راهنمای شرکت در نمایشگاه های خارجی | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

راهنمای شرکت در نمایشگاه های خارجی

نمایشگاه خارجی

چگونه در نمایشگاه های خارجی شرکت کنیم؟

یکی از مهم ترین روشها برای بازاریابی بین المللی، شرکت در نمایشگاه های خارج از کشور است. این روش در عین سادگی دارای نکاتی است که اگر به درستی اجرا نشود نه تنها نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد بلکه می تواند نتایج معکوس به همراه داشته باشد. شرکت در نمایشگاههای خارجی نیز مانند مشارکت در نمایشگاه داخلی به طور کلی شامل ۳ مرحله است که شامل : عملیات قبل از نمایشگاه – هنگام برگزاری نمایشگاه و عملیات بعد از نمایشگاه می باشد.

شمیران گشت مجری تخصصی اخذ ویزای نمایشگاهی و تجاری

با ما تماس بگیرید ، مشاوره رایگان:   ۰۲۱۲۶۲۰۶۳۵۷    – ۰۲۱۲۶۲۰۶۴۷۹

عملیات قبل از نمایشگاه

بررسی اهداف نمایشگاه: این اهداف می تواند ورود به یک بازار خارجی باشد یا استمرار حضور در یک بازار – پیدا کردن نمایندگی – معرفی محصولات جدید – آزمایش محصول – ترویج نام تجاری (برند سازی)- بررسی بازار و دیگر اهداف خاص در هر شرکت.

نحوه حضور هر شرکت با توجه به اهداف آن می تواند متفاوت باشد. برای شرکتهایی که برای اولین بار در یک نمایشگاه بین المللی قصد مشارکت دارند حتما توصیه می شود که از تجارب یک شرکت برگزار کننده استفاده نمایند یا به صورت گروهی در یک نمایشگاه شرکت کنند.

انتخاب نمایشگاه : با توجه به تعداد نمایشگاهها در سراسر جهان و تخصصی بودن انها انتخاب نمایشگاه مورد نظر با توجه به اهداف شرکت و نوع محصول از اهمیت بسیاری برخوردار است تحقیق در مورد اطلاعات بازدید کنندگان قبلی نمایشگاه – غرفه داران – رقبای تجاری – تجزیه و تحلیل بازار هدف از مهمترین عوامل انتخاب یک نمایشگاه می باشد. تعیین غرفه و متراژ آن : محل غرفه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به همین دلیل اقدام به موقع در گرفتن محل غرفه هم به جهت مکان مرغوب تر و هم قیمت مناسب تر می تواند موثر باشد.

-درج اطلاعات و محصولات شرکت در وبسایت نمایشگاه : بدیهی است که اگر ثبت نام و تعیین محل غرفه زودتر انجام شود نام و مشخصات شرکت زودتر در وب سایت نمایشگاه قرار می گیرد و متقاضیان بیشتری باشما تماسی خواهند داشت.

فعالیت های هنگام برگزاری نمایشگاه:

حداقل ۲ روز قبل از شروع نمایشگاه باید در شهر مورد نظر حضور داشته باشید تا به طور کامل از آمادگی غرفه و امکانات آن مطمئن شوید و در صورت وجود برخی نواقص فرصت اصلاح یا تکمیل آن را داشته باشید. فاصله محل اقامت خود تا نمایشگاه را قبل از شروع نمایشگاه و زمان مورد نیاز برای رسیدن به نمایشگاه و وسیله ایاب و ذهاب خود را مشخص کنید و دقت نمائید که در زمان نمایشگاه معمولا ترافیک زیادی وجود دارد و زمان بیشتری را باید در نظر بگیرید.

نکات مهم

– آموزش های نهائی برای نحوه برخورد پرسنل با متقاضیان – ایجاد ارتباط اولیه با متقاضیان (first impression) از اهمیت زیادی برخوردار است بخصوصی در خارج از کشور ایجاد فضای گرم و صمیمانه و چهره ای خندان از نکات اولیه جذب مخاطبان است.

– حضور به موقع پرسنل در غرفه

– تعیین شرح وظایف هر یک از پرسنل

– تهیه پرسشنامه و محل منظم جهت قرار دادن کارت های ویزیت و پرسش نامه ها

– اهدای هدایای تبلیغاتی به مشتریان بالقوه

– در دسترس بودن بروشور کالاها و ارائه توضیحات تخصصی توسط پرسنل غرفه

– در صورت امکان فیلم های تبلیغاتی شرکت و محصولات خود در صفحه مانیتور بزرگ در معرض دید بازدید کنندگان قرار دهید.

– پذیرائی در غرفه بخصوص با توجه به سنت مهمان نوازی ایرانیان همواره باید در نظر گرفته شود. برای این منظور می توان از اقلام شیرینی جات ایرانی یا پسته استفاده نمود.

– برگزاری سمینار یا نمایش نحوه تولید محصولات در کارخانه از طریق مانیتور و ارائه توضیحات توسط کارشناسی متخصص.

– بررسی غرفه های دیگر بخصوصی رقبای تجاری یکی از پرسنل خود را که مسلط به زبان انگلیسی است و در امور بازاریابی تسلط دارد موظف نمائید تا روزانه به غرفه های دیگر مراجعه نمایند و در مورد .محصول شرکت خود با مخاطبان مذاکره نماید

توجه نمائید که در کلیه موارد از افراد محلی که با آداب و رسوم مردم آن کشور بیشتر آشنا هستند می توانید استفاده کنید و ضمن کاهش هزینه های خود از بازدهی بیشتری نیز می توانید بهره مند شوید.

جهت اجرای این منظور از شرکت های متخصص در این زمینه می توانید کمک بگیرید.

ویزای نمایشگاهی

ویزای نمایشگاهی 

ویزای نمایشگاهی نوعی از ویزای تجاری است که برای متقاضیان شرکت در سمینارها، نمایشگاه ها و یا جشنواره ها صادر می شود، و افراد برای شرکت در برنامه های بین المللی مختلف که در سایر کشور ها برگزار می شود باید برای دریافت ویزای نمایشگاهی اقدام نمایند.
شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزای نمایشگاهی
– شرایط شغلی مرتبط با زمینه نمایشگاه:
افرادی که قصد شرکت کردن در نمایشگاه و یا سمینار خاصی در کشور مقصد را دارند باید مدارک شغلی مرتبط با موضوع نمایشگاه مورد نظر را ارائه کند.
– معرفی نامه:
معرفی نامه باید از طرف نهاد برگزارکننده نمایشگاه در کشور مقصد، خطاب به سفارت نگارش شود، یکی از اصلی ترین شرایط دریافت ویزای نمایشگاهی داشتن این نامه می باشد.
– دعوتنامه و یا بلیط نمایشگاه :
افرادی که قصد دریافت ویزای نمایشگاهی را دارند باید با ارائه دعوتنامه رسمی از ارگان برگزارکننده نمایشگاه و یا تهیه بلیط سمینار مورد نظر موفق به اخذ ویزا شوند.

تفاوت ویزای نمایشگاهی و ویزای شینگن

در ویزای نمایشگاهی اجازه خارج شدن از کشور برگزار کننده نمایشگاه وجود ندارد.

اما با داشتن ویزای شینگن می‌توانید به ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن سفر کنید. گرفتن ویزای نمایشگاهی برای مسافران به مراتب از ویزای شینگن آسان تر است.

 

نمایشگاه

حضور محصولات دانش بنیان در نمایشگاه‌ های بین‌المللی

در راستای حمایت از ورود محصولات دانش بنیان به بازارهای صادراتی جدید، بخشی از هزینه‌های حضور دانش بنیان در نمایشگاه بین المللی توسط معاونت علمی پرداخت می‌گردد. این حمایت در راستای معرفی توانمندی‌های شرکت‌ها و به منظور توسعه بازار صادرات محصولات شرکت‌های دانش بنیان، گسترش سهم بازار کالاها و خدمات صادراتی کشور در حوزه‌های با فناوری بالا و زمینه‌سازی برای ورود مناسب شرکت‌های دانش بنیان در بازارهای بین‌المللی تدوین شده است.

شرایط استفاده از حمایت حضور دانش بنیان در نمایشگاه بین المللی

حمایت‌های موضوع این دستورالعمل به متقاضیانی تعلق می‌گیرد که:

مجوزهای بین‌المللی سیستمی (مانندISO, GMP و غیره) و مجوزها و تائیدیه‌های بین‌المللی محصول (مانند CE و CoC و غیره) را دریافت نموده باشند.
مجوزات لازم را اخذ نموده باشند (مثل مجوز وزارت بهداشت در حوزه دارو، لوازم پزشکی و غیره)
محصول در بازار داخل عرضه شده باشد.
حضور در نمایشگاه در چهارچوب برنامه صادراتی شرکت باشد.
زیرساخت‌های اولیه جهت ورود به بازار بین‌المللی مانند وب‌سایت، بروشور و کاتالوگ به زبان بازار هدف و … را دارا باشد.
در صورت حضور کریدور بصورت پاویون، انتخاب شرکت‌ها با توجه به اولویت و شرایط نمایشگاه بر اساس توانمندی شرکت‌ها صورت می‌پذیرد.
شرکت‌ موظف است نسبت به تزئین و آراستن غرفه/ بخش خود به نحو شایسته اقدام نموده و در این راستا از حداکثر امکانات خود استفاده نماید.

مبلغ حمایت حضور دانش بنیان در نمایشگاه بین المللی

درصد هزینه اجاره، ساخت غرفه و حمل و نقل کالای نمایشگاهی در هر سال تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال بصورت بلاعوض و یا ۱۰۰% کل هزینه‌ها که مورد تأیید کریدور قرار گرفته است بصورت تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود. تشخیص تخصیص اعتبار بصورت بلاعوض یا تسهیلات بر عهده کریدور می‌باشد.

در نمایشگاه‌هایی که کریدور در قالب پاویون ملی هماهنگی آنرا انجام می‌دهد، جزییات میزان حمایت بر مبنای برنامه نمایشگاه اعلام خواهد شد.

سقف حمایت از شرکت‌های دانش بنیان دارای صادرات بالاتر از ۱۰ میلیارد ریال در سال، با ارائه مستندات و مدارک رسمی مانند برگ سبز گمرکی و سایر مستندات مبنی بر صادرات، ۳۰۰ میلیون ریال در سال می‌باشد.

در صورتی که کریدور در نمایشگاهی به عنوان پاویون ایران حضور داشته باشد، حمایت از شرکت‌هایی که خواهان حضور در نمایشگاه خارج از پاویون ایران هستند، امکان‌پذیر نمی‌باشد.

شرکتی که بیش از دو بار قصد حضور در یک نمایشگاه خارجی مشخص (که توسط کریدور برنامه‌ریزی می‌شود) را دارد، میزان حمایت‌ها برای بار دو به ۳۰% و برای دفعات بعدی به میزان ۲۰% از هزینه‌ها تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال محاسبه خواهد شد.

شرکت‌هایی که به تفاهم‌نامه‌ها و قرارداد‌های منعقد شده در نمایشگاه‌های خارجی تا پیش از برگزاری نمایشگاه سال بعد عمل نموده که منجر به صادرات کالا/خدمات شود، برای حضور در نمایشگاه خارجی بعدی، مشمول ۲۰% حمایت بیشتر، نسبت به سقف دستورالعمل خواهند بود.

 

نمایشگاه

گردش کار حضور دانش بنیان در نمایشگاه بین المللی

شرکت دانش بنیان متقاضی می‌بایست حداقل ۴ ماه پیش از برگزاری نمایشگاه خارجی درخواست مکتوب خود را مبنی بر حضور در نمایشگاه‌به‌همراه خلاصه‌ای از اهمیت و سوابق نمایشگاه به کریدور ارسال نماید.
در صورت تائید کریدور مبنی بر حمایت از شرکت، میزان حمایت‌ها پس از حضور متقاضی در نمایشگاه، بازگشت و ارائه مستندات و مدارک زیر و بررسی توسط کریدور، پرداخت خواهد شد.

بلیط هواپیما یا کارت پرواز
گواهی حضور در نمایشگاه
اسناد مالی مبنی بر پرداخت وجوه
ارائه گزارش تفصیلی نمایشگاه حداکثر یک ماه پس از اتمام نمایشگاه
تکمیل فرم اطلاعات و آمار صادراتی شرکت‌ها

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴.۴ / ۵. تعداد آرا: ۱۷

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

چهار × 3 =