تور نمایشگاهی | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

تور نمایشگاهی

تور نمایشگاهی

تور نمایشگاهی چیست؟

تورهای نمایشگاهی نوع خاصی از تورهای مسافرتی است که هدف اصلی آن بازدید از یک نمایشگاه بین المللی در خارج از کشور می باشد. اگرچه عوامل تشکیل دهنده این نوع تور از نظر نام با سایر تورهای مشابه است اما ماهیت آن کاملا متفاوت است و برگزاری این تورها نیازمند تخصص های ویژه ای است که در صورت عدم وجود آنها متقاضی قطعا به اهداف خود دست نخواهد یافت. برای شرکت در تور نمایشگاهی اخذ ویزای نمایشگاهی اجباری است .

سالیانه شاهد رویدادهای کاری-تجاری بسیاری در سراسر دنیا هستیم که از آن می‌توان به نمایشگاه‌، گردهمایی‌، سمینار، کنفرانس‌، میتینگ‌، سمپوزیوم و همایش‌ اشاره کرد.

این دست رویدادها که شرکت‌کنندگان زیادی از کشورهای مختلف جهان در آن حضور می‌یابند، به شاخه‌ای در صنعت گردشگری مشهور است که در انگلیسی به آن کلمه‌ی مایس (MICE) اطلاق می‌شود و در ایران عموما آن را با نام تورهای نمایشگاهی یا تورهای تجاری می‌شناسند. 

 نام MICE که از حروف اول کلمات Meetings به معنی نشست‌ها و اجلاس‌ها، Incentives به معنی انگیزه‌ها و محرک‌ها، Conferences به معنی کنفرانس‌ها و Exhibitions به معنی نمایشگاه‌ها تشکیل شده است، تعبیر جامع‌تری از این نوع تور به‌دست می‌دهد.

 

یکی از مهمترین خدمات توریستی و گردشگری برگزاری تورهای تخصصی است که در حوزه اقتصاد و بیزنس اجرایی می شود . استقبال کسبه بازار و سرمایه داران از این نوع تورها بسیار بالاست و باعث گردیده تا تعداد زیادی از این نوع تورها در طول سال برگزار گردد . لذا ما در این قسمت از سایت به معرفی انواع تورهای تجاری و نمایشگاهی می پردازیم و در زیر این مطلب میتوانید تک به تک آنها به همراه قیمتشان را مشاهده نمایید .

معمولا متخصصین ، کسبه بازار ، سرمایه داران ، دانشجویان و علاقه مندان به تجارت بین المللی از تورهای نمایشگاهی و تجاری بهره مند می شوند و یا از سمت نهاد ها و ارگان های دولتی و خصوصی و حتی دانشگاه ها به صورت گروهی سفارش برگزاری تورهای تخصصی داده می شود.

 

 ویژگی هایی که در برخی تورهای نمایشگاهی وجود دارد :

 

۱-ارائه مشاوره در انتخاب مناسب ترین نمایشگاه در رابطه با اهداف متقاضی

۲-تعیین وقت ملاقات با شرکت های مورد علاقه متقاضی به منظور مذاکره با طرفهای تجاری در زمان نمایشگاه

۳- راهنمای تخصصی مسلط به زبان های خارجی جهت مذاکره و ترجمه با شرکت ها ( با تعیین وقت قبلی )

۴-وجود راهنمای فارسی زبان مقیم در کشور و شهر مورد نظر به منظور پیگیری مذاکرات نیمه تمام و ارسال کالاها یا نمونه های تجاری پس از بازگشت مسافر به ایران و خدمات بسیار دیگری که این راهنما به علت آشنایی کامل با شهر مورد نظر می تواند ارائه نماید.

۵-بازدید تخصصی از مراکز صنعتی و خدماتی به صورت گروهی ( نمونه برخی از این بازدید ها در گزارش تورهای برگزار شده قابل مشاهده می باشد )

۶- ارائه خدمات ویژه در رابطه با اخذ ویزای شینگن اروپا با همکاری اتاق بازرگانی ایران و سایر کشورها، از جمله تعیین وقت مناسب سفارت – تهیه کارت نمایشگاه – تکمیل فرمهای سفارت و سایر مدارک همچنین کنترل مدارک مسافران با توجه به تاکیدات هر سفارتخانه بر روی مدارک مورد نیاز

 

۷-هتل محل اقامت : در تورهای نمایشگاهی نوع و محل هتل و نحوه درسترسی آن به محل نمایشگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

۸-ادامه مسیر سفر : کلیه متقاضیان می توانند پس از اتمام سفر نمایشگاهی، تقاضای ادامه مسیر به کشورهای دیگر را داشته باشند و یا از انتخاب های اختیاری این شرکت جهت بازدید از کشورهای دیگر استفاده نمایند .

 

تور نمایشگاهی

 

انواع تورهای نمایشگاهی اروپا:

یکی از دلایل عمده سفر در دنیای امروز سفرهای کاری و بیزینسی می باشند که طبق آمار جهانی حدود ۲۵% از کل سفرها را شامل می شوند.

برای خدمات دهی به این گروه از مسافران حتی کلاسهای پروازی خاصی وجود دارد و این خود گویای اهمیت این گونه سفرها است.

تورهای نمایشگاهی نوعی از تورهای مسافرتی هستند که در دو نوع می توانند برگزار شوند.

 

انواع تورهای نمایشگاهی(بر اساس نوع مخاطب)

۱- با هدف بازدید از نمایشگاه بین المللی در خارج از کشور

۲-غرفه گذاری و شرکت در نمایشگاه و عرضه و معرفی محصولات یا خدمات در یک نمایشگاه بین المللی

 

تورهای بازدید از نمایشگاه بین المللی

هر چند تور نمایشگاهی از نظر نام با سایر تورهای مسافرتی شباهت دارد اما تفاوت های فراوانی بین این دو نوع تور وجود دارد .عده ای گمان می کنند برای بازدید از یک نمایشگاه نیازی به تور نمایشگاهی نیست و می توان شخصا یا با خرید یک تور مسافرتی در کشور مقصد زمانی را برای بازدید از نمایشگاه صرف کرد. این تفکر نادرستی است که در این خصوص به ذکر ویژگی های تور نمایشگاهی می پردازیم.

 

ویژگی های بازدید از نمایشگاه با تور نمایشگاهی:

برخی از ویژگی های این نوع تورها را که می توان برشمرد عبارتند از:

حضور جمعی از متخصصان یک حرفه در تور:

در یک تور نمایشگاهی تقریبا تمام حاضرین از یک حرفه و صنعت هستند یا ارتباط نزدیک کاری بین آنها وجود دارد و همین امر بسیاری از مذاکرات و آشنایی های جدید و توسعه بازار و فروش محصولات و خدمات را فراهم می نماید. در بسیاری از تورهای برگزار شده مراودات تجاری که میان اعضای گروه انجام شده است حتی موثر تر از حضور در نمایشگاه بوده است.

ضمن اینکه فراغت از دغدغه های فکری و مسائل متداول روزانه ،می تواند فرصت مناسبی را برای ایجاد روابط صمیمانه تر میان اعضای یک صنعت به وجود آورد.

برنامه های بازاریابی بین المللی:

اگر شرکت برگزار کننده تور در کنار تخصص تور گردانی در کشور مقصد، دارای مناسبات و روابط تجاری و اقتصادی باشد می تواند در ترویج یک محصول در بازار های بین المللی و یا عقد قراردادهای خارجی مشاور بسیار خوبی برای شرکت کنندگان باشد .

 

آژانس پرسیا سفر با استفاده از دفاتر بین المللی اروپایی خود و داشتن دیتابیس اطلاعات شرکت ها و صنایع مختلف امکان اطلاع رسانی و برقراری ارتباط بین شرکت کنندگان و صنایع کشور مقصد را نیز فراهم می نمایدو در این امر می توان از سرویس های ایمیل مارکتینگ برای هماهنگی قرارهای کاری استفاده کرد .

راهنمایان محلی و دفاتر خارج از کشور:

وجود راهنمایان محلی که از امکانات شهر و کشور مقصد آگاهی داشته باشند می تواند کمک بسیاری در رفع نیازمندی های شرکت کنندگان در تور باشد. کمک دیگر این راهنمایان ، همکاری در ادامه مذکرات نیمه تمام و خریدهای دنباله دار بعد از نمایشگاه است. علاوه بر مسائل تخصصی موارد دیگری مانند جا ماندن مسافر از پرواز ، جاماندن وسایل و غیره ، هنگامی قابل رسیدگی و حل و فصل است که یک راهنمای مقیم در مقصد داشته باشیم.

مذاکره با شرکت های حاضر در نمایشگاه:

افرادی که با زبانهای خارجی آشنایی ندارند طبیعی است که نمی توانند ارتباطی با شرکت های حاضر در نمایشگاه داشته باشند . راهنمای یک تور می تواند در این امر اعضای تور را یاری کند. ضمن اینکه برخورد اول با شرکت ها در مذاکرات تاثیر بسیاری دارد.

 

بررسی نمایشگاه و تطابق آن با نیازهای متقاضی:

نمایشگاه های بین المللی خارجی بسیار تخصصی برگزار می شوند . به طور مثال یک نمایشگاه مواد غذایی ممکن است فقط مختص غذاهای منجمد باشد یا میوه جات و سبزیجات ، و نمایشگاه دیگر مختص ماشین آلات مواد غذایی باشد لذا تطابق نیازهای متقاضی با نمایشگاه مربوطه از نکات مهم در انتخاب یک تور نمایشگاهی است که مجری تور از این نکات اطلاع دارد و می تواند با مشاوره مناسب به مسافران از صرف هزینه های بیهوده جلوگیری نماید.

مانند توری که دفتر پرسیا سفر برای شرکت های فرشبافی و ریسندگی کاشان جهت شرکت در نمایشگاه نساجی itma بارسلونا ی اسپانیا برگزار کرد .

بازدید های تخصصی گروهی:

یکی از امکاناتی که می توان در تورهای نمایشگاهی فراهم کرد، بازدید گروهی از مراکز تولیدی و خدماتی در کشور مربوطه است که هماهنگی این امر به صورت انفرادی می تواند بسیارسخت باشد. به عنوان مثال در تور نمایشگاهی که برای مدیران و کارشناسان ارشد شرکت کاسترول در ایتالیا برگزار شد برنامه بازدید از کارخانجات فراری و امکان اتومبیل رانی با خودرو های فراری فراهم گردید.

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد آرا: ۱

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

4 × 5 =