مهمترین نکات در سفرهای تجاری

سفر تجاری

شارژ رومینگ موبایل :

چنانچه تصمیم دارید از سیم کارت کنونی تلفن همراه خود در طول ماموریت اداری استفاده کنید ، پیش از سفر نسبت به پرداخت هزینه ی رومینگ اقدام نمایید تا در طول مسافرت ، دچار قطعی ارتباط بدلیل تمام شدن اعتبار تلفن همراه خود نشوید . در صورتیکه سیم کارت موقت کشور مقصد را در اختیار دارید ، مطمئن شوید که سیم کارت فوق اعتبار کافی داشته باشد . معمولا سیم کارت اعتباری تلفن های همراه ، در فرودگاههای بیشتر کشور ها قابل تهیه است . به هر حال تلفن موثر ترین وسیله ی ارتباطی شما در طول سفر می باشد و لازم است از قبل تمهیدات لازم را برای شارژ کافی موبایل خود بیاندیشید .

 

ذخیره شماره تلفن های ضروری در تلفن همراه و دفترچه ی یادداشت :

پیش از عزیمت ، شماره ی تلفن ثابت و بخصوص تلفن همراه افراد اصلی شرکت میزبان که قرار است با آنان ملاقات کنید را در موبایل خود ذخیره نمایید . احتمال دارد که در فرودگاه مقصد ، هتل و یا در محل ملاقات ، به مواردی غیر منتظره ای برخورد کنید که نیاز فوری به تماس با میزبان خود داشته باشید و البته در این مواقع شنیدن صدای منشی تلفنی دفتر کار آنها که از شما می خواهد پیام خود را بگذارید ، خیلی خوشایند نیست !

 

 

سفر تجاری

 

آشنایی کلی با مسایل فرهنگی ، اجتماعی ، تاریخی و جغرافیایی کشور مقصد :

پیش از سفر کمی در مورد مسایل فرهنگی ، اجتماعی ، تاریخی و جغرافیایی کشور مقصد تحقیق نموده و حتی سعی کنید چند کلمه ابتدایی از زبان ملی میزبان خود ، مانند سلام و احوالپرسی های ساده یا تشکر و همچنین کلمات لازم برای در خواست کمک در شرایط اضطراری را یاد بگیرید تا در زمان مناسب از آنها استفاده کنید . ضمنا به خاطر داشته باشید که زبان بدن در کشور های مختلف متفاوت است و حرکات دست و یا حالت بدن در یک کشور ، ممکن است معانی کاملا متفاوتی در کشور دیگر داشته باشد ، لذا در این خصوص بسیار محتاط عمل کنید . با صرف اندکی وقت ، میتوانید علاوه بر اطلاعات مفیدی در رابطه با مسائل فرهنگی ، اجتماعی و جغرافیایی کشور مقصد ، اطلاعات جامعی نیز در مورد بیوگرافی شخصیت های تاثیر گذار در تاریخ آن کشور بدست آورید . این کار علاوه بر افزایش دانش و اطلاعات عمومی شما ، تاثیر مطلوبی بر ایجاد رابطه ی موثر و صمیمی با میزبانتان و سایر افرادی که در طول اقامت خود با آنان برخورد می کنید خواهد داشت .

 

آشنایی با مسائل قانونی و امنیتی کشور مقصد :

در اغلب موارد با یک جستجوی ساده در اینترنت میتوانید اطلاعات کلی در خصوص مسائل قانونی و امنیتی کشور مقصد که دانستن آن برای توریست های آن کشور مفید می باشد را دریافت کنید . دسترسی به شماره تلفن ها ی ضروری ، آگاهی نسبت به امنیت نقاط مختلف شهر و ساعت کار وسایل حمل و نقل عمومی و حتی آدرس و تلفن کنسولگری ایران در کشور مقصد جهت مراجعه در موارد اضطراری و اطلاعاتی از این قبیل ، باعث افزایش آگاهی و آسایش فکری شما در طول سفر می شوند .

 

واکسیناسیون احتمالی برای سفر به کشور مقصد :

چنانچه واکسیناسیون خاصی برای ورود به کشور مقصد لازم است حتما مطابق با شرایط پزشکی تعریف شده واکسیناسیون مربوطه را انجام دهید . این قبیل واکسیناسیون ها گاه بطور دائمی و گاه بدلیل شیوع بیماری خاصی در بعضی نقاط دنیا ضروری اعلام می شوند که لازم است قبل از سفر در این خصوص اقدام لازم را به عمل آورید .

 

بیمه مسافرتی :

از جمله اقدامات ضروری پیش از مسافرت به خارج از کشور ، اخذ بیمه مسافرتی با پوشش کافی برای مواجهه با حوادث و بیماریهای غیر مترقبه می باشد . در زمان دریافت بیمه نامه ی خود ، اطلاعات لازم جهت تماس با مراکز درمانی طرف قرارداد در کشور مقصد و همچنین نحوه ی دریافت صورتحساب و باز پرداخت هزینه های مربوطه را کسب نمایید تا در صورت بروز حوادث و یا بیماری های احتمالی در طول سفر دچار آشفتگی و سردرگمی نشوید .

 

 

اطلاع از وضعیت آب و هوا ی مقصد :

وضعیت آب و هوای کشور مقصد در روز های سفر خود را بررسی کنید و در صورت نیاز چتر ، کلاه و لباس گرم به همراه داشته باشید . 

 

بررسی رویدادهای تجاری و اجتماعی در کشور مقصد :

پیش از سفر ، تقویم رویدادهای مختلف تجاری ، علمی ، فرهنگی و ورزشی در شهر و کشور محل اقامت خود را مرور کنید ، ممکن است سفر شما با یکی از این رویدادها همزمان باشد و شما بتوانید با استفاده از این فرصت در برنامه ی فوق شرکت کنید و به تجربیات خود بیافزایید . از طرف دیگر ، توجه داشته باشید که همزمانی سفر شما با رویدادهای خاص ، میتواند به معنی افزایش هزینه های سفر از جمله نرخ بلیط هواپیما ، هتل و غیره نیز باشد ، که در این صورت می توانید با تغییر برنامه ی سفر خود از مسائل فوق مصون بمانید .

 

آماده کردن لباسها :

لباسهایی که میخواهید در طول سفر بپوشید را مشخص کنید و چنانچه نیاز به خشکشویی و اتو دارند ، این کار را ترجیحا تا سه روز پیش از سفر انجام دهید و به روز آخر موکول نکنید .

 

آرایشگاه :

از آنجا که آراستگی یکی از مشخصات مدیران موفق است ، توصیه می کنیم پیش از سفر سری به آرایشگاه همیشگی خود بزنید . بهتر است این کار را به روز آخر پیش از سفر موکول نکنید ، چرا که ممکن است به دلیل فشردگی کارها و اتفاقات پیش بینی نشده موفق به انجام این کار نشوید و به ناچار با ظاهری نامرتب راهی سفر تجاری خود گردید .

 

 

منبع : کتاب اصول مسافرتهای تجاری  /  مؤلف : رضا خزاعی

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴.۳ / ۵. تعداد آرا: ۶

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

سه × دو =