فستیوال چیست؟ | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

فستیوال چیست؟

فستیوال

فستیوال چیست؟

جشنواره یا فستیوال (به انگلیسی: Festival) به روز یا دوره‌ای از جشن‌ها یا آیین‌ها، یا به تعدادی از رویدادهای فرهنگی(مانند نمایش و بررسی فیلم‌ها) که در یک مکان خاص رخ می‌دهد گفته می‌شود. جشنواره از دل جشن بیرون آمده است و ریشه های آن به دوران باستان باز می گردد و بیشتر جنبه مذهبی داشته است و به مرور زمان جنبه های دیگری نیز یافته است و امروزه در بیشتر جشنواره ها جنبه های هنری و فرهنگی چشمگیر است. یک. واره يعني نوبت ، مرتبه – به قول رودکي سمرقندي : گــُــل دگر ره به گلستان آمد/ واره باغ و بوستان آمد واره وقتي به آخر اسم ملحق شود معاني مختلفي پيدا مي کند از جمله ” نوبت شادي ” دو. جـَشن يعني مجلس شادماني ، محفل نشاط – ضيافت – سُرور و شادي . جشنواره یا فستیوال برگزاری مراسمی است که برگزارکنندگانش می‌خواهند اتفاق خوشایندی که مثلاً سال پیش در عرصه‌های مختلف علمی، هنری، فرهنگی، صنعتی و نظایر آن رخ‌داده‌است، امسال مورد معرفی و تجلیل و تمجید قرار دهند. سخنرانان جشنواره می‌توانند در باب موضوع جشنواره صحبت کنند با این تفاوت که مطالب باید به‌سوی معرفی و تجلیل و تمجید میل داشته باشد. در برخی دیگر از جشنواره‌ها به بزرگداشت یا تجلیل از محصولی خاص پرداخته می‌شود یا با معرفی جوایزی فصلی برای تشویق عموم در شرکت و مشارکت در رویداد خاصی تلاش می‌شود.

 

تور خارج

 

شمیران گشت مجری تخصصی تورهای جشنواره ای (تورهای فستیوال )

 

با ما تماس بگیرید ، مشاوره رایگان:   ۰۲۱۲۶۲۰۶۳۵۷    – ۰۲۱۲۶۲۰۶۴۷۹

معنی فستیوال در لغت نامه دهخدا
فستیوال. [ ف ِ ] (فرانسوی ، اِ) جشنی بزرگ توأم با موسیقی. || سلسله ٔ نمایشهای مربوط به یک هنر یا یک هنرپیشه. (فرهنگ فارسی معین )

معنی فستیوال به فارسی
فستیوال
جشن ومهمانی بزرگ باسازو آواز، جشن بزرگ برای نمایش دادن آثارهنری، جشنواره
( اسم ) ۱ – جشنی بزرگ توام با موسیقی ۲ – سلسله نمایشهای مربوط بیک هنر یا یک هنرپیشه .

 

فستیوال

 انواع جشنواره

۱. جشنواره‌های فیلم
۲. جشنواره موسیقی
۳. جشنواره عکاسی
۴. جشنواره ورزشی
۵. جشنواره تئاتر
۶. جشنواره‌های هنرهای تجسمی

 

تور خارج

جشنواره‌های فیلم

در سال ۱۹۳۲ در دوران حکومت موسولینی در ایتالیا برای اولین بار نمایشگاهی به نام «نمایشگاه بین‌المللی هنر سینما» در شهر ونیز تشکیل گردید بعد از جنگ جهانگیر اخیر یعنی در سال ۱۹۴۶ فستیوال سالیانه‌ای در شهر کان فرانسه ایجاد گردید، که امروزه یکی از مشهورترین فستیوالهای سینمایی جهان محسوب می‌گردد. امروزه فستیوالهای سینمایی زیادی در دنیا تشکیل می‌گردد و دارای اهمیت بین‌المللی می‌باشند و برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

جشنواره فیلم فجر: در ایران

جشنواره فیلم کن: در فرانسه

جشنواره فیلم ونیز: در ایتالیا

جشنواره فیلم کارلوواری: در چکسلواکی

جشنواره فیلم ادینبورک: منحصربه فیلم‌های مستند و کوتاه در انگلستان

جشنواره فیلم لوکارنو: در سویس

جشنواره جشنواره‌ها: در تهران

جشنواره فیلم برلین: در آلمان

جشنواره فیلم ماردل پلاتا: در آرژانتین

جشنواره فیلم سن سباستین: در اسپانیا

جشنواره فیلم بروکسل: در بلژیک

جشنواره فیلم تور: در فرانسه

جشنواره فیلم آنتیب: در فرانسه

جشنواره فیلم برگامو: در ایتالیا

جشنواره فیلم اس بی اس: در کره جنوبی

جشنواره فیلم مونترال: در کانادا

جشنواره فیلم پدر سینمای هنری:در هند

 

فستیوال

 فستیوال یاهمان جشنواره همیشه در قشرهای مختلف جامعه و با حضور دستگاه های اجرایی مختلف که متولی این امر هستند برگزار می گردد. اما در ابتدا بایستی به نکات خیلی مهمی توجه داشت که بصورت تیتر وار به آن اشاره خواهیم کرد سپس به چگونگی نحوه اجرای آن خواهیم پرداخت.

– جشنواره در چه قالبی برگزار گردد ؟ فرهنگی – فرهنگی و ورزشی – علمی – پژوهشی و….

– مخاطبان چه کسانی هستند ؟ نخبگان – مردم عادی – ورزشکاران – کارکنان دولت- فرهیختگان

– محتوای جشنواره چیست ؟ بر اساس نوع و قالب جشنواره محتوا تعیین می گردد. مثلا شما نمی توانید در جشنواره ورزشی به دنبال ارائه اثر دیگری یا برنامه متفاوت با موضوع جشنواره باشید.

-جشنواره با توجه به محتوا قالب در چه مکانی برگزار گردد.

– مهمانان جشنواره چه کسانی هستند.

– نور ،صدا ،تصویر، مستند سازی، پذیرایی، برشور ، بسته فرهنگی ، بسته ورزشی ، هدایا ، اختتامیه افتتاحیه و…. انواع کمیته ها ، دبیر جشنواره ، رئیس جشنواره ، موقعیت جغرافیایی جشنواره ، و….. فراهم باشد.

به عنوان مثال :

در سال ۹۱ مسابقاتی ورزشی در قالب جشنواره برای کارمندان یک دستگاه حمایتی برگزار شد. جشنواره در قالب ۵ رشته ورزشی و در دو گروه زنان و مردان آن دستگاه اجرایی به نحو احسن برگزار شد. البته در نحوه برگزاری جشنواره که عمدتا ورزشی بود ، ایراداتی وارد بود و یا انتقاد هایی را به همراه داشت. اما چون دومین تجربه این دستگاه اجرایی بود تبعا کیفیت آن با توجه به امکانات موجود بد نبود. حداقل می توان گفت که در حد انتظار بود . چرا که حمایت های مالی به خوبی صورت می گرفت و مهمترین اصل همین موضوع بود.

یک هفته قبل از فرا رسیدن هفته تاسیس آن دستگاه اجرایی ، مسابقات ورزشی به اتمام رسید و همه ورزشکاران که به قهرمانی دست پیدا کرده بودند ، انتظار دریافت جوایز خود را داشتند.

با بررسی هایی که در این زمینه انجام شد و بودجه ایی که در اختیار قرار داده بودند، تصمیم گرفتند برای اولین بار در این دستگاه اجرایی برنامه ای بسیار متفاوت اجرا شود. به همین منظور در کمتر از مدت یک هفته به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کردند. از آنجا که این دستگاه اجرایی دولت از نوع دستگاه های حمایتی بود و با قشر آسیب دیده و یا در معرض آسیب برخورد داشت ، بهترین راه حل را ایجاد و افزایش روحیه نشاط و انگیزه آنان دانستند و تصمیم گرفتند برنامه به نحوی اجرا شود که یکی از تاریخی ترین و ماندگار ترین برنامه ها برای آنان رقم بخورد.

پس از عقد قرارداد با بهترین و توانمند ترین مجری استان که استاد مدیریت اجرا بروی صحنه بود ، سین برنامه های ذیل برای اجرا چیده شد : اجرای تقلید صدا جوک و فکاحی توسط بهترین هنرمند مطرح کشور به مدت یک ساعت ، اجرای موسقی پلی بک ، اجرای مسابقه برای کارکنان ، اجرای گروه طنز بسیار زیبا و با نشاط ، اجرای مجدد موسیقی پلی بک ، اجرای شعبده بازی سطح یک کشور و به همراه تصویر برداری صداگذاری نور و تدوین و ….. . در پایان هم به همه قهرمانان ورزشی با حضور مسئولین استان و دستگاه جوایز اهداء گردید.

فستیوال

دبی هر ساله فستیوال ها و جشنواره های جذابی برای توریست ها برگزار می کند که اکثر انها بین ماه های نوامبر تا مارچ و زمانی که هوای این شهر در مطبوع ترین حالت خودش قرار دارد، اجرا میشود. با ما همراه باشید تا در مورد این فستیوال ها و زمان برگزاری اون ها بیشتر بدانید.

فستیوال خرید دبی

این فستیوال از محبوب ترین جشنواره های خرید دنیا میباشد که به صورت سالانه در دبی برگزار میشود و معمولا در ماه های دسامبر و ژانویه اتفاق میافتد. این فستیوال انقدر حراج های فوق العاده و غیر قابل تصوری دارد که خرید کردن توی این زمان برای هر فردی میتواند جذاب باشد. توی این مدت اجناس تمام فروشگاه های مراکز خرید دبی با قیمت های بی نظیری به فروش میرسند و شرایطی رو به وجود می آورند که همه افراد بتوانند از همه برندها و مراکز خرید به راحتی خرید کنند! 

 

فستیوال غذا دبی (Taste Of Dubai Festival)

 از جذاب ترین فستیوال های دبی که به مدت سه روز در ماه های آوریل تا می در مدیا سیتی برگزار میشود و برای همه کسانی که به غذا علاقه دارند، از بهترین موقعیت های سفر به دبی محسوب میشود. در این جشنواره سرآشپز های معروف دنیا جمع میشوند و خوشمزه ترین غذاها را درست می کنند و دستور خیلی از غذاها را به بازدید کننده ها ارائه میدهند و با سرگرمی های جالبی که دارند یک روز عالی را رقم میزنند.

شمیران گشت 

 

راهنمای کامل اخذ ویزای شینگن

 

با ما تماس بگیرید ، مشاوره رایگان:   ۰۲۱۲۶۲۰۶۳۵۷    – ۰۲۱۲۶۲۰۶۴۷۹

فستیوال

فستیوال های معروف کانادا

کانادا کشوری گسترده و متنوع است و در آن فستیوال‌ها و رویدادهای گوناگونی برگزار می‌شود. رویدادهایی که منعکس‌کننده‌ی تنوع فرهنگ، اقلیم و جوامع هستند و سالانه گردشگران بی‌شماری را به سمت خود جذب می‌کنند.

جشن نور در ونکور

ونکور پرجمعیت‌ترین شهر در استان بریتیش کلمبیای کانادا است و تابستان هر سال بزرگترین جشن‌های آتش‌بازی جهان در آن برگزار می‌شود. در این فستیوال، آسمان غرق در نورهای رنگارنگ و عجیب است، غذاهای خیابانی متنوعی به‌فروش می‌رسد و دیدن آن یک تفریح و ماجراجویی تمام عیار حساب می‌شود.

 

 جشنواره محلی ادمونتون

اگر به دیدار و هم‌صحبتی با مردم بومی، آشنایی با آداب و رسوم، رقص‌های محلی، غذاهای اصیل و بومی، پوشیدن لباس‌های ملت‌های دیگر، شنیدن افسانه‌های قدیمی و… علاقه‌مندید، مردمی‌ترین جشنواره دنیا که هر ساله در شهر ادمونتون کانادا برگزار می‌شود، پذیرای شما خواهد بود.

 

روز ملی کانادا

اولین روز جولای برابر با ۱۰ تیر روز کاناداست و این روز در اوتاوا و سرتاسر کانادا به زیباترین شکل برگزار می‌شود. در این روز مردم لباس‌های قرمز و سفید می‌پوشند، آتش‌بازی‌ها در سرتاسر کشور برگزار و خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی گوناگونی در سرتاسر شهرها ارائه می‎شود.

 

جشنواره موسیقی جاز در مونترال

هر ساله از خرداد تا اواخر تیرماه فستیوالی در مونترال کانادا برگزار می‌شود که در آن می‌توانید در بیش از ۵۰۰ کنسرت رایگان شرکت کنید، موزیسین‌های بیش از بیست کشور دنیا را ببینید و همراه با دو میلیون گردشگری که عاشق موسیقی هستند، از این فستیوال لذت ببرید.

 

فستیوال زمستانی وینترلود و باغ کریستال

هر ساله در سه هفته ابتدایی ماه فوریه فستیوال اسکیت، دیدن مجسمه‌های یخی شگفت‌انگیز، سالن‌های یخ، فستیوال‌های موسیقی، غذا، نوشیدنی و… گردشگران بی‌شماری را به سمت «اتاوا» کانادا جذب می‌کند. در این فستیوال، کانال «ریدو» با حدود ۵ مال طول، به‌عنوان پیست اسکیت استفاده می‌شود و موضوعات جالبی مانند اولین زمانی که دما به زیر صفر یا ارتفاع برف به کمر می‌رسد، جشن گرفته می‌شود.

 

فستیوال

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴.۷ / ۵. تعداد آرا: ۵۳

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

یازده − چهار =