مقاله چیست؟

مقاله چیست

مقاله چيست؟

مقاله بخشی طولانی از نوشته ای است که پایان نامه یا تحقیقی را ارائه می دهد.کلمه ی مقاله بر گرفته از کلمه ی لاتین “exagium” است که به معنی ارائه ی یک مورد است.

هنگام نوشتن یک مقاله،شما در حال ساخت مورد و مساله ای جهت ارزیابی نقطه نظرات شخصی،تجزیه و تحلیل ،تفسیر و یا نشان دادن مجموعه ای از حقایق و روش ها هستید.

چرا مقاله می نویسیم؟

مقاله نوشتن به شما اجازه می دهد تا افکارتان را روی مفاهیم کلیدی و موضوعی که در حال مطالعه ی آن هستید توسعه داده و سازماندهی کنید و یک رویکرد رسمی و منظم و واضحی را نگارش کنید. همچنین برای دستیابی و تحکیم چیزی که در حال یادگیری آن هستید به شما قدرت تمرکز می دهد. استاد شما،با خواندن مقاله ی شما می تواند میزان یادگیری و اطلاعات شما را ارزیابی کند.

مقاله علمي معمولاً در نتيجه پژوهش منطقي، ژرف و متمركز نظري، عملي يا مختلط، به كوشش يك يا چند نفر در يك موضوع تازه و با رويكردي جديد با جهت دستيابي به نتايجي تازه، تهيه و منتشر مي‏گردد. چنين مقاله ‏اي در واقع گزارشي است كه محقق از يافته‏ هاي علمي و نتايج اقدامات پژوهشي خود براي استفاده ساير پژوهشگران، متخصصان و علاقه ‏مندان به دست مي‏دهد.

 

شمیران گشت مجری تخصصی اخذ ویزای تحصیلی کشورهای اروپایی و کانادا

با ما تماس بگیرید ، مشاوره رایگان:   ۰۲۱۲۶۲۰۶۳۵۷    – ۰۲۱۲۶۲۰۶۴۷۹

 

مقاله

فرمت‌بندی مقالات 

مقالات باید طوری بهینه‌سازی شود که مخاطبان بیشترین میزان دریافت پیام را از آن داشته باشند. یکی از اصولی که به این امر کمک می‌کند، فرمت‌بندی مقالات است. پس مقالات خام قبل از فرستاده‌شدن به ژورنال‌های گوناگون نیاز به فرمت‌بندی دارند.

انواع فرمت بندی مقالات:

  • فرمت محتوایی
  • فرمت ساختاری

فرمت محتوایی نوعی فرمت و ساختار است که هر نویسنده برای نگارش متن خود در نظر می‌گیرد و تصمیم می‌گیرد که کدام بخش‌ها را در ترتیبی معین معرفی کند و در مقاله بگذارد.

البته در این بخش هم پیروی از اصولی که مجله موردنظر برای چاپ مقاله عنوان می‌کند، ضرورت دارد. برای همین نویسنده باید با توجه به دستورالعمل هر مجله،در مورد نتایج و دستاوردهای خود یا قسمت‌های مختلف تحقیق و پژوهشش صحبت کند و چیدمان اثر را رعایت نماید.

در فرمت ساختاری هر موسسه و مجله دارای چارچوبی ساختاری و ظاهری برای انتشار مقالات است. مجلات در فرمت ساختاری فونت، اندازه نگارش کلمات، شیوه منبع‌دهی، ترتیب بخش‌ها و شیوه حاشیه‌درست‌کردن و کادر برای متن را تعیین می‌کنند. در فرمت‌بندی ساختاری است که مشخص می‌شود، مقدمه، چکیده، روش‌شناسی و… چطور و با چه ترتیبی مطرح می‌شوند.

ساختار اکثر مقالات علمی شبیه هم است .در اینجا به بخش های اصلی یک مقاله علمی اشاره می کنیم.

  • عنوان مقاله
  • اسامی نویسندگان
  • چکیده
  • کلمات کلیدی
  • مقدمه
  • بدنه یا متن
  • نتیجه گیری
  • منابع و ماخذ 

از امتيازهاي مهم يك مقاله مي‏توان به مختصر و مفيد بودن، به روز بودن و جامع بودن آن اشاره كرد؛ زيرا محقق مي‏تواند حاصل چندين ساله پژوهش خود در يك رساله، پايان‏ نامه، پژوهش، يا حتي يك كتاب را به اختصار در يك مقاله علمي بيان كند تا پژوهشگران ديگر بتوانند با مطالعه آن مقاله از كليات آن آگاهي يابند و در صورت نياز بيشتر، به اصل آن تحقيقات مراجعه كنند.

مقالات انواع و اقسامی دارد و می توان آن ها را به دسته های مختلف تقسیم بندی کرد. به عنوان مثال مقالات داخلی و یا خارجی. در دسته بندی بعدی می توان مقالات را کنفرانسی و یا علمی پژوهشی تقسیم کرد.

مقاله ISI چیست؟

منظور از مقاله ISI، مقاله ای است که در یک مجله ISI به چاپ رسیده باشد.

 ISI یکی از این موسساتی است که به طور نسبی از اعتبار و شهرت بیشتری برخوردار است، ISI مخفف حروف اول  Institute for Scientific Information  می باشد. این موسسه بخشی از موسسه ” تامسون رویترز” است. به عنوان جمعبندی می توان گفت که ISI در واقع يك مرجع تعيين استاندارد و معتبر بودن نشريات علمي در سراسر جهان است ، بدين معنا كه صلاحيت نشريات مختلف در زمينه هاي ياد شده بررسي شده و در صورت داشتن اعتبار علمي و رعايت اصول فني چاپ نشريه، در ليست نشريات اين موسسه قرار مي گيرد.

نکاتی که موسسه تامپسون رویترز برای ارزش دهی به مجلات ISI استفاده می کند، ایمپکت فاکتور (IF) و یا ضریب تاثیر نام دارد و به صورت میانگین تعداد دفعاتی که به مقالات یک مجله در دو سال قبل رفرنس داده شده است، تعریف می گردد. بالاتر بودن ایمپکت فاکتور یک مجله بدین معناست که مقالات این مجله به طور میانگین توسط مقالات بیشتری مورد ارجاع قرار گرفته است و بنابراین این مجله در بین محققان از اعتبار بیشتری برخوردار بوده است و بیشتر مورد استناد قرار گرفت است.

مقاله

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴.۷ / ۵. تعداد آرا: ۳

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

3 × 1 =