سفرهای تجاری و سلامتی

سفر تجاری

سلامت جسم و روان موضوعی بسیار حیاتی برای همه ی انسانها محسوب میشود و توجه به آن برای افرادی که بطور مرتب در سفرهای تجاری به سر میبرند از اهمیت بیشتری برخوردار است. گذراندن ساعات طولانی در محیط سر بسته ی فرودگاه ها، نشستن های طولانی در اتومبیل و هواپیما ، شرایط جوی در ارتفاعات بالا و تاثیرات آن بر روی بدن انسان ، قرار گرفتن در معرض بیماریهای محیطی ، فصلی و غذایی ، حجم کار زیاد در زمان سفر ، کم خوابی های احتمالی و مواردی از این قبیل ، ضرورت توجه جدی به ورزش و تغذیه ی سالم را برای افراد پر سفر بیش از پیش محرز میکند. به بیان دیگر ، ورزش و تغذیه ی سالم برای افراد عادی یک انتخاب و برای افراد پر سفر بخصوص در سفرهای تجاری که از نظر زمانی فشرده و پر فشار هستند، یک ضرورت محسوب می شود. پیاده روی منظم ، دویدن ،شنا و یوگا از جمله ورزشهایی هستند که انجام آنها بصورت مداوم و پیوسته به افراد پر سفر توصیه میگردد.

اگر در گروه مدیران پر سفری قرار دارید که برنامه ورزشی و غذایی منظمی را دنبال نمیکنید ، لازم است بدانید که بیشتر در حال تامین هزینه های دارو و درمان آینده خود هستید تا کسب در آمد برای برخورداری از یک زندگی شاد وسالم !

 

سفر تجاری

 

در این بخش به چند توصیه ی مهم از نقطه نظر سلامتی و تغذیه برای روزهای پیش از پرواز و در طول پرواز اشاره میکنم.

 

توصیه های تغذیه ای پیش از پرواز  :

با جهاز هاضمه ی خود همکاری کنید و از مصرف مواد خوراکی و نوشیدنی های زیر پیش از پرواز خودداری نمایید .

فست فود : از خوردن مواد غذایی چرب و پر نمک مانند انواع فست فودها خودداری کنید. هضم غذاهای حاوی چربیهای اشباع شده و نمک زیاد در حالت طبیعی دشوار است ، چه رسد در ارتفاع سی هزار پایی و در شرایطی که بدلیل حالت منقبض بدن و عدم تحرک کافی ، گردش خون نیز به راحتی انجام نمیشود.

نوشیدنی های گازدار : پرواز در ارتفاع بالا و قرار گرفتن بدن برای چندین ساعت متوالی در هوای تحت فشار کابین هواپیما ، بطور طبیعی باعث ایجاد نفخ معده میشود . با کاهش فشار ، حجم هوا افزایش پیدا میکند و در نتیجه هوای داخل شکم  و روده ها نیز افزایش حجم پیدا کرده و به شکل گاز های مزاحم باعث ناراحتی مسافر میگردند . در این شرایط ، مصرف نوشابه های گازدار مو جب تشدید گاز معده و گاه نیاز فوری به خلاص شدن از این گازهای مزاحم میشود وسفر را برای شما وهمسفرانتان ناخوشایند و آزار دهنده میکند. بعلاوه اسید موجود در نوشابه های گازدار میتواند باعث سوزش معده در ارتفاع ومختل شدن سیستم هضم غذا گردد.

قهوه : نوشیدن قهوه پیش از پرواز وهمچنین در طول پرواز توصیه نمیشود چرا که باعث از دست دادن آب بدن ( دهیدراته شدن ) وهمینطور بی خوابی ونا آرامی ناشی از تاثیر کافئین میگردد. دمنوشهای گیاهی آرامبخش جایگزین مناسبی یرای قهوه و نوشیدنی های گازدار هستند.

میوه های با فیبر بالا : برخی غذاها ، سبزیجات و میوه هایی که در حالت عادی برای سلامتی توصیه میشوند ، برای استفاده پیش از پرواز و در طول پرواز مناسب نیستند . لوبیای پخته ، گل کلم ، کلم بروکلی و سیب از جمله خوردنیهایی با فیبر بالا هستند که مصرف آنها باعث نفخ معده و ایجاد گاز در دستگاه گوارش میشود. مصرف سیر وپیاز نیز علاوه بر اختلال در سیستم هضم غذا ، موجب ایجاد بوی نا خوشایند تنفس ودهان میگردند.

 

سفر تجاری

آب مایع حیاتی است و در طول پرواز حیاتی تر ! 

در طول پرواز ، فشار هوا ، میزان اکسیژن و رطوبت محیط پایین تر از حد معمول است . هوای خشک و رطوبت پایین داخل هواپیما باعث از دست دادن آب بدن ، خشکی پوست ، گلو و چشم ها میشود.

برای حفظ رطوبت پوست ، تسهیل گردش خون و بهبود سیستم هضم غذا ، توصیه میکنیم که قبل از پرواز ، در طول پرواز و حتی در روزهای پس از پرواز به میزان کافی آب و آبمیوه بنوشید. بهتر است بعد از گذشتن از قسمت بازرسی و قبل از سوار شدن به هواپیما بسته به مدت زمان پرواز ، یک یا چند بطری آب خریداری کنید و با خود به داخل هواپیما ببرید. آب گرم به مراتب بهتر از آب سرد است . نوشیدن مرتب آب در طول پرواز ، علاوه بر موارد فوق سیستم دفاعی بدن را که به دلیل کاهش رطوبت ، قدرت معمول را ندارد تقویت کرده ، هضم غذا را تسهیل مینماید ودر نهایت شما را ناچار به ترک صندلی و حرکت به سمت سرویس بهداشتی هواپیما میکند که همین حرکت برای بهبود سیستم گردش خون وجلوگیری از لخته شدن خون در پاها و همچنین استراحت کمر وستون فقرات و زانوهای شما بسیار مفید است .

چنانچه بطور معمول از لنز های طبی استفاده میکنید ، توصیه میکنیم که در طول پرواز وساعاتی پس از فرود هواپیما ، عینک را جایگزین لنز نمایید تا از خشکی بیش از حد چشمانتان جلوگیری کنید. 

استفاده از کرم های مرطوب کننده در شب قبل از پرواز ، در طول پرواز و همچنین روزهای پس از رسیدن به مقصد ، به همراه نوشیدن آب کافی ، کمک زیادی به حفظ رطوبت پوست و جلو گیری از خشکی وشکنندگی آن میکند .

 

منبع : اصول مسافرتهای تجاری   تالیف : رضا خزاعی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴.۵ / ۵. تعداد آرا: ۲

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

یک + یک =