیت و زمینه های کسب و کار آنها آشنا شوند چهارم جذب اسپانسر و یا سرمایه گذار می باشد پنجم فروش محصولات خود و یا گرفتن سفارش ساخت و یا تولید محصول با شرایط ویژه و….

  2. مطلب بسیار زیبایی بود ولی باید در نظر گرفت تمام موارد فوق زمانی اثر دارد که کشور مورد نظر نسبت به ورود به بازارهای بین المللی محدودیت نداشته باشد. برای مثال کشوری مثل آلمان سالانه مبالغ هنگفتی فقط از برگزاری نمایشگاههای تجاری بدست می آورد و میزان تراکنش بستن قرارداد های تجاری در نمایشگاههای بین المللی اش بسیار بالاست. ولی آیا کشوری مانند ما که با محدودیت های بسیار زیادی در حوزه اقتصادی در دنیا مواجه است می تواند وارد این عرصه شود؟

نظر خود را به اشتراک بگزارید

شانزده − نه =