ویزای تجاری | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

ویزای تجاری

ویزای تجاری چیست ؟

ویزاها بر اساس اهداف متقاضی، انواع مختلفی دارد. یکی از ویزاهای مورد استقبال ویزای تجاری می باشد که تجار و بازرگانان می توانند با در دست داشتن ویزای تجاری و یا ویزای بیزینس، مدت زمانی را در کشور مربوطه اقامت گزینند و به تجارت بپردازند. فرصت های تجاری در برخی کشورها، بسیاری از تاجران و بازرگانان را به فکر سرمایه گذاری و یا تجارت در کشور موردنظور می اندازد. تجار و بازرگانان می توانند با داشتن این نوع ویزا به کشور مربوطه سفر کرده و روابط تجاری و بازرگانی با شرکتهای کشور موردنظر داشته باشند.

نحوه اخذ ویزای تجاری

متقاضیان دریافت ویزای تجاری هر کشوری در مرحله اول باید از سفارت کشور مذکور در ایران، تعیین وقت دریافت نمایند. درخواست تعیین وقت برای ارائه مدارک، مصاحبه حضوری و سایر مراحل اخذ ویزای تجاری به دو صورت اینترنتی و حضوری انجام می گیرد. در صورت تعیین وقت اینترنتی، متقاضی می بایست به سایت سفارت کشور موردنظر خود مراجعه نموده و درخواست تعیین وقت برای ویزای تجاری نماید و یا به سفارت موردنظر به صورت حضوری مراجعه نماید. پس از این مرحله و هنگامی که متقاضی وقت مراجعه به سفارت را دریافت نمود باید با در دست داشتن مدارک لازم برای اخذ ویزای تجاری به سفارت کشور موردنظر مراجعه نماید. حضور شخص متقاضی برای انگشت نگاری، ارائه مصاحبه و سایر مراحل در سفارت کشور مذکور الزامی می باشد. در صورتی که کشور مورد نظر عضو کشورهای شینگن می باشد، متقاضی باید برای دریافت ویزای تجاری شینگن اقدام نماید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تجاری

متقاضیانی که برای دریافت ویزای تجاری هرکشوری می خواهند اقدام کنند باید مدارکی را آماده نمایند. در برخی کشورها مدارک متفاوت می باشد اما به طور کلی این مدارک شامل موارد زیر است:

 • فرمهای اداری و درخواست ویزا
 • اصل پاسپورت به همراه ۲ برگه سفید و کپی از صفحات اول تا پنجم و صفحاتی که مهر ویزا در آنها خورده است. (اعتبار پاسپورت باید حداقل ۶ ماه باشد)
 • کارت ملی و شناسنامه ایرانی (ترجمه به زبان انگلیسی به همراه کپی)
 • سه قطعه عکس رنگی با پس زمینه سفید و جدید (اندازه و تعداد عکس ممکن است با توجه به کشورهای مختلف، فرق داشته باشد)
 • نامه تمکن مالی و گردش ۶ ماه آخر حساب
 • بیمه مسافرتی با پوشش ۳۰ هزار یورو
 • دعوتنامه از شریک حقیقی یا حقوقی بر روی سربرگ
 • تایید شرکت در کشور مذکور مبنی بر تقبل کلیه هزینه های سفر و اقامت متقاضی
 • اصل معرفی نامه
 • مدارک مربوط به شرکت
 • گواهی اشتغال به کار، شماره ثبت شرکت و یا پروانه کسب
 • کارت اعتباری شخصی بین المللی
 • کارت بازرگانی معتبر
 • بلیط هواپیما رفت و برگشت
 • رزرو هتل به صورت قطعی

لازم به ذکر است که تمامی مدارک باید ترجمه انگلیسی شده باشند.

مدارک می بایست کامل و بدون هیچگونه نواقصی باشد تا بررسی برای صدور این ویزا انجام شود و هرگونه نقص در پرونده موجب رد درخواست و دریافت نوبت بعدی می شود. ارائه مدارک به معنی تایید نهایی و صدور ویزای تجاری به صورت صد در صد نمی باشد.

دعوتنامه و تسریع ویزای تجاری

با داشتن دعوتنامه از سوی شرکت متقاضی، مراحل دریافت ویزای تجاری تسریع می بخشد. این دعوت نامه باید بر روی سربرگ شرکت مذکور نوشته شده باشد و کاملا دارای اصول باشد. این دعوت نامه از سوی شرکت موردنظر می بایست به صورت رسمی و یا اینترنتی با مهر و امضا برای متقاضی ارسال شود. همچنین این دعوتنامه باید با صداقت کامل و حسن نیت ارسال شده باشد.

زمان لازم برای صدور ویزای تجاری

پس از مراحلی همچون تعیین وقت، ارائه مدارک، مصاحبه حضوری و … متقاضی می بایست مدت زمانی را برای اخذ این ویزا خود صبر نماید. زمان صدور ویزای تجاری و دریافت آن بسته به کشور موردنظر از یک هفته تا چندین هفته طول خواهد کشید.

 

ویزاهای تجاری برای اهداف تجاری و کسب و کار در کشور مقصد صادر می شود. شرکت در جلسات، کنفرانس ها و یا همایش های مربوط به کسب و کار، نیازمند اخذ ویزای تجاری می باشد. برای اخذ ویزای تجاری لازم نیست که شهروند کشوری تعیین شده باشید تا بتوانید مراحل کار های تجاری خود را پیش ببرید اما، ویزای تجاری نیز دارای محدودیت هایی برای صاحبان آن می باشد.

 

ویزای تجاری

ویزای تجاری مخصوص چه افرادی است؟

افرادی که با هدف تجارت و انجام کار قصد دارند به کشورهای خارجی سفر کنند یا خارجیانی که قصد دارند با این هدف به ایران سفر کنند، می‌بایست نسبت به اخذ ویزای تجاری یا ویزای شرکتی اقدام نمایند.

اولین نکته‌ای که باید در مورد این نوع ویزا بدانید، این است که پرونده‌هایی که دارای نقص باشند، مورد بررسی قرار داده نخواهند شد؛ بنابراین قبل از درخواست نسبت به تکمیل بودن مدارک . پرونده اطمینان حاصل نمایید.

مدت زمانی که طول می‌کشد ویزای تجاری برای فرد صادر شود، بین ۴ الی ۱۰ روز کاری است. حتماً در مدارکی که ارائه می‌دهید، باید فرم مشخصات اسپانسر (میزبان)، روزنامه رسمی و همچنین آگهی تغییرات نیز وجود داشته باشد.

دلایل اخذ ویزای تجاری

افراد و شرکت‌ها ممکن است دلایل مختلفی برای اخذ ویزای تجاری در حوزه کسب‌وکار داشته باشند که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشند.

 • حضور در همایش‌های تجاری
 • حضور در کلاس‌های آموزشی در حوزه کسب‌وکار
 • رویدادهای تجاری
 • بررسی فرصت‌های کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری در کشوری خارجی
 • حضور در نمایشگاه‌ها
 • عقد قراردادهای تجاری
 • روابط تجاری و جلسات کاری

درخواست تعیین وقت سفارت

متقاضیان دریافت ویزای تجاری برای هر کشوری، ابتدا باید برای دریافت تعیین وقت سفارت آن کشور در ایران اقدام نمایند. درخواست تعیین وقت سفارت برای مصاحبه حضوری، ارائه مدارک و انجام سایر مراحل اداری جهت اخذ ویزای تجاری به دو صورت اینترنتی و حضوری انجام می‌گیرد.

ناحیه شنگن

عهدنامه شنگن قراردادی است که در سال ۱۹۸۵ میلادی باهدف کاهش مشکلات رفت‌وآمد و ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا بسته و به امضای کشورهای آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ، هلند و فرانسه رسید. به‌ مرور زمان نیز بر این تعداد افزوده گردید. در حال حاضر کشورهای عضو محدوده شنگن شامل ۲۸ کشور می‌شوند که عبارت‌اند از:

ایسلند، مالت، اسلوانی، لتونی، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، پرتقال، لهستان، مجارستان، اتریش، آلمان، فرانسه، ایتالیا، نروژ، لیتوانی، یونان، استونی، اسپانیا، فنلاند، استونی، اسلواکی، دانمارک، رومانی، سوئیس، قبرس و بلغارستان.

ویزای تجاری شنگن

فرد متقاضی برای ارائه مدارک، مصاحبه و همچنین انگشت‌نگاری در سفارت حتماً باید حضور داشته باشد. اگر از سوی شرکت یا ارگانی دعوت‌نامه برای شما ارسال‌شده باشد، مراحل کارهای اخذ ویزای تجاری شما با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

درصورتی‌که کشور موردنظر در حوزه شنگن قرار داشته باشد، فرد باید برای دریافت ویزا تجاری شنگن اقدام نماید. ویزا شنگن مخصوص افرادی است که ساکن یا تبعه کشورهای غیر از محدوده شنگن هستند و قصد ورود به این ناحیه را دارند.

تاجران می‌توانند با اخذ ویزای شنگن اروپا، به‌تمامی کشورهای عضو پیمان شنگن در اروپا سفر نمایند. در نظر داشته باشید که این نوع ویزا باهدف انجام تجارت در منطقه شنگن صادرشده است.

نحوه درخواست ویزای تجاری شنگن

برای ثبت درخواست و پیگیری ویزای تجاری شنگن، روش‌هایی وجود دارد. ابتدا باید کشور موردنظر برای تجارت را انتخاب نمایید، با مراجعه به سفارتخانه مربوطه و کنسولگری آن کشور، وقت سفارت تعیین کنید.

پس‌ازآن باید با در دست داشتن تمامی مدارک، در مصاحبه شرکت نمایید. توجه کنید تمامی مدارک خود را تکمیل کرده باشید؛ در غیر این صورت زمان مصاحبه را از دست خواهید داد. بعد از مصاحبه و پاسخگویی به سوا لاتی از قبیل دلیل سفر و ارائه مدارک کافی، باید منتظر بمانید تا درخواست شما پردازش‌شده و نتیجه به شما اعلام گردد.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

3 − 2 =