ویزای تحصیلی کانادا | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی
ویزای تحصیلی

همان‌طور که از نام آن پیدا است ویزای تحصیلی، ویزایی است که برای متقاضیانی صادر می‌شود که هدف اصلی آن‌ها از کشور خارجی، پیگیری آموزش است. پذیرش در دانشگاه بسیار مهم است و برای اخذ پذیرش باید بسیار دقت کرد.  هر کشور تحت قوانین مهاجرت خاص خود اداره می‌شود؛ بنابراین برای اخذ ویزای تحصیلی هر کشوری ممکن است شرایط، مراحل، هزینه، الزامات مدارک و اسناد متفاوتی نیز داشته باشند. با این حال، مشترکات گسترده‌ای وجود دارد که در کلیه برنامه‌های ویزای دانشجویی قابل‌مشاهده است. ویزای تحصیلی کانادا از پرطرفدارترین ویزاهای کانادا و روش های مهاجرت و دریافت اقامت این کشور است. دانشجویان و دانش آموزان زیادی از سراسر جهان برای تحصیل در موسسات آموزشی و دانشگاه های برتر در سطح جهانی راهی کانادا می شوند .

 تحصیل در خارج از کشور نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارد. همیشه به دانشجویان توصیه می‌شود که روند پذیرش یا درخواست خود را با در نظر گرفتن مهلت دانشگاه برنامه‌ریزی کنند. متقاضیان مطابق با خط‌مشی دانشگاه باید در آزمون‌های واجد شرایط بودن زبان انگلیسی حضور یابند و همچنین برای پردازش صحیح برنامه خود مدارک لازم را تهیه کنند. ازاین‌رو، همیشه به دانشجویان توصیه می‌شود ۳-۴ ماه پیش از تاریخ مقرر اقدام کنند تا از هرگونه عجله در آخرین لحظه جلوگیری کنند.

 

استادی پرمیت کانادا

کشور کانادا دارای استانداردهای بالای آموزشی در سطح دنیا می‌باشد. این کشور دارای ۵ دانشگاه معتبر جهانی به نام‌های تورنتو، مک گیل بریتیش کلمبیا، مونترال و دانشگاه آلبرتا می‌باشد که در رنکینگ دانشگاه های برتر جهان جایگاه ویژه ای دارند و بین دانشجویان بین المللی از محبوبیت زیادی برخوردارند.

استادی پرمیت (Study Permit) مجوزی است که معمولا در هنگام ورود دانشجو در کانادا برای او صادر می‌شود. با داشتن استادی پرمیت کانادا، متقاضی مجاز به ماندن و تحصیل در کانادا است. استادی پرمیت برای دوره‌هایی که در مدت ۶ ماه به اتمام می‌رسند صادر نمی‌شود. در مورد این دوره‌ها متقاضی تحصیل در کانادا می‌تواند با داشتن ویزای کوتاه مدت اقدام به تحصیل در کانادا کند. طبق قوانین اداره مهاجرت، در صورتی که قصد ادامه تحصیل پس از دوره ۶ ماهه را دارید، بهتر است از همان ابتدا ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید. اگر قبلا استادی پرمیت دریافت کرده‌اید ولی طبق موارد روی نامه استادی پرمیت پیش نرفته و از آن قوانین سرپیچی کرده‌اید، درصورت درخواست برای هر نوع ویزای جدید تحصیلی باید ۶ ماه صبر کنید و این ۶ ماه در حقیقت نوعی جریمه برای متقاضی خواهد بود. به طور مثال اگر طبق نامه استادی پرمیت، شما اجازه کار را نداشته باشید ولی در زمان حضور در کانادا کار کنید و اداره مهاجرت این مساله را متوجه شود، در زمان اقدام برای ویزای تحصیلی ۶ ماه از درخواست ویزا جریمه خواهید شد و حتی در صورت ارسال پرونده در این ۶ ماه پرونده شما مردود می‌شود. داشتن استادی پرمیت یا اصطلاحا ویزای تحصیلی کانادا، برای دوره های پیش دبستان نیاز نیست.

 

ویزای تحصیلی

 

مواردی که باعث سهولت در گرفتن ویزا تحصیلی کانادا می‌شود عبارتند از:

 • پذیرش از یکی از موسسات آموزش عالی کشور کانادا (مورد تایید اداره مهاجرت)
 • توانایی پوشش مخارج دست کم یک سال تمام زندگی و تحصیل در کانادا (شهریه بعلاوه هزینه زندگی)
 • عدم سوء پیشینه
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • داشتن معدل بالا (در همه مقاطع)
 • نمره زبان بالا
 • معرفی نامه قوی از ۲ استاد یا بیشتر
 • مقالات ثبت شده و معتبر
 • ارائه برنامه تحصیلی (Study Plan) دقیق و قانع کننده
 • ارائه مدارکی که ثابت کند فرد پس از پایان تحصیل قصد ماندن در کانادا را ندارد.

(لازم به ذکر است که شخص با ارائه مدارکی همچون سند ملکی و یا تاهل می‌تواند کشور کانادا را متقاعد کند که پس از اتمام تحصیلاتش به کشور خود باز میگردد.)

مزایای اخذ ویزای تحصیلی کانادا آتلانتیک ۷۲۴

 • تحصیل در کانادا با کمترین هزینه
 • انتخاب بهترین و معتبرترین مدارس، کالج ها و دانشگاه ها
 • اخذ اجازه کار برای همسر در حین تحصیل
 • امکان کار با درآمد خوب همزمان با تحصیل
 • ویزای ۵ ساله مولتی برای همراهان
 • مشاوران با تجربه تحصیلی و حقوقی

 

از جمله مزیت های بارز اخذ ویزای تحصیلی کانادا این است که فرد متقاضی بلافاصله پس از فارغ التحصیل شدن می تواند مشغول کار شود و کسب درآمد کند. حتی شخص در همان زمان تحصیل خود با توجه به مزیت برخورداری از حق کار، می تواند هفته ای ۲۰ ساعت مشغول به کار شود و برای خود و خانواده اش کسب درآمد کند.

 

انواع روشهای مهاجرت تحصیلی به کانادا

امروزه متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا می توانند با دریافت ویزای دانشجویی و یا ویزای دانش آموزی به این کشور سفر کنند.

 

 • ویزای دانشجویی کانادا

متقاضیان ۱۸ سال به بالا می توانند با دریافت ویزای دانشجویی کانادا، برای تحصیل در کالج، دانشگاه و مراکز آموزشی کانادا اقدام نمایند.

البته لازم به ذکر است که دریافت ویزای دانشجویی مستلزم داشتن دعوتنامه و نامه پذیرش از سوی دانشگاه و موسسات کانادا می باشد.

 

 • ویزای دانش آموزی کانادا

متقاضیانی که هنوز به سن قانونی نرسیده اند (زیر ۱۸ سال) نیز می توانند با دریافت ویزای دانش آموزی کانادا، برای تحصیل در مدارس کانادایی، به این کشور مهاجرت کنند.

البته این افراد ضمن داشتن سرپرست قانونی (مادر یا پدر) و دعوتنامه ای معتبر، باید جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا ثابت کنند که والدین‌ یا سرپرست‌ آنها از توانایی پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا برخوردار هستند.

هزینه تحصیل در کانادا

در حال حاضر با وجود استانداردهای بالای آموزشی و به صرفه بودن هزینه تحصیل در کانادا ، روز به روز بر تعداد افراد متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل نسبت به دیگر کشورهای جهان همانند آمریکا، استرالیا و انگلیستان افزوده می شود.

در واقع هزینه تحصیل در کانادا یکی از عمده ترین سوالاتی است که افراد پس از دریافت ویزای تحصیلی کانادا  Study Permit ممکن است با آن مواجه شوند.

در پاسخ به این سوال باید گفت که هزینه تحصیل در این کشور بسته به نوع مدرسه و دانشگاه های مورد نظر، مقطع تحصیلی و شهر انتخابی برای تحصیل متفاوت می باشد که در زیر به شرح هر یک می پردازیم.

 

شهریه مقاطع مختلف تحصیلی کانادا

 

 • مدارس

در صورت ادامه تحصیل در مدارس کانادا لازم است تا افراد هزینه ای را بعنوان شهریه پرداخت نمایند که این هزینه نیز بسته به نوع مدرسه (دولتی، خصوصی و شبانه روزی)، مقطع تحصیلی و موقعیت مکانی متفاوت می باشد.

البته این هزینه برای شهروندان کانادایی ( افراد مقیم در کانادا) در سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان در مدارس دولتی بصورت رایگان می باشد این در حالی است که افراد با دریافت ویزای تحصیلی کانادا  Study Permit لازم است تا هزینه ای را برای شهریه مدارس پرداخت کنند.

 

این هزینه شامل :

 

مقطع تحصیلی هزینه تحصیلی در مدارس دولتی هزینه تحصیلی در مدارس خصوصی
مقطع ابتدایی – راهنمایی ۴ الی ۱۵ هزار دلار در سال ۱۰ الی ۵۰ هزار دلار در سال
مقطع دبیرستان ۸ الی ۱۵ هزار دلار در سال ۱۰ الی ۵۰ هزار دلار در سال

 

البته باید توجه شود که هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا ( که عموما بصورت مدارس خصوصی هستند) نیز برابر با مبلغی بالغ بر ۳۰ هزار دلار در سال می باشد.

همچنین در صورت شرکت در دوره های آموزشی و کلاس های ورزشی و موسیقی باید هزینه ای بین ۵ الی ۱۰۰ دلار ( در طول در دوره ) پرداخت شود.

 

 • دانشگاه ها

 

در صورت ادامه تحصیل در دانشگاه های کانادا نیز لازم است تا افراد ضمن پرداخت هزینه ای به عنوان شهریه (که عموما بین ۱۲ الی ۳۰ هزار دلار در سال متغیر می باشد)، مبلغی را نیز بعنوان هزینه مسکن و اقامت، خورد و خوراک و پوشاک بپردازند.

همچنین هزینه تحصیل در کانادا بسته به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و شهر و استان انتخابی، متفاوت می باشد به گونه ای که هزینه دانشگاه در شهر های کوچک تر، از مبلغ کمتری برخوردار است.

ویزای تحصیلی

شهریه دانشگاه های کانادا در مقاطع مختلف

 

مقطع تحصیلی <شهریه دانشگاه مقاطع مختلف
مقطع کاردانی و کارشناسی هزینه ای بین ۱۸۰۰ – ۲۰۰۰ هزار دلار در سال
مقطع کارشناسی ارشد هزینه ای بین ۲۵۰۰ – ۱۸۰۰۰ هزار دلار در سال
مقطع دکترا هزینه ای بین ۲۵۰۰ – ۱۷۰۰۰ هزار دلار در سال

البته باید توجه شود که افراد در صورت شرکت در دوره های آموزشی موسسه های فنی حرفه ای کانادا، بسته به دوره تحصیلی و شهر انتخابی، لازم است تا هزینه ای بالغ بر ۲ الی ۱۸ هزار دلار را پرداخت نمایند (لازم به ذکر است که موسسه های فنی حرفه ای شامل دوره های آموزشی کوتاه مدتی است که از شهریه ای کمتر از دانشگاه ها برخوردارند و به افراد این امکان را می دهند تا همراه با تحصیل به کار مشغول شوند و کسب درآمد کنند.)

 

همچنین افراد برای حضور در موسسه های آموزش زبان نیز که هزینه آن بسته به طول دوره آموزشی و شهر انتخابی متفاوت می باشد، باید هزینه ای بین ۳۰۰۰ الی ۴۰۰۰ دلار را بپردازند؛ که این هزینه در سه شهر بزرگ کانادا برابر است با :

 

هزینه یک دوره ۱۲ هفته ای زبان انگلیسی در شهر ونکوور کانادا : ۴۰۸۳ دلار کانادا

هزینه یک دوره ۱۲ هفته ای زبان انگلیسی در شهر تورنتو کانادا : ۳۵۱۵ دلار کانادا

هزینه یک دوره ۱۲ هفته ای زبان فرانسوی در شهر کبک کانادا : ۳۵۷۰ دلار کانادا

 

علاوه بر این امروزه دولت کانادا با فراهم نمودن شرایط و بورسیه های مختلف، تا حدود قابل توجهی هزینه های زندگی دانشجویی را کم کرده است.

هزینه مسکن و اقامت برای دانشجویان

متقاضیان پس از دریافت ویزای تحصیلی کانادا  Study Permit لازم است تا ضمن پرداخت مبلغی بعنوان شهریه دانشگاه، هزینه هایی نیز جهت زندگی و اقامت خود بپردازند.

که این هزینه ها جهت اجاره مسکن بسته به متراژ خانه، موقعیت مکانی، امکانات و شهر انتخابی بسیار متفاوت می باشد اما با این حال لازم است تا برای اجاره یک خانه حدودا مبلغی بین ۸۰۰ الی ۲۸۰۰ دلار در ماه پرداخت شود.

همچنین دانشجویان می توانند با پرداخت هزینه ای بالغ بر ۲۵۰ الی ۷۰۰ دلار، در خوابگاه های دانشجویی اقامت نمایند.

البته باید توجه شود که هزینه های تحصیل در کانادا، ضمن شهریه های دانشگاه و اجاره خانه برای سکونت، شامل هزینه هایی برای خورد و خوراک و پوشاک می باشد که این میزان مبلغ و هزینه قابل کنترل است و افراد می توانند با خرید از حراجی های آخر هر فصل و یا سال، وسایل و لوازم مورد نظر خود را با مبلغی ارزان تر تهیه نمایند.

که بطور کلی این میزان هزینه نیز برای افراد مبلغی بالغ بر ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ دلار در ماه می باشد.

سوالات رایج درباره میزان تمکن مالی برای تحصیل در کانادا

ارائه مدارک مبتنی بر تمکن مالی توسط متقاضیان

تمامی متقاضیانی که قصد دریافت انواع ویزای کانادا از جمله ویزای تحصیلی را دارند، لازم است تا مدارکی را جهت نشان دادن وضعیت مالی و میزان گردش حساب بانکی خود به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهند.

در واقع این مدارک برای همه افرادی که قصد سفر و یا مهاجرت تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، گردشگری و… را دارند، الزامی می باشد.

 • مدت زمان صدور فرم تمکن مالی

تاریخ فرم و مدارک تمکن مالی که از سوی بانک صادر می شود باید برای حداکثر ۱۵ روز قبل از مصاحبه متقاضی باشد تا ماموران مهاجرتی بتوانند به آن اطمینان کنند.

با این حال این مدارک باید نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • میزان موجودی حساب
 • میزان گردش حساب کاملا دقیق و جزئی (طی ۶ ماه گذشته)
 • داشتن هولوگرام و مهر بین المللی بانک

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

شانزده − 5 =