شرایط تحصیل در کانادا | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

شرایط تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

کانادا یکی از بزرگترین کشورهای مقصد دانشجویان بین المللی است. تحصیل در کانادا طرفداران زیادی در بین دانشجویان ایرانی دارد. از پرطرفدارترین انواع ویزا و روش های مهاجرت، ویزای تحصیلی کانادا است. دانشجویان و دانش آموزان زیادی از سراسر جهان برای تحصیل در موسسات آموزشی شامل مدارس، کالج و دانشگاه های برتر در سطح جهانی راهی کانادا می شوند. در این مقاله با شمیران گشت همراه باشید . 

 

 

شمیران گشت مجری تخصصی تحصیل در کانادا میباشد .

با ما تماس بگیرید ، مشاوره رایگان:   ۰۲۱۲۶۲۰۶۳۵۷    – ۰۲۱۲۶۲۰۶۴۷۹

اگر میخواهید ما با شما تماس بگیریم میتوانید از طریق آیکن گوشه پایین سمت راست یا نوار کنار سمت چپ ثبت درخواست کنید .

 

مقاطع تحصیلی در کانادا جهت ادامه تحصیل در دانشگاه

مقاطع تحصیلی در کانادا همچون بسیاری دیگر از کشورهای جهان به دو بخش اصلی مقاطع پیش از دانشگاه کانادا نظیر دبستان، راهنمایی و دبیرستان، پس از دوره متوسطه (post- secondary) و مقاطع دانشگاهی تقسیم‌بندی می‌شود.

در میان مقاطع پیش از دانشگاه و مقاطع دانشگاهی کارشناسی، ارشد و دکترا که برای بسیاری از دانشجویان ایرانی شناخته‌شده است، مقطع پس از دوره متوسطه و یا همان post-secondary کمی ناشناخته است که اغلب توسط موسسات آموزشی و کالج‌های کانادا مدیریت می‌شود.

این مقطع به طور تقریبی معادل با مدرک کاردانی و فنی و حرفه‌ای در ایران بوده، دارای دو ترم تحصیلی ودوره‌های تابستانی در سال است و آموزشگاه‌ها و کالج‌های این کشور مجاز به ارائه انواع دیپلم، درجه و یا گواهینامه معتبر به فارغ‌التحصیلان این مقطع هستند.

 

 

دوره کالج در کانادا

یکی از مقبول‌ترین مقاطع تحصیلی در کانادا دوره کالج است. دوره‌هایی که عموما بر تقویت مهارت‌های کاربردی با هدف تربیت نیروی متخصص برای بازار کار در این کشور متمرکز شده‌اند و عموما متقاضیان داخلی و بین‌المللی به شرکت در این دوره‌ها تمایل زیادی نشان می‌دهند.

اگرچه اخذ پذیرش تحصیلی برای شرکت در دوره‌های کالج در کانادا چندان دشوار نیست، اما دریافت ویزای تحصیلی برای این دوره‌ها نسبت به دوره‌های دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) کمی دشوارتر است.

عموما کالج‌ها و موسسات آموزشی مورد تایید آموزش و پرورش کشور کانادا شامل انواع مختلف زیر می‌شوند:

 • کالج‌های استانی کاردانی Community
 • کالج‌های فنی و حرفه‌ای، هنرهای زیبا و کاربردی
 • موسسات فناوری و علوم
 • کالج‌های عمومی و فنی و حرفه‌ای کبک (collèges d’enseignement général et professionnel in Quebec)
 • کالج‌های خصوصی حرفه و شغل Career Colleges
 • کالج‌های junior

این نوع از موسسات آموزشی عالی کانادا دارای رشته‌های تحصیلی بسیار گسترده بوده و مجاز هستند تا در قالب دوره‌های ۲ تا ۳ ساله اغلب مدارک معادل تا سطح کارشناسی، کاردانی (associate degree)، دوره‌های آموزشی مهارت کاری، آماده‌سازی امتحانات مجوزهای حرفه‌ای، دوره‌های زبان انگلیسی و یا فرانسه و یا دو سال اول دوره کارشناسی را ارائه دهند .

عموما در صورتی که زیر ۱۸ سال باشید می‌توانید بدون ارائه مدرک زبان انگلیسی به ادامه تحصیل در یکی از کالج‌های معروف کانادا بپردازید، اما در صورتی که بالای ۱۸سال باشید برای دریافت پذیرش کالج و ویزای کانادا مطمئنا به مدرک بین‌المللی زبان نیاز پیدا خواهید کرد.

 

تحصیل در کانادا

 

دوره کارشناسی

تحصیل در کانادا در دوره کارشناسی یک دوره ۳ الی ۴ ساله به صورت تمام وقت است. متقاضیان خارجی این دوره میبایست مدارکی از قبیل دیپلم، سابقه تحصیلی مرتبط با رشته مورد نظر، رزومه تحصیلی و کاری، مدرک زبان و … را داشته باشند. مدرک زبان یکی از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره کارشناسی است به این صورت که اگر فردی مدرک زبان معتبر نداشته باشد یا نمره مدرک زبان او مورد تایید دانشگاه نباشد می بایست حداقل یک دوره ۶ ماهه در مراکز آموزش زبان انگلیسی کانادا بگذراند و بعد از آن اجازه ادامه تحصیل در کانادا برای دوره کارشناسی را خواهد داشت. جمع آوری مدارک مورد نیاز تحصیل در کانادا سختی زیادی ندارد و مهاجرت تحصیلی به کانادا برای اغلب دانشجویان با هر شرایط مالی و تحصیلی امکان پذیر است.

دوره کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد در کانادا از محبوبترین مقاطع تحصیلی است. این دوره در کانادا بین یک تا سه سال به طول می انجامد. دانشجویان بین المللی برای ورود به این مقطع تحصیلی در کانادا می بایست مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره بیش از ۶.۵ یا مدرک تافل با نمره ی بالای ۸۰ داشته باشند. در برخی دانشگاه های کانادا علاوه بر مدرک IELTS مدارک زبانی چون مدارک GRE و GMAT باید توسط دانشجو ارائه شود. در برخی از دانشگاه ها به جای مدرک زبان آیلتس یا تافل میتوان از مدرک دولینگو نیز استفاده کرد. هزینه تحصیل در این مقطع نیز بستگی به رشته تحصیلی یا دانشگاه محل تحصیل دانشجو دارد اما در سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۲۰ شهریه دانشگاه ها بین ۱۳ هزار دلار کانادا تا ۲۶ هزار دلار کانادا تعیین شدند. هم اکنون بیش از ۵۰۰ هزار دانشجوی بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد کانادا مشغول به تحصیل هستند.

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد:

 • McGill University
 • University of Toronto
 • University of British Columbia
 • University of Alberta
 • Montreal University
 • McMaster University
 • University of Waterloo
 • University of Calgary
 • The University of Western Ontario
 • Queen’s University at Kingston

دوره دکترا

تحصیل در کانادا ، این روزها در بین دانشجویان متقاضی مقطع دکترا بسیار محبوب است، چرا که کشور کانادا دانشگاه های بی نظیر و مطرح بین المللی بسیاری را در خود جای داده است. در مقطع دکترا برخلاف سایر مقاطع، اینکه در چه دانشگاهی مشغول به تحصیل باشید بسیار مهم است. افرادی که مدارک دکترای خود را از دانشگاه های به نام بین المللی دریافت میکنند جایگاه علمی بالاتری نسبت به سایر فارغ التحصیلان مقطع دکترا دارند.آموزش های جامع، دسترسی به اساتید برتر، امکانات پژوهشی بیشتر، محیط پژوهشی بزرگتر و دسترسی به تجربیات و آموخته های جامعه ی بزرگی از فارغ التحصیلان دکترا از سراسر جهان در کانادا، تحصیل در کانادا در مقطع دکترا را نسبت به سایر کشورها متمایز کرده است. در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کانادا می پردازیم.

۹۶ دانشگاه در کانادا دانشجویان بین المللی را برای مقطع دکترا پذیرش می کنند. در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۱۰ هزار دانشجوی بین المللی در مقطع دکتری دانشگاه های کانادا مشغول به تحصیل هستند. این مقطع در کانادا بین ۳ تا ۶ سال به طول می انجامد. از ماه سپتامبر تا ماه آپریل، سال تحصیلی دانشجویان دکتری محسوب میشود. ۶ دانشگاه بزرگ کانادا جز ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند. اولین دانشگاه کانادا در قرن هفدهم میلادی تاسیس شده است که تا کنون پا برجاست و دانشجویان زیادی را در طول عمر خود آموزش داده است. این دانشگاه به نام Université Laval شناخته شده است و در سال ۱۶۶۳ در استان کبک کانادا تاسیس شده است.

 برای ورود به دانشگاه های کانادا و تحصیل در مقطع دکترا می بایست، مدرک کارشناسی ارشد با نمره مناسب، سابقه تحصیلی درخشان و اثبات توانایی پژوهش و تحصیل در کانادا، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با نمره مناسب و مدرک GRE یا GMAT با نمره قابل قبول داشته باشند.

 از مزایای بزرگ تحصیل در کانادا میتوان به ارزان تر بودن شهریه ها نسبت به دانشگاه های سایر کشورهای بزرگ دنیا مانند آمریکا اشاره کرد. حتی تغییرات شهریه اعم از افزایش شهریه در کانادا از سایر کشورها کمتر است. تحصیل در مقطع دکترا در کانادا یکی از ارزان ترین مقاطع تحصیلی است. معمولا هزینه تحصیل در این مقطع در برای اکثر دانشگاه های کانادا سالانه بین ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۵۰۰ دلار کانادا می باشد.

برای تحصیل در رشته دکترا، فاند ها و اسکالرشیپ های زیادی ارائه میشود. از شرایط گرفتن برخی از بورسیه تحصیلی کانادا برای مقطع دکترا آن است که دانشجو مقاله ISI ارائه کرده باشد و تسلط خوبی به زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته باشد. برخی از این بورسیه ها کل هزینه های تحصیل و اقامت دانشجو را پوشش میدهند و برخی تنها بخشی از هزینه ها را متقبل می شوند. بسیاری از دانشگاه ها از جمله دانشگاه یورک، دانشگاه کالگری، دانشگاه مانیتوبا و دانشگاه وارتلو بورسیه های تحصیلی خوبی به دانشجویان خود در طول تحصیل ارائه میکنند. تقریبا می توان گفت بیشتر بورسیه های ارائه شده توسط دولت و دانشگاه های کانادا برای مقطع دکترا است.

شمیران گشت مجری تخصصی تحصیل در کانادا میباشد .

با ما تماس بگیرید ، مشاوره رایگان:   ۰۲۱۲۶۲۰۶۳۵۷    – ۰۲۱۲۶۲۰۶۴۷۹

اگر میخواهید ما با شما تماس بگیریم میتوانید از طریق آیکن گوشه پایین سمت راست یا نوار کنار سمت چپ ثبت درخواست کنید .

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد آرا: ۶

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

دو + 14 =