نمایشگاه چیست ؟ | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

نمایشگاه چیست ؟

نمایشگاه

نمایشگاه جایگاهی است که در آن ارائه کنندگان و بازدیدکنندگان می‌توانند با کنش‌های سازمان یافته و هماهنگ به داد و ستد کالاها، خدمات و اطلاعات بپردازند. نمایشگاه جایی است که عرضه‌کنندگان و بازدیدکنندگان با هم روبرو می‌شوند. نمایشگاه جایگاه شناساندن یک ایده نوین یا جای داد و ستد اطلاعات، نوآوریها، نوآفرینی‌ها و اختراع هاست.

 

 نمایشگاه

نمایشگاه جهانی (EXPO) چیست؟

اکسپو (EXPO) یا نمایشگاه جهانی، نمایشگاه‌های بزرگی است که در مدت زمان حدود یک‌ونیم قرن گذشته، ، مجمعی شده است برای عرضه‌ دستاورد‌هایی در حوزه‌های علم، صنعت و فرهنگی و هنری کشورهای شرکت‌کننده. در کنار هم قرار گرفتن این دستاورد‌ها ، به ایجاد بازار اقتصادی – توریستی بزرگی منجر می‌شود که به میزان جدی گرفته شدن ازسوی دولت‌ها و جوامع مختلف، رویداد‌های اقتصادی و اجتماعی مطلوبی را رقم می‌زند. اهمیت نمایشگاه اکسپو آنقدر است که بعد از مسابقات جام جهانی فوتبال و بازی‌های المپیک، سومین رویداد مهم دنیا محسوب می‌شود؛ به اکسپو، المپیک فرهنگ ملل هم می‌گویند.

تاریخچه

ایده اولیه برگزاری این نمایشگاه به کشور فرانسه باز میگردد.در سال ۱۸۴۴ میلادی در پاریس نمایشگاهی تحت عنوان نمایشگاه صنعتی پاریس برگزار شد که بعدها یعنی در سال۱۸۵۱ وبعد از انقلاب صنعتی در هاید پارک لندن در سطح بین المللی وتحت نام نمایشگاه جهانی توسعه پیدا کرده و اولین فعالیت رسمی خود را آغاز نمود.

از زمان جدی‌تر شدن بحث برگزاری اکسپو در ابتدای قرن بیستم – پس از تجربیات مفید حاصل از برگزارینمایشگاه‌های بین‌المللی و همگانی در لندن، پاریس، وین، آمستردام، بروکسل، بارسلون، سنت لوئیس، تورین و فیلادلفیا – و البته با وجود وقفه‌ ایجاد شده به دلیل بروز جنگ جهانی اول در پیگیر‌هایی که دولت آلمان در این زمینه داشت – در سال ۱۹۲۸ نمایندگان ۳۱ کشور جهان در پاریس نخستین پیمان را که به روشی سازنده بر تشکیل نمایشگاه‌های بین‌المللی نظارت می‌کرد، به امضا رساندند.

بر این اساس، مسؤولیت برگزاری نمایشگاه‌های اکسپو برعهده‌ی دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها BIE است که به‌طوررسمی از سال ۱۹۳۹ ایجاد شده و مقر آن در پاریس است. این دفتر در حال حاضر نمایشگاه‌های مصوب را در قالب‌های عمومی (جهانی – جامع – Registered یا تخصصی (Recognized)، در فاصله‌های پنج‌ ساله و دو یا سه ساله و هرکدام به‌مدت شش و سه ماه، با همکاری دولت‌ها برگزار می‌کند، هرچند که بسیاری بیشتر امور اجرایی معمولا به بخش‌های خصوصی واگذار می‌شود.

غرفه‌های نمایشگاه‌های اکسپو براساس موضوع‌هایی خاص برپا می‌شوند تا تفسیر کشور مربوط را از آن موضوع نشان دهند. این موضوع درواقع موضوع (تم) مشترک هر دوره از نمایشگاه است که قبلا پیشنهاد شده و در اجلاس به تصویب رسیده است. به طور مثال، موضوع‌های «آب» در اکسپوی ۱۹۹۸ لیسبون (پرتغال)، «انسان، طبیعت و تکنولوژی» در اکسپوی ۲۰۰۰ هانوفر (آلمان).

 

 نمایشگاه

انواع نمایشگاه

نمایشگاه‌ها بر پایه موضوع یا محل برگزاری به گونه زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 1. بازار (یا بازار مکاره)
 2. نمایشگاه‌های محلی
 3. نمایشگاه‌های منطقه ای
 4. نمایشگاه‌های ملی
 5. نمایشگاه‌های بین قاره ای
 6. نمایشگاه‌های بین‌المللی عمومی
 7. نمایشگاه بین‌المللی تخصصی
 8. نمایشگاه‌های بین‌المللی اطلاعاتی
 9. نمایشگاه‌های اختصاصی کشورها
 10. نمایشگاه‌های اکسپو
 11. نمایشگاه بین‌المللی فناوری اطلاعات
 12. نمایشگاه مجازی

 

ویزای نمایشگاهی

 

دلایل حضور در نمایشگاه:

همانطور که در قسمت های پیشین نیز به آن اشاره داشتیم، حضور در نمایشگاه مزایا و فواید زیادی دارد که برای فعالان اقتصادی و بازرگانی می تواند فاکتور مهمی به حساب بی آید؛ حضور چه در یک نمایشگاه کوچک باشد چه در یک نمایشگاه بزرگ، چه در یک نمایشگاه داخلی باشد و چه در یک نمایشگاه بین المللی می تواند نتایج قبال توجهی را برای شرکت ها و کمپانی های حضور پیدا کرده در آن داشته باشد؛ یکی از این نتایج می تواند جذب اعتماد مشتریانی از نسل جدید باشد و سبب آشنایی آنان با برندها و کمپانی های بزرگ قدیمی شود. به هر حال این نکته را نیز نباید فراموش کنیم که شرکت در یک نمایشگاه با هر سطح و ابعادی که باشد، مستلزم پرداخت هزینه هایی خواهد بود که قطعا با طی کردن مراحل درست نمایشگاهی و رسیدن به خروجی قابل قبولی از آن، می توان گفت: سودآوری حضور در نمایشگاه از هزینه های جاری آن بسیار بسیار بیشتر می باشد. دلایل حضور در نمایشگاه بسیار گسترده می باشند و اگر بخواهیم مو شکافانه به تحلیل آن ها بپردازیم، قطعا باعث از بین رفتن انسجام متنی و همچنین خارج شدن از صبر و حوصله شما مخاطبان عزیز می گردد به همین سبب ما به طور کلی، چهار تا از مهم ترین دلایل حضور در نمایشگاه را برای شما معرفی خواهیم کرد که عبارتنداز:

۱-خلق موفقیت های سودآور

 هنوزم که هنوز است نمی توان گفت حضور در یک نمایشگاه سبب پیمودن راه صد ساله در یک شب می باشد، اما به طور قطع می توان گفت که یک حضور پر رنگ و برجسته در نمایشگاه با هر حال و هوایی، می تواند موفقیته ای قابل قبول و سودآوری داشته باشد؛ البته این را نیز باید گفت که یکی از مهم ترین دلایل حضور در نمایشگاه ها تثبیت جایگاه و همچنین به دست آوردن جایگاه های هدفمند برای خود و تیم تحت سرپرستی شما می باشد که این مهم می تواند تنها با یک نگاه جدی از سوی شما برای حضور هرچه آماده تر در نمایشگاه مورد نظرتان، بوجود بیاید.

۲-یادگیری های مثبت و منفی از دیگران

 اگر فرد مبتدی هستید و از حضور در نمایشگاه قدری وحشت دارید، باید به شما بگوییم که اصلا جای نگرانی نیست و با خیال راحت فرم های ثبت نامی برای حضور در نمایشگاه مد نظرتان را تکمیل فرمایید؛ از برجسته ترین دلایل حضور در نمایشگاه، یادگیری رفتارهای نمایشگاهی است! یعنی آموختن نکات مثبت و منفی پیرامون فروش و ارتباطات این چنینی در نمایشگاه! در واقع این طوری باید گفت که غرفه خود را آماده کنید، از آن خارج شوید، در سالن های نمایشگاه راه بروید و نکات مثبت و منفی غرفه های هم حرفه و همکار خود را یادداشت نمایید و از طریق های گوناگون سعی در ایجاد ارتباط با فروشندگان آنان کنید تا بتوانید رمز و رازهای موفقیت در نمایشگاه را فرا بگیرید. لازم به ذکر است که با یادگیری فنون تعاملی و ارتباطی در نمایشگاه مربوط به حیطه فعالیتی خود، قادر خواهید بود در هر نمایشگاه دیگری نیز حضور لااقل موفقی راداشته باشید!

۳–رشد و برجسته سازی نام شرکت خود

 تا به حال اصطلاح برندیگ به گوشتان خورده است؟! برندیگ یکی از مسائل مهم در حوزه های مختلف تبلیغاتی است و سهم قابل توجهی از تثبیت موفقیت های آینده را برای شما و تیم همرانتان در پی خواهد داشت. صنایع مختلفی در جهان هستند که تنها باید با اتکا به نام و آوازه کمپانی های فعال در آن، دست به خرید بزنید و در غیر این صورت باید دست به عصا حرکت کنید! مثلا در دنیای ورزش که بیشتر ما با آن آشنایی هایی داریم؛ دو کمپانی مطرح آدیداس و نایک هر ساله سعی می کنند تا با عقد قرارداد با بازیکن های شاخص در هر رشته ورزشی، نام خود را در آن رشته ورزشی بر سر زبان ها بیندازند که در فوتبال یکی از این دو کمپانی با یک نابغه به نام لئو مسی و دیگری با یک تمام نشدنی به نام کریس رونالدو عقد قرارداد کرده اند. به همین سبب یکی از دلایل حضور در نمایشگاه بحث برجسته سازی نام شرکت و کمپانی می باشد و می تواند روند مطرح شدن شرکت شما را سرعت بخشد.

۴-فروش بی واسطه و مستقیم

هیچ وقت فکر نکنید که فروش بی واسطه و مستقیم مثلا از درب کارخانه گرفته و رساندن آن به دست مشتری بهترین کار ممکنه است! به هیچ وجه این طور نیست. گاهی اوقات فروش مستقیم برای عده ای از خریداران توهین و برای عده نیز مزاحمت تلقی می شود؛ در حالی که همین فروش بی واسطه و مستقیم را می توانید با حضور در یک نمایشگاه به بهترین وجه ممکنه انجام دهید بی آنکه نفری از بین خریداران شما ناراحت شود. البته بررسی مالی این چنین فروش هایی نیز می تواند خیلی خالی از لطف نباشد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴.۴ / ۵. تعداد آرا: ۲۵

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

5 × 5 =