سفرهای تجاری و سلامتی | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

سفرهای تجاری و سلامتی

سفر تجاری

سلامت جسم و روان موضوعی بسیار حیاتی برای همه ی انسانها محسوب میشود و توجه به آن برای افرادی که بطور مرتب در سفرهای تجاری به سر میبرند از اهمیت بیشتری برخوردار است. گذراندن ساعات طولانی در محیط سر بسته ی فرودگاه ها، نشستن های طولانی در اتومبیل و هواپیما ، شرایط جوی در ارتفاعات بالا و تاثیرات آن بر روی بدن انسان ، قرار گرفتن در معرض بیماریهای محیطی ، فصلی و غذایی ، حجم کار زیاد در زمان سفر ، کم خوابی های احتمالی و مواردی از این قبیل ، ضرورت توجه جدی به ورزش و تغذیه ی سالم را برای افراد پر سفر بیش از پیش محرز میکند. به بیان دیگر ، ورزش و تغذیه ی سالم برای افراد عادی یک انتخاب و برای افراد پر سفر بخصوص در سفرهای تجاری که از نظر زمانی فشرده و پر فشار هستند، یک ضرورت محسوب می شود. پیاده روی منظم ، دویدن ،شنا و یوگا از جمله ورزشهایی هستند که انجام آنها بصورت مداوم و پیوسته به افراد پر سفر توصیه میگردد.

اگر در گروه مدیران پر سفری قرار دارید که برنامه ورزشی و غذایی منظمی را دنبال نمیکنید ، لازم است بدانید که بیشتر در حال تامین هزینه های دارو و درمان آینده خود هستید تا کسب در آمد برای برخورداری از یک زندگی شاد وسالم !

 

سفر تجاری

 

در این بخش به چند توصیه ی مهم از نقطه نظر سلامتی و تغذیه برای روزهای پیش از پرواز و در طول پرواز اشاره میکنم.

 

توصیه های تغذیه ای پیش از پرواز  :

با جهاز هاضمه ی خود همکاری کنید و از مصرف مواد خوراکی و نوشیدنی های زیر پیش از پرواز خودداری نمایید .

فست فود : از خوردن مواد غذایی چرب و پر نمک مانند انواع فست فودها خودداری کنید. هضم غذاهای حاوی چربیهای اشباع شده و نمک زیاد در حالت طبیعی دشوار است ، چه رسد در ارتفاع سی هزار پایی و در شرایطی که بدلیل حالت منقبض بدن و عدم تحرک کافی ، گردش خون نیز به راحتی انجام نمیشود.

نوشیدنی های گازدار : پرواز در ارتفاع بالا و قرار گرفتن بدن برای چندین ساعت متوالی در هوای تحت فشار کابین هواپیما ، بطور طبیعی باعث ایجاد نفخ معده میشود . با کاهش فشار ، حجم هوا افزایش پیدا میکند و در نتیجه هوای داخل شکم  و روده ها نیز افزایش حجم پیدا کرده و به شکل گاز های مزاحم باعث ناراحتی مسافر میگردند . در این شرایط ، مصرف نوشابه های گازدار مو جب تشدید گاز معده و گاه نیاز فوری به خلاص شدن از این گازهای مزاحم میشود وسفر را برای شما وهمسفرانتان ناخوشایند و آزار دهنده میکند. بعلاوه اسید موجود در نوشابه های گازدار میتواند باعث سوزش معده در ارتفاع ومختل شدن سیستم هضم غذا گردد.

قهوه : نوشیدن قهوه پیش از پرواز وهمچنین در طول پرواز توصیه نمیشود چرا که باعث از دست دادن آب بدن ( دهیدراته شدن ) وهمینطور بی خوابی ونا آرامی ناشی از تاثیر کافئین میگردد. دمنوشهای گیاهی آرامبخش جایگزین مناسبی یرای قهوه و نوشیدنی های گازدار هستند.

میوه های با فیبر بالا : برخی غذاها ، سبزیجات و میوه هایی که در حالت عادی برای سلامتی توصیه میشوند ، برای استفاده پیش از پرواز و در طول پرواز مناسب نیستند . لوبیای پخته ، گل کلم ، کلم بروکلی و سیب از جمله خوردنیهایی با فیبر بالا هستند که مصرف آنها باعث نفخ معده و ایجاد گاز در دستگاه گوارش میشود. مصرف سیر وپیاز نیز علاوه بر اختلال در سیستم هضم غذا ، موجب ایجاد بوی نا خوشایند تنفس ودهان میگردند.

 

سفر تجاری

آب مایع حیاتی است و در طول پرواز حیاتی تر ! 

در طول پرواز ، فشار هوا ، میزان اکسیژن و رطوبت محیط پایین تر از حد معمول است . هوای خشک و رطوبت پایین داخل هواپیما باعث از دست دادن آب بدن ، خشکی پوست ، گلو و چشم ها میشود.

برای حفظ رطوبت پوست ، تسهیل گردش خون و بهبود سیستم هضم غذا ، توصیه میکنیم که قبل از پرواز ، در طول پرواز و حتی در روزهای پس از پرواز به میزان کافی آب و آبمیوه بنوشید. بهتر است بعد از گذشتن از قسمت بازرسی و قبل از سوار شدن به هواپیما بسته به مدت زمان پرواز ، یک یا چند بطری آب خریداری کنید و با خود به داخل هواپیما ببرید. آب گرم به مراتب بهتر از آب سرد است . نوشیدن مرتب آب در طول پرواز ، علاوه بر موارد فوق سیستم دفاعی بدن را که به دلیل کاهش رطوبت ، قدرت معمول را ندارد تقویت کرده ، هضم غذا را تسهیل مینماید ودر نهایت شما را ناچار به ترک صندلی و حرکت به سمت سرویس بهداشتی هواپیما میکند که همین حرکت برای بهبود سیستم گردش خون وجلوگیری از لخته شدن خون در پاها و همچنین استراحت کمر وستون فقرات و زانوهای شما بسیار مفید است .

چنانچه بطور معمول از لنز های طبی استفاده میکنید ، توصیه میکنیم که در طول پرواز وساعاتی پس از فرود هواپیما ، عینک را جایگزین لنز نمایید تا از خشکی بیش از حد چشمانتان جلوگیری کنید. 

استفاده از کرم های مرطوب کننده در شب قبل از پرواز ، در طول پرواز و همچنین روزهای پس از رسیدن به مقصد ، به همراه نوشیدن آب کافی ، کمک زیادی به حفظ رطوبت پوست و جلو گیری از خشکی وشکنندگی آن میکند .

 

منبع : اصول مسافرتهای تجاری   تالیف : رضا خزاعی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴.۵ / ۵. تعداد آرا: ۲

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

دو × 3 =