ویزای تحصیلی چیست ؟ | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

ویزای تحصیلی چیست ؟

ویزای تحصیلی چیست؟

همان‌طور که از نام آن پیدا است ویزای تحصیلی، ویزایی است که برای متقاضیانی صادر می‌شود که هدف اصلی آن‌ها از کشور خارجی، پیگیری آموزش است. پذیرش در دانشگاه بسیار مهم است و برای اخذ پذیرش باید بسیار دقت کرد.

ویزای دانشجویی، به دانشجویان این اجازه را می دهد که برای مدت ۱۲ ماه و یا بیشتر در خارج از کشور خود تحصیل کنند. با افزایش سریع آموزش بین المللی، دانشجویان بیشتری به دنبال تحصیل در کشور های خارجی هستند و بسیاری از آن ها، تحصیل در خارج از کشور را، برای اقامت دائم در آن کشور در نظر می گیرند.

 

هر کشور تحت قوانین مهاجرت خاص خود اداره می‌شود؛ بنابراین برای اخذ ویزای تحصیلی هر کشوری ممکن است شرایط، مراحل، هزینه، الزامات مدارک و اسناد متفاوتی نیز داشته باشند. با این حال، مشترکات گسترده‌ای وجود دارد که در کلیه برنامه‌های ویزای دانشجویی قابل‌مشاهده است. گرفتن ویزای تحصیلی مزایای زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین مزایای داشتن ویزای تحصیلی، این است که به شما اجازه زندگی در بهترین کشورها را می‌دهد و این امکان را برایتان فراهم می‌کند که در بهترین دانشگاه‌های دنیا تحصیل کنید. علاوه بر این، شما اجازه دارید در طول مدت تحصیلتان، به وطن خود رفت‌وآمد کنید.

 

به عبارت ساده، ویزا یک سند مسافرتی رسمی است. ویزا معمولاً به‌صورت مهر یا لیبل در گذرنامه چسبانده می‌شود و به متقاضی اجازه می‌دهد تا قانونی از کشور خارج شود. ویزا می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد و ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزا است. کشورهای مختلف الزامات مختلفی دارند. ویزای تحصیلی خود به دو بخش ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی تقسیم‌بندی می‌شود. متقاضی اخذ ویزای تحصیلی تا زمانی که در یکی از دوره‌های تحصیلی کشور مقصد پذیرش نشده، نمی‌تواند اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کند. پذیرش و یا عدم پذیرش درخواست دانشجو به عوامل متعددی ازجمله ملیت متقاضی، کشور مقصد، دانشگاه درخواستی، مقطع تحصیلی و غیره بستگی دارد.

 تحصیل در خارج از کشور نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارد. همیشه به دانشجویان توصیه می‌شود که روند پذیرش یا درخواست خود را با در نظر گرفتن مهلت دانشگاه برنامه‌ریزی کنند. متقاضیان مطابق با خط‌مشی دانشگاه باید در آزمون‌های واجد شرایط بودن زبان انگلیسی حضور یابند و همچنین برای پردازش صحیح برنامه خود مدارک لازم را تهیه کنند. ازاین‌رو، همیشه به دانشجویان توصیه می‌شود ۳-۴ ماه پیش از تاریخ مقرر اقدام کنند تا از هرگونه عجله در آخرین لحظه جلوگیری کنند.

 

ویزای تحصیلی

 

انواع ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی اصولاً به ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی تقسیم‌بندی می‌شود. ویزاهای تحصیلی اغلب بر اساس دو نقطه تمایز گسترده طبقه‌بندی می‌شوند:

  1. طبقه‌بندی ویزای دانشجویی بر اساس مدت‌زمان برنامه

بسته به مدت تصدی برنامه‌ای که متقاضی قصد انجام آن را دارد، کشورها اغلب ویزای تحصیلی را به ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت یا ویزای تحصیلی بلندمدت تقسیم می‌کنند. اغلب ویزاهای کوتاه‌مدت به دانشجویانی داده می‌شود که قصد دارند دوره کوتاه زبان یا دوره گواهینامه دیپلم را بگذرانند و کل مدت‌زمان آن اغلب به ۹۰ روز (۳ ماه) محدود می‌شود. از طرف دیگر ویزاهای بلندمدت به دانشجویانی داده می‌شود که قصد دارند دوره‌های مدرک دانشگاهی را طی کنند که فراتر از دوره ۳ ماهه باشند. این موارد می‌تواند شامل دوره‌های کارآموزی و برنامه‌های گواهی ۶ ماه و غیره باشد. کشورهای اتحادیه اروپا اغلب این طبقه‌بندی گسترده را دارند.

  1. طبقه‌بندی ویزای دانشجویی بر اساس نوع برنامه دانشجو

صرف‌نظر از مدت دوره، برخی کشورها ویزای دانشجویی را بر اساس نوع دانشجو طبقه‌بندی می‌کنند. این نوع می‌تواند سطح مدرک مورداستفاده برای (کارشناسی، کارشناسی‌ارشد یا دکترا)، تبادل دانشجو یا دانشجوی متقاضی یک دوره حرفه‌ای یا دیپلم باشد. به‌طورکلی، ازآنجاکه این ویزاها به نوع آن نیز بستگی دارد، دانشجو باید بر اساس آن اقدام به پذیرش و اخذ ویزا کند. البته این موارد تا حدودی با تصدی مربوط می‌شوند. بااین‌حال، در این دسته‌ها، اولین نکته تمایز مدت‌زمان طولانی برنامه نیست.

 

ویزای دانشجویی

سؤالات زیادی در خصوص اخذ و تمدید ویزای دانشجویی پرسیده می‌شود که نیاز به بررسی دارد. از سوی دیگر برخی از رسانه‌ها از ویزای دانشجویی به‌عنوان اقامت دائم یاد می‌کنند که این اصطلاح اشتباه است اما اخذ ویزای دانشجویی می‌تواند یکی از روش‌های واسطه برای رسیدن به اقامت دائم باشد و نقش مهمی در این مسیر دارد. مدارک لازم اخذ ویزای دانشجویی و رعایت شرایط و مراحل مشخص در این زمینه بسیار مهم است. دلهره متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی بسیار قابل‌درک است. تنظیم مدارک اخذ ویزای دانشجویی و بررسی شرایط حضور در دانشگاه و استرسی که در خصوص مدرک زبان وجود دارد سبب می‌شود برخی از افراد از تصمیم خود منصرف شوند اما داشتن اطلاعات کامل و به‌روز درزمینۀ صدور ویزای دانشجویی سبب شده تا شانس پذیرش بیشتر از قبل باشد. مهاجرت تحصیلی یکی از روش‌های هموارسازی مسیر برای اخذ تابعیت کشور مقصد است.

 

اسناد لازم برای درخواست ویزای دانشجویی

هر کشوری بسته به قوانین مهاجرت خود دارای لیست مشخصی از اسناد است. با این‌حال، درحالی‌که شرایط دقیق از نظر اصطلاحات واقعی متفاوت هستند، لیست کلی وجود دارد که برای اخذ ویزای تحصیلی همه کشورها ضروری است. از الزاماً اسناد و مدارک ویزای تحصیلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گذرنامه معتبر

داشتن گذرنامه ضرورت اصلی است. درحالی‌که به یک گذرنامه معتبر احتیاج دارید، آنچه باید بدانید این است که برای کشورهای مختلف، شرط اعتبار گذرنامه شما ممکن است متفاوت باشد. برخی از کشورها می‌خواهند شما تا پایان دوره حتی در زمان درخواست ویزای دانشجویی، اعتبار داشته باشید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که حداقل دو صفحه خالی در گذرنامه خود برای تمبر ویزا دارید. نکته قابل‌توجه این است که در صورت داشتن گذرنامه‌های منقضی شده، بازهم باید کپی از همه این گذرنامه‌ها را ارسال کنید.

  • اثبات حسن نیست متقاضی

مهم نیست که در کدام کشور متقاضی هستید، اگر متقاضی دریافت هر نوع ویزای دانشجویی هستید، باید بتوانید ثابت کنید که شما یک دانشجوی واقعی با حسن نیت هستید. این کار معمولاً با تأیید پذیرش در مؤسسه آموزشی آن کشور انجام می‌شود.

  • وضوح مالی

بیشتر کشورها از شما درخواست می‌کنند که ثابت کنید، شما قادر هستید نه‌تنها از پس شهریه و هزینه‌های دانشگاه، برمی‌آیید، بلکه منابع مالی لازمی در اختیار دارید که برای مدت‌زمان اقامت خود در آن کشور کافی باشد. درحالی‌که بسیاری از کشورها اثبات مقدار مشخصی از بودجه موردنیاز را از شما می‌خواهند، برخی از آن‌ها دستورالعمل‌های گسترده‌تری دارند. به‌عنوان‌مثال، بسیاری از کشورها در اروپا (مانند آلمان، هلند و غیره) می‌خواهند که اثبات کنید حداقل هزینه زندگی را که مطابق با استانداردهای دولت محاسبه می‌شود، در اختیار دارید. بر این اساس دانشجویان متقاضی ویزای دانشجویی در این کشورها باید اثبات کنند مبلغ مذکور به‌صورت نقدی در دسترس است.

  • مهارت زبانی

نکته دیگری که شاید در کشورهای مختلف موردنیاز باشد اثبات این است که شما می‌توانید به زبانی ارتباط برقرار کنید که می‌تواند وسیله آموزش شما باشد. ازآنجاکه بیشتر دانشجویان قصد تحصیل در کشورهای انگلیسی‌زبان را دارند، اکثر آن‌ها از شما درخواست می‌کنند که سطح مهارت زبان خود را اثبات کنید. به‌عنوان یک دانشجوی خارجی نیاز دارید تا به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید چه کتبی و چه کلامی باشد. این فرآیند معمولاً با حداقل نمره لازم برای آزمون‌های مختلف زبان انگلیسی مانند «TOEFL» ،«IELTS»و «PTE» انجام می‌شود.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که اگرچه دانشگاه‌ها ممکن است هر یک از تست‌های فوق را قبول کنند، اما برای اخذ ویزا در بعضی مواقع، شرایط لازم به شیوه دیگری تعیین می‌شود. به عنوان مثال، کشور انگلیس آزمون «TOEFL» را برای ویزا ضروری نمی‌داند. از این رو، مهم است که قبل از اینکه متقاضی زبان انگلیسی را بنویسد، بررسی کند که اداره مهاجرت کشور آن آزمون را لازم می‌داند یا خیر. همچنین، دستورالعمل ویزا برای کشورهای مختلف معمولاً حداقل امتیاز را تعیین می‌کنند.

روند درخواست ویزای تحصیلی

روند درخواست ویزای تحصیلی بعد از دریافت نامه پذیرش دانشگاه انجام می‌شود. دانشجویانی که نامه قبولی خود را دریافت کرده‌اند موظف‌اند روند و مراحل درخواست ویزا  را آغاز کنند.

داوطلبان می‌توانند از طریق دو روش زیر برای دریافت ویزای خود اقدام کنند:

  • فرآیند درخواست ویزای آنلاین: داوطلبان می‌توانند از طریق روش آنلاین اقدام به اخذ ویزای دانشجویی خود کنند. از طریق روش آنلاین باید تمام فرم‌های درخواستی را به‌درستی پر کرد و اسناد و مدارک لازم را بارگذاری کرد. هرچند بعد از درخواست آنلاین برای مصاحبه و ثبت بیومتریک باید به سفارت کشور مدنظر در کشور خود متقاضی مراجعه کرد.
  • فرآیند درخواست ویزای آفلاین: روند ویزای آفلاین به حضور متقاضی نیاز دارد تا فرم درخواست را بارگیری کنند، جزئیات را پر کرده و آن را در صورت نیاز ارائه دهند.

مرحله بعدی شامل پرداخت هزینه درخواست ویزا است. از هر داوطلب خواسته می‌شود برای روند درخواست ویزای دانشجویی مبلعی را بپردازد. فرایند نهایی شامل مصاحبه و ثبت بیومتریک است. تعیین وقت مصاحبه، معمولاً به‌صورت آنلاین و از طریق رفتن به سایت سفارت موردنظر انجام می‌شود. با توجه به این‌که تعداد متقاضیان زیاد است باید در انتخاب وقت برنامه‌ریزی لازم را انجام دهید تا به‌موقع به سفر خود برسید. لیست کامل اسناد و مدارک بستگی به کشوری دارد که متقاضی تحصیل در آنجا هستید. درحالی‌که برخی کشورها به اثبات پزشکی نیاز دارند، برخی ممکن است به‌حساب مسدود شده احتیاج داشته باشند. بسیاری از کشورها همچنین به SOP احتیاج دارند.

کسب آموزش باکیفیت در دانشگاه‌های برتر بین‌المللی برای بسیاری از افراد یک آرزوی رؤیایی است، اما بااین‌حال تنظیم بودجه می‌تواند یک مانع بزرگ برای تحقق آن رؤیاها باشد. برای غلبه بر این مانع، بسیاری از سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و دولت‌ها به دانشجویان بااستعداد بورس اعطا می‌کنند.

الزامات تمدید ویزا

ویزا برای یک دوره زمانی خاص صادر می‌شود. اگر در این صورت، اجازه تحصیل شما قبل از اتمام تحصیلات (برنامه) منقضی شود، باید برای تمدید مجوز تحصیل اقدام کنید. در حالت ایدئال، شما باید حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای مجوز فعلی خود اقدام کنید. داوطلبان می‌توانند درخواست خود را از طریق پست یا به‌صورت آنلاین ارسال کنند.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی

 

هزینه ویزای تحصیلی هر کشور را وزارت امور خارجه آن کشور تعیین می کند. به طور مثال، هزینه ویزای تحصیلی کشور‌های حوزه شینگن، ۱۲۲ یورو می باشد و این هزینه در سفارت خانه کشور مقصد پرداخت می شود.

 

ویزای دانشجویی تا چه مدت دارای اعتبار است؟

ویزاهای دانشجویی جزو ویزاهای کوتاه مدت محسوب می‌شوند و مدت اعتبار آن‌ها ممکن است به صورت سه ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله باشد. البته ویزای دانشجو با توجه به وضعیت تحصیلی و مدت زمان باقی‌مانده از دوره تحصیلی وی مجددا تمدید می‌شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۰ / ۵. تعداد آرا: ۰

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

بیست + سه =