ویزای شینگن | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

ویزای شینگن

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن موافقت نامه‌ ای است که به برداشته شدن مرز بین ۶ کشور اروپایی انجامید و امکان مسافرت بدون روادید بین این کشورها را فراهم کرد. این پیمان در سال ۱۹۸۵ بین پنج کشور اروپای غربی به امضا رسید و کشورهای دیگر به تدریج به این پیمان ملحق شدند و در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی از قوانین این پیمان پیروی می‌کنند.

این ۲۶ کشور عبارت اند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس.

البته ساکنین و اتباع کشورهای قاره آمریکا (غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و…) و ساکنین و اتباع قاره استرالیا و کشورهای ژاپن، کره جنوبی و مالزی نیازی به گرفتن ویزا – ویزای شینگن ندارند و می توانند به مدت حداکثر۹۰ روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.

ویزای شینگن برای سفر سریع‌تر و آسان‌تر بین تمام کشورهای اتحادیه اروپا که عضو این پیمان هستند، استفاده می شود. در واقع زمانی که برچسب ویزای شینگن در پاسپورت شما باشد می توانید به راحتی به یکی از کشورهای حوزه شینگن سفر کنید. این کشورها عبارتند از: آلمان، فرانسه، سوئد، دانمارک، یونان، استونی، فنلاند، ایتالیا، اسپانیا، ایسلند، لوکزامبورگ، لتونی، لیتوانی، هلند، مالت، لهستان، نروژ، پرتغال، اسلوونی، چک، مجارستان، اتریش و بلژیک. البته لازم به ذکر است شما برای ورود به حوزه شینگن می بایست در ابتدا به کشوری سفر کنید که از آن ویزای شینگن دریافت کرده اید. برای مثال در صورتی که شما ویزای خود را از کشور آلمان دریافت کرده اید باید ورودتان نیز به همین کشور باشد. در واقع این کشور مقصد اصلی شما خواهد بود و مکانی است که بیشترین زمان سفر خود را در آن سپری خواهید کرد. پس از آن  شما می توانید کاملا آزادانه در مدت زمان اعتبار ویزای خود به دیگر کشورهای حوزه شینگن نیز سفر کنید. اما همانطور که می دانید برخی از کشورها مانند ایرلند و انگلیس در قرارداد کشورهای شینگن قرار ندارند و بنابراین برای سفر به این کشورها باید ویزای خود آنها را دریافت کرد. علاوه براین چنانچه می خواهید ویزای شینگن را با استفاده از دعوت نامه دریافت نمایید باید این دعوت نامه از شخصی با موقعیت اجتماعی خوب و یا شرکتی معتبر دریافت گردد تا در موفقیت شما تاثیرگذار باشد. ویزای شینگن به عنوان یکی از معتبرترین ویزا های دنیا شناخته می شود، بنابراین به علت ارزش بالایی که دارد گرفتن آن نیز ملزم به داشتن یک سری شرایط خاص خواهد بود.

انواع مختلف ویزای شینگن:

ویزای اتحادیه شینگن (USV)

ویزای اتحادیه شینگن (USV) در حقیقت همان ویزای توریستی برای گردشگرانی است که می خواهند به کشورهای اروپایی حوزه شینگن سفر کنند. با گرفتن این نوع از ویزا شما می توانید برای حداکثر ۹۰ روز در هر شش ماه به کشورهای ناحیه شینگن مجوز ورود پیدا کنید. زمان شروع این تاریخ نیز از زمان ورود به یکی از این کشورها حساب می شود. ویزای اتحادیه شینگن (USV) به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود:

ویزای نوع A

این نوع ویزا به شما اجازه ترانزیت فرودگاهی را خواهد داد. در حقیقت شما با در دست داشتن آن اجازه پیدا می کنید تا مثلا از یکی از فرودگاه های کشورهای حوزه شینگن برای تعویض پرواز خود استفاده کرده و بلافاصله به کشوری خارج از محدوده شینگن سفر کنید. اعتبار این ویزا تنها برای استفاده از فرودگاه ‌های کشورهای محدوده شینگن است. باید گفت این نوع ویزا به هیچ عنوان به مسافر اجازه ترک کردن فرودگاه کشور عضو پیمان شینگن را نمی دهد بلکه تنها به جهت تعویض پرواز برای مقصدی دیگر از آن استفاده خواهد شد.

ویزای نوع B

ویزای شینگن نوع B نیز نوعی ویزای عبور و ترانزیت فرودگاهی است، با این تفاوت که در این ویزا به مسافر یک مهلت ۵ روزه داده می شود تا از خاک کشوری در منطقه شینگن عبور کند و به کشوری در خارج از محدوده شینگن سفر کند.

ویزای نوع C

ویزای شینگن نوع C ویزایی با روادیدکوتاه‌ مدت است و به شما امکان اقامت در کشورهای ناحیه شینگن را مطابق با مهلت داده شده می دهد. به عبارتی دیگر شما با داشتن ویزای نوع  C برای مدت زمانی مشخص امکان اقامت و سفر به کشورهای عضو پیمان شینگن را خواهید داشت. افراد دارای ویزای نوع C با توجه به شرایط و همچنین هدف سفر خود، توانایی دریافت ویزاهای یک بار ورود، دو بار ورود و یا چند بار ورود را خواهند داشت. در زیر توضیح مختصری در مورد هر یک از این سه ویزای نوع C بیان شده است.

ویزای نوع D یا همان ویزای ملی

ویزای نوع D که به ویزای ملی نیز مشهور است برای افرادی است که با یک هدف معین و در یک بازه زمانی مشخص و محدود قصد اقامت در یکی ازکشورهای حوزه شینگن را خواهند داشت و بعد از اتمام مدت زمان تعیین شده به کشور مبدا باز خواهند گشت. همچنین ویژگی دیگر این است که افراد با ویزای نوع D قصد سفر و یا اقامت در دیگر کشورهای ناحیه شینگن را ندارند. ویزای نوع D نیز  به دو دسته مجزا به نام های ویزای یک بار ورود (سینگل ) و ویزای چند بار ورود(مولتی )تقسیم بندی می شود.

ویزای اعتبار محدود منطقه ای محدوده

ویزای اعتبار محدود ویزایی است که اغلب در شرایط خاصی صادر می شود. در واقع شما با داشتن این نوع ویزا تنها می توانید  به مکان ها و یا مناطق تعیین شده و محدودی سفر کنید که از قبل در زمان اخذ ویزا به شما اعلام شده است. گفتنی است این نوع ویزا در مناطقی به غیر از مناطق مشخص شده اعتباری ندارد و به این ترتیب دارندگان آن اجازه سفر و ورود به هیچ کدام از مناطق دیگر را نخواهند داشت.

انواع ویزای نوع C

ویزای یک‌بار ورود (سینگل):

از این نوع ویزا همانطور که از اسمش مشخص است تنها می توان برای یک بار ورود به کشورهای ناحیه شینگن استفاده کرد. توجه کنید با داشتن این ویزا با ترک کشور مقصد حتی اگر مدت زمان اقامتتان هم به پایان نرسیده باشد ویزای شما منقضی خواهد شد. این بدان معناست که شما تنها برای یک بار می توانید تحت هر شرایطی از این نوع ویزا برای ورود به کشورهای عضو پیمان شینگن در بازه زمانی مشخص استفاده نمایید. لازم به ذکر است تنها با در اختیار داشتن ویزای شینگن مجوز ورود به همه کشورهای منطقه شینگن را نخواهید داشت؛ به عنوان مثال: ویزاهای کوتاه مدت ایتالیا با نام روادید متحدالشکل کوتاه مدت (ویزای شینگن) به منظور اقامت حداکثر ۹۰ روزه در مدت زمان ۱۸۰ روزه برای سفر به ناحیه شینگن صادر می‌شوند، اما مشروط بر اینکه شما مقصد اصلی سفر خود را ایتالیا انتخاب کرده باشید و یا فقط در ایتالیا اقامت کنید.از طرفی کشورهای عضو این پیمان می توانند در فرودگاه و مبادی ورودی کشورشان از ورود مسافرانی که دستورالعمل فوق را در نظر نگرفته اند جلوگیری نمایند.

ویزای دو بار ورود:

شرایط ویزای دوبار ورود با ویزای سینگل تقریبا مشابه است یعنی می توانید در بازه زمانی مشخص شده به کشورهای این ناحیه سفر نمایید، البته با این تفاوت که مسافر مجوز ورود به کشور مقصد را  تا دو مرتبه خواهد داشت. نکته قابل توجه در خصوص این ویزا نیز ، دقت به محدوده زمانی مشخص شده برای استفاده از این دوبار فرصت است.

ویزای چند بار ورود (مالتیپل):

این ویزا در تعداد ورود به کشورهای ناحیه شینگن محدودیتی ندارد. در واقع تنها محدودیت این ویزا بازه زمانی استفاده از آن است. اعتبار ویزای چندبار ورود به ازای هر ۶ ماه از سال ۹۰ روز  است و این زمان درست به محض ورود مسافر به یکی از کشورهای محدوده شینگن آغاز می شود. شما با ویزای مولتیپل می توانید به کشورهای مختلف عضو اتحادیه شینگن سفر کنید.

انواع ویزای نوع D

ویزای نوع D به افراد زیر تعلق خواهد گرفت:

افرادی که به منظور ادامه تحصیل، کار و یا دریافت اقامت دائم ملزم هستند در یکی از کشورهای این منطقه حضور داشته ‌باشند. برای مثال هنگامی که دانشجویان بین المللی قصد دارند برای ادامه تحصیل در یکی از دوره های آموزشی کشورهای عضو پیمان شینگن اقدام نمایند می توانند ویزایِ شینگنِ یک ساله دریافت نمایند و چنانچه به اقامت بیشتری نیاز پیدا کردند امکان تمدید ویزا برای آنها وجود دارد.

افرادی که به علت وضعیت پزشکی خود نیاز دارند برای مدتی مشخص در منطقه شینگن اقامت داشته باشند نیز می توانند ویزای نوع D را دریافت نمایند.

دانشمندان، ورزشکاران و هنرمندانی که برای به اشتراک گذاشتن مهارت و تخصص خود قصد سفر به کشورهای عضو پیمان شینگن را دارند.

دانشجویانی که برای مدت مشخص مثلا کمتر از یک سال، با هدف کار یا انجام پژوهش های علمی در موسسات معتبر و یا در مراکز تحقیقاتی، قصد اقامت در کشورهای عضو پیمان شینگن را دارند که در این صورت با بررسی سوابق شخص متقاضی و اعضای خانواده اش امکان صدور این ویزا فراهم خواهد شد.

ویزای-شینگن

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴.۴ / ۵. تعداد آرا: ۵۱

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!