پذیرش تحصیلی در کانادا

تحصیل در کانادا

بر اساس جدیدترین رده‌بندی دانشگاه‌های جهان که هر ساله توسط نشریه معتبر تایمز منتشر می‌شود، بیش از ۵ دانشگاه کانادایی را می‌توان در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان دید که خود موید سیستم آموزشی به روز و منطبق بر بالاترین استانداردهای جهانی است. بنابراین بسیار منطقی به‌نظر می‌رسد متقاضیان زیادی از سرتاسر جهان برای تحصیل در کانادا اقدام کنند و این روش را برای ادامه زندگی در این کشور انتخاب نمایند. دانشگاه‌های معروفی همچون تورنتو، مونترال، مک‌مستر، مک‌گیل و بریتیش‌کلمبیا تنها بخشی از دانشگاه‌های معتبر و بین‌المللی کشور کانادا هستند که هر ساله در لیست بهترین دانشگاه‌‌های جهان قرار می‌گیرند. اما حتی در سایر شهرها و استانهای دیگر کانادا که نسبتا نزد ایرانیان شناخته شده نیستند نیز می‌توان دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی تراز اولی را جستجو کرد که از لحاظ استاندارد، کیفیت آموزشی و اعتبار مدارک دانشگاهی فرسنگ‌ها با دانشگاه‌ها و موسسات ایرانی فاصله دارند! دراین مقاله با شمیران گشت همراه باشید .

 

 

شمیران گشت مجری تخصصی تحصیل در کانادا میباشد .

با ما تماس بگیرید ، مشاوره رایگان:   ۰۲۱۲۶۲۰۶۳۵۷    – ۰۲۱۲۶۲۰۶۴۷۹

اگر میخواهید ما با شما تماس بگیریم میتوانید از طریق آیکن گوشه پایین سمت راست یا نوار کنار سمت چپ ثبت درخواست کنید .

 

هر آنچه که درباره ویزای تحصیلی کانادا Study Permit باید بدانید

کشور کانادا دارای استانداردهای بالای آموزشی در سطح دنیا می‌باشد. این کشور دارای ۵ دانشگاه معتبر جهانی به نام‌های تورنتو، مک گیل بریتیش کلمبیا، مونترال و دانشگاه آلبرتا می‌باشد که در رنکینگ دانشگاه های برتر جهان جایگاه ویژه ای دارند و بین دانشجویان بین المللی از محبوبیت زیادی برخوردارند.

اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید باید بدانید که برای دوره‌های آموزشی که مدت زمان آن‌ها بیشتر از ۶ ماه است، نیاز به گرفتن ویزا تحصیلی کانادا دارید.

مواردی که باعث سهولت در گرفتن ویزای تحصیلی کانادا می‌شود عبارتند از:

 • پذیرش از یکی از موسسات آموزش عالی کشور کانادا (مورد تایید اداره مهاجرت)
 • توانایی پوشش مخارج دست کم یک سال تمام زندگی و تحصیل در کانادا (شهریه بعلاوه هزینه زندگی)
 • عدم سوء پیشینه
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • داشتن معدل بالا (در همه مقاطع)
 • نمره زبان بالا
 • معرفی نامه قوی از ۲ استاد یا بیشتر
 • مقالات ثبت شده و معتبر
 • ارائه برنامه تحصیلی (Study Plan) دقیق و قانع کننده
 • ارائه مدارکی که ثابت کند فرد پس از پایان تحصیل قصد ماندن در کانادا را ندارد.

(لازم به ذکر است که شخص با ارائه مدارکی همچون سند ملکی و یا تاهل می‌تواند کشور کانادا را متقاعد کند که پس از اتمام تحصیلاتش به کشور خود باز میگردد.)

 

انواع روشهای مهاجرت تحصیلی به کانادا

امروزه متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا می توانند با دریافت ویزای دانشجویی و یا ویزای دانش آموزی به این کشور سفر کنند.

 

ویزای دانشجویی کانادا

متقاضیان ۱۸ سال به بالا می توانند با دریافت ویزای دانشجویی کانادا، برای تحصیل در کالج، دانشگاه و مراکز آموزشی کانادا اقدام نمایند.

البته لازم به ذکر است که دریافت ویزای دانشجویی مستلزم داشتن دعوتنامه و نامه پذیرش از سوی دانشگاه و موسسات کانادا می باشد.

 

ویزای دانش آموزی کانادا

متقاضیانی که هنوز به سن قانونی نرسیده اند (زیر ۱۸ سال) نیز می توانند با دریافت ویزای دانش آموزی کانادا، برای تحصیل در مدارس کانادایی، به این کشور مهاجرت کنند.

البته این افراد ضمن داشتن سرپرست قانونی (مادر یا پدر) و دعوتنامه ای معتبر، باید جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا ثابت کنند که والدین‌ یا سرپرست‌ آنها از توانایی پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا برخوردار هستند.

 

 

تحصیل در کانادا

 

دوره کالج در کانادا

یکی از مقبول‌ترین مقاطع تحصیلی در کانادا دوره کالج است. دوره‌هایی که عموما بر تقویت مهارت‌های کاربردی با هدف تربیت نیروی متخصص برای بازار کار در این کشور متمرکز شده‌اند و عموما متقاضیان داخلی و بین‌المللی به شرکت در این دوره‌ها تمایل زیادی نشان می‌دهند.

اگرچه اخذ پذیرش تحصیلی برای شرکت در دوره‌های کالج در کانادا چندان دشوار نیست، اما دریافت ویزای تحصیلی برای این دوره‌ها نسبت به دوره‌های دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) کمی دشوارتر است.

عموما کالج‌ها و موسسات آموزشی مورد تایید آموزش و پرورش کشور کانادا شامل انواع مختلف زیر می‌شوند:

 • کالج‌های استانی کاردانی Community
 • کالج‌های فنی و حرفه‌ای، هنرهای زیبا و کاربردی
 • موسسات فناوری و علوم
 • کالج‌های عمومی و فنی و حرفه‌ای کبک (collèges d’enseignement général et professionnel in Quebec)
 • کالج‌های خصوصی حرفه و شغل Career Colleges
 • کالج‌های junior

این نوع از موسسات آموزشی عالی کانادا دارای رشته‌های تحصیلی بسیار گسترده بوده و مجاز هستند تا در قالب دوره‌های ۲ تا ۳ ساله اغلب مدارک معادل تا سطح کارشناسی، کاردانی (associate degree)، دوره‌های آموزشی مهارت کاری، آماده‌سازی امتحانات مجوزهای حرفه‌ای، دوره‌های زبان انگلیسی و یا فرانسه و یا دو سال اول دوره کارشناسی را ارائه دهند .

عموما در صورتی که زیر ۱۸ سال باشید می‌توانید بدون ارائه مدرک زبان انگلیسی به ادامه تحصیل در یکی از کالج‌های معروف کانادا بپردازید، اما در صورتی که بالای ۱۸سال باشید برای دریافت پذیرش کالج و ویزای کانادا مطمئنا به مدرک بین‌المللی زبان نیاز پیدا خواهید کرد.

شما همچنین می‌توانید با دریافت پذیرش کالج و ویزای تحصیلی کانادا تا حداکثر ۲۰ ساعت در هفته به هنگام تحصیل کار کنید.

 

 

 

پذیرش کارشناسی در کانادا

برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در دوره های لیسانس در کانادا داشتن مدرک دیپلم و زبان در حد آیلتس ۶ همچنین معدل بالای ۱۵ شرط ورود به دانشگاه هاست و دوره های کارشناسی معمولاً سه یا چهار سال تحصیل تمام وقت، بسته به استان یا اینکه دوره عمومی یا تخصصی باشد، طول می کشد. ورود به دوره های لیسانس معمولاً با رقابت بیشتری همراه است، زیرا تعداد محدودی ظرفیت برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. انگیزه نامه و در برخی موارد توصیه نامه معلم یا استاد تأثیر بسزایی در اخذ پذیرش در این مقطع در دانشگاه های کانادا دارد. معمولاً پذیرش در این دوره ها در ترم سپتامبر و در برخی موارد ژانویه صورت می گیرد و ممکن است برخی رشته ها احتیاج به مصاحبه داشته باشند. بنابراین شرایط رشته ها متفاوت است. گپ تحصیلی برای دوره لیسانس بسیار مهم می باشد و بیشتر از دو سال ریسک پذیرش را بالا می برد. اجازه همراه نیز بسته به موارد مختلف بررسی می شود و پس از بررسی و تأیید می توانند ورود پیدا کنند. دانشجو در طول تحصیل نیز اجازه کار به صورت پاره وقت را خواهد داشت.

 

 

 

پذیرش کارشناسی ارشد در کانادا

برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا تمام مواردی که در مقطع کارشناسی بیان شد، صدق می کند. دانشگاه های کانادا ارزان تر از دانشگاه های آمریکایی هستند. مهلت اکثر دوره ها بین دسامبر و فوریه است. اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در مقایسه با امریکا نسبتاً آسان تر است، اما ورود به دانشگاه و اخذ ویزا در کانادا نیز دشوار است. تافل / آیلتس و معدل ترجیحاً بالای ۱۵ هم از شروط مهم برای پذیرش هستند. نمره آیلتس معمولا ۶.۵ مورد قبول است و اکثر دانشگاه های برتر TOEFL iBT 90-100 را ترجیح می دهند. در عین حال برخی رشته ها هستند که به دلیل لزوم ارتباط با اقشار جامعه، داشتن مهارت زبانی بالاتر در حد آیلتس ۷ برای اخذ پذیرش ضروری است. معمولاً پروسه اخذ پذیرش تا ورود به دانشگاه بین ۴ تا ۷ ماه به طول می انجامد. شهریه تحصیلی بسته به دانشگاه بین ۱۵ تا ۳۰ هزار دلار کانادا متغیر می باشد. همراه نیز در این دوره امکان ورود را دارد و دانشجو در طول هفته بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت اجازه کار بصورت پاره وقت خواهد داشت.

 

 

شمیران گشت مجری تخصصی تحصیل در کانادا میباشد .

با ما تماس بگیرید ، مشاوره رایگان:   ۰۲۱۲۶۲۰۶۳۵۷    – ۰۲۱۲۶۲۰۶۴۷۹

اگر میخواهید ما با شما تماس بگیریم میتوانید از طریق آیکن گوشه پایین سمت راست یا نوار کنار سمت چپ ثبت درخواست کنید .

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد آرا: ۶

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

18 − پنج =