توصیه های سلامتی و تغذیه ای مهم در طول پرواز | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

توصیه های سلامتی و تغذیه ای مهم در طول پرواز

سفر و تغذیه

پر خوری ممنوع !

به خاطر داشته باشید که شما در داخل هواپیما و برفراز ابرها هستید ، نه در رستوران!

پرواز در ارتفاع چند ده هزار پایی ، دریافت اکسیژن کمتر در مقایسه با جو زمین ، کاهش فشار هوا و عدم تحرک در طول پرواز میتوانند موجب ایجاد اختلال در سیستم گوارشی انسان شوند که شدت و ضعف آن در افراد مختلف متفاوت است . در چنین شرایطی که بدن برای هضم غذا در شرایط مساعدی قرار ندارد ، بطور قطع پر خوری گزینه هوشمندانه ای نیست . بخصوص اگر با کلاس تجاری و یا کلاس پروازی درجه یک سفر میکنید و بطور مرتب در حال پذیرایی شدن هستید کمی مراقب میزان غذایی که میل میکنید باشید . اگر چه صرف نظر کردن از غذاهای متنوع کار راحتی نیست اما اجباری هم ندارید که تمام آنچه در طول پرواز سرو میشود را میل نمایید!

 

تغذیه

 

به هر حال شما در یک ماموریت کاری به سر می برید و برخلاف مسافرانی که به مقصد تفریح یا دیدار اقوام و آشنایان یا هر دلیل دیگری مسافرت می کنند ، قرار است ساعاتی پس از رسیدن به مقصد یا در ایده آل ترین حالت ، در روز بعد ، کار خود را با انرژی کامل شروع کنید ، پس بهتر است مراقب سلامت خود باشید و تا حد امکان پیش از پرواز و در طول پرواز غذای کم و سبک میل کنید. البته در عوض می توانید در اولین وعده ی غذایی پس از رسیدن به مقصد با آرامش خاطر خود را به یک غذای مطبوع در محیطی دلپذیر مهمان کنید.

توصیه بعدی ما این است که مقداری مخلوط مغز آجیل و میوه ی خشک در کیف دستی خود به همراه داشته باشید . این میان وعده سالم و مغذی در صورت تاخیرهای احتمالی پرواز و یا سرو غذای نامطلوب در هواپیما ، بشدت به کار خواهد آمد و احساس سیری همراه با سبکی به شما می بخشد .در نهایت صرف غذای سبک پیش از پرواز و در طول پرواز ، احتمال دچار شدن به ناراحتی های گوارشی ناشی از تکان های هواپیما را کاهش میدهد و همچنین کمک زیادی به سرعت تنظیم بدن با ساعت محلی مقصد کرده و اختلالات ناشی از تغییر ساعت بیولوژیکی بدن را کاهش می دهد.

 

تغذیه

 

آمادگی برای مواجه با تغییر ساعت بیولوژیکی بدن

 با پیدایش هواپیماهای مسافربری ، انسان امروزی امکان سفر از یک سوی کره زمین به سوی دیگر آن را در کوتاه ترین زمان و با بیشترین سرعت پیدا کرده است . سفر هایی که در گذشته روزها و گاه ماه ها به طول می انجامید امروزه در کمتر از بیست وچهار ساعت امکان پذیرند. تنها اشکال این پیشرفت تکنولوژی در اینجاست که بدن انسان برای این انتقال سریع طراحی نشده است ! گذشتن از یک یا چند منطقه ی زمانی در کره ی زمین با سرعت زیاد و بدون فراهم کردن فرصت کافی برای تطبیق بدن با شرایط محیطی و زمانی هر منطقه ، منجر به سلسله اختلالاتی در ریتم شبانه روزی و ساعت بیولوژیک بدن میشود که به آن جت لگ می گویند . بی خوابی ، احساس خستگی ، کم اشتهایی ، سردرد و سرگیجه ، اختلالات گوارشی و عدم تمرکز ، از جمله تبعات تغییر در ساعت بیولوژیکی بدن می باشند .

در روز پیش از پرواز خوب استراحت کنید و با برنامه ریزی صحیح ، استرس و هیجان های غیر ضروری را از خود دور کنید .همین طور توصیه می شود چنانچه به سمت شرق مسافرت می کنید ، از چند روز قبل از سفر یک ساعت زودتر از معمول بخوابید و یک ساعت زودتر بیدار شوید و برعکس چنانچه به سمت غرب مسافرت می کنید ، یک ساعت دیرتر بخوابید و یک ساعت دیرتر بیدار شوید . نا گفته نماند که اجرا کردن این برنامه ، برای مسافران تجاری و مدیران پر مشغله آن هم در روز های پیش از سفر کار آسانی نخواهد بود ! برای پرواز های طولانی ، لباس و کفش راحت انتخاب کنید تا تنفس و گردش خون شما به راحتی صورت گیرد . توجه داشته باشید که احساس آرامش ، راحتی بدن و در نهایت سلامتی شما از همه چیز مهم تر است . قبل از سوار شدن به هواپیما ، ساعت مچی خود را به وقت ساعت محلی در مقصد تغییر دهید .

 

تنظیم بدن با سفر

 

در طول پرواز به مقدار کافی آب بنوشید . از مواد خوراکی و نوشیدنی حاوی کافئین پرهیز کنید ، هر یک ساعت یکبار صندلی خود را ترک کنید و کمی در اطراف کابین قدم بزنید و دست و پای خود را حرکت دهید . تحرک و انجام حرکات کششی در طول پرواز ، علاوه بر کمک به گردش خون و هضم غذا ، خطر لخته شدن خون و بروز ترومبوز وریدی را کاهش میدهد. پس از رسیدن به مقصد ، در صورت امکان زمانی را در فضای آزاد به پیاده روی سبک بگذرانید . قرار گرفتن در معرض نور خورشید از بهترین روش های تطبیق ساعت بیولوژیکی بدن با وقت محلی است ،همچنین صرف غذای سبک در طول پرواز این امکان را به شما می دهد که پس از رسیدن به مقصد برنامه غذایی خود را به راحتی با وقت محلی منطبق کنید سعی کنید تا ساعت خواب به وقت محلی نخوابید ویا نهایتا به استراحتی کوتاه بسنده کنید . بطور معمول بدن به ازاء هر یک تا دو منطقه ی زمانی که در طول سفر طی شده است ، به یک روز نیاز دارد تا خود را با شرایط محیطی تطبیق دهد .در بسیاری از مواقع ، مسافران بخصوص مسافران تجاری ، بدلیل محدویت زمانی ، برای تنظیم خواب خود ناچار به استفاده از داروهای کمکی میشوند که در این حالت توصیه می کنیم پیش از سفر با پزشک خود مشورت کنید .

 

منبع : کتاب اصول مسافرتهای تجاری| مولف : رضا خزاعی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴.۳ / ۵. تعداد آرا: ۴

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

سیزده + سه =