تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

دریافت پذیرش تحصیلی از کشورهای اروپایی حوزه شینگن رویای بسیاری از ایرانیان است که در جستجوی یافتن شرایط بهتر تحصیل، کار و زندگی هستند. در این میان کشور فرانسه یکی از بهترین گزینه‌ها برای اعزام دانشجو است چرا که شرایط ویژه‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی و به خصوص ایرانی‌ها در نظر گرفته است. کشور فرانسه از قدیم، یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل بوده است. پیشینۀ تاریخی غنی، توجه بسیار زیاد مردم و دولت این کشور به هنر و دانش و در نتیجه کیفیت بالای سیستم آموزشی این کشور، در کنار شهریه‌های ارزان بسیاری از دانشگاه‌های مطرح آن و همچنین سبک دلنشین و آزاد زندگی فرانسوی، بسیاری از دانشجویان خارجی را به سمت تحصیل در فرانسه سوق داده و می دهد. در این مقاله با شمیران گشت همراه باشید .

 

 

شمیران گشت مجری تخصصی اخذ تحصیل در فرانسه

با ما تماس بگیرید ، مشاوره رایگان:   ۰۲۱۲۶۲۰۶۳۵۷    – ۰۲۱۲۶۲۰۶۴۷۹

اگر میخواهید ما با شما تماس بگیریم میتوانید از طریق آیکن گوشه پایین سمت راست یا نوار کنار سمت چپ ثبت درخواست کنید .

 

 

کشور فرانسه هر ساله یک چهارم بودجه خود را صرف آموزش می کند و این نشان دهنده اهمیت بالای آموزش در این کشور می باشد. نزدیک به ۳۵۰۰ موسسه آموزشی شامل دانشگاه و مدارس عالی وجود دارد که دانشجویان می توانند برای تحصیل در آن ها اقدام کنند، همچنین به طور معمول شهریه دانشگاه های فرانسه رایگان است. زبان رسمی مردم این کشور فرانسوی است هرچند به انگلیسی تسلط دارند، البته اکثر دوره های دانشگاهی به زبان فرانسه می باشد لذا باید تسلط کامل به این زبان داشته باشید.

 

 

تحصیل در فرانسه و شرایط عمومی

سیستم آموزش تحصیل در فرانسه بسیار متمرکز و سازمان یافته است . هم چنین سیستم تحصیل در فرانسه  بخش های بسیار زیادی دارد که به سه مرحله تقسیم میشود.
  • مرحله اول: آموزش ابتدایی
  • مرحله دوم : آموزش متوسطه
  • مرحله سوم: آموزش عالی

همه برنامه های آموزشی تحصیل در فرانسه ، توسط وزارت آموزش پرورش ملی تنظیم شده است. رئیس این وزارت ، وزیر آموزش و پرورش ملی است. در نظام آموزشی فرانسه قانون بر عرف حکم فرماست از این رو سیستم آموزشی به صورت رایگان است و فقط هزینه ثبت نام  در دانشگاه اخذ می شود و هزینه شهریه گرفته نمی شود اما نکته ای که دارد هزینه های زندگی در فرانسه و به طور مثال در پاریس بسیار زیاد است. از دیگر معایب تحصیل در فرانسه این است که شما اگر ۱۰ سال ادامه تحصیل در فرانسه بدهید در این کشور به شما تابعیت نمی دهند و همیشه باید با ویزای تحصیلی در فرانسه بمانید.  دانشجویان با استفاده از کارت دانشجویی از رستورانها و مراکز تفریحی و هنری می توانند از تخفیف ویژه ای استفاده نمایند.

 

 

تحصیل در فرانسه

 

تحصیل در فرانسه در مقطع دبستان

معلمان در مدارس ابتدایی و متوسطه عمومی، همه کارمندان دولت هستند و وزیر بزرگترین کارفرما در این کشور است. اساتید و محققان در دانشگاه های فرانسه نیز توسط دولت استخدام می شوند. دوره دبستان در فرانسه از سن ۶ الی ۱۱ سال است. آموزش مدارس در فرانسه به صورت کاملا ساختاریافته است و تحت کنترل وزارت آموزش می باشد. در کشور فرانسه برخی مدارس خصوصی وجود دارد که بیشتر آن ها کاتولیک هستند. در سن ۶ سالگی دانش آموزان دوره ابتدایی خود را آغاز می کنند، همچنین در نظر داشته باشید که کودکستان از سن ۳ سال می باشد. تحصیل در فرانسه در مدارس معمولا ۲ معلم دارد که معمولا به آن ها زبان فرانسوی ، علوم انسانی و ریاضیات به صورت جزئی آموزش داده می شود.

 

 

تحصیل در فرانسه در مقطع دبیرستان

پس از دبستان ۲ دوره ی آموزشی وجود دارد که اولین دوره ۴ سال تحصیلات تکمیلی از ۱۱ سالگی تا ۱۵ سال است سپس  دوره ی دوم ۳ ساله آموزش متوسطه از سن ۱۵ تا ۱۸ سال است. در این دوره دانش آموزان برای ورود به دانشگاه آماده می شوند. مهمترین لازمه ورود به دانشگاه در کشور فرانسه قبولی در baccalauréat یا bac می باشد. در کشور فرانسه تنوع دوره های دیپلم گسترده است و دانش اموزان می توانند برای دوره های زیر اقدام کنند.
  • Série scientifique : تمرکز بر روی علوم طبیعی ، فیزیک و ریاضی
  • série  économique et sociale : درباه اقتصاد و علوم اجتماعی
  • série littéraire : تمرکز بر روی زبان فرانسه ، زبان های خارجی ، فلسفه ، تاریخ ، جغرافیا و هنرهای دستی

 

 

تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه

دوره‌های کارشناسی در فرانسه ۳ سال به طول می‌انجامد و دانشجویان موظف به گذراندن ۶ نیمسال تحصیلی و ۱۸۰ واحد درسی در این بازه زمانی هستند. تدریس در مقطع کارشناسی عمدتا به زبان فرانسه صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل دانشجویان جهت ورود به این دوره‌ها ملزم به ارائه مدرک B2 زبان فرانسه می‌شوند. به‌طور میانگین می‌توان شهریه سالانه این دوره‌ها را حدود  ۲,۷۷۰ € یورو تخمین زد.

نکته جالب توجه تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه این است که دانشجویان در طول دوره تحصیل می‌توانند از کمک هزینه‌هایی مانند حمل‌ونقل شهری رایگان، کمک هزینه اسکان و دریافت کارت بیمه دانشجویی برخوردار شوند. باید توجه داشت که مانند بیشتر کشورهای مطرح در زمینه ارائه پذیرش دانشجویی بین‌المللی، دانشجویان فرانسه نیز در حین تحصیل اجازه کار تمام‌وقت ندارند، اما به صورت پاره‌وقت و حداکثر ۲۰ ساعت در هفته می‎توانند مشغول به کار شوند. در این صورت دانشجو می‌تواند ماهانه حدودا ۸۰۰ یورو درآمد داشته باشد و قسمتی از هزینه‌های زندگی و تحصیل را پوشش دهد.

 

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فرانسه

در اکثر دانشگاه‌های فرانسه بعد از پایان تحصیلات کارشناسی و ارائه مدرک آن، دو مقطع تحصیلی متوالی برای کارشناسی ارشد پیش روی دانشجو قرار می‌گیرد؛ دوره اول مستر۱ و دوره بعدی مستر۲ نام دارد. پس از هر یک از این دوره‌ها که یک تا دو سال به طول می‌انجامد، بسته به نوع رشته و دانشگاه، دوره کارآموزی نیز برگزار می‌شود.

 

شمیران گشت مجری تخصصی اخذ تحصیل در فرانسه

با ما تماس بگیرید ، مشاوره رایگان:   ۰۲۱۲۶۲۰۶۳۵۷    – ۰۲۱۲۶۲۰۶۴۷۹

اگر میخواهید ما با شما تماس بگیریم میتوانید از طریق آیکن گوشه پایین سمت راست یا نوار کنار سمت چپ ثبت درخواست کنید .

 

تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا

برای ادامه تحصیل درفرانسه در مقطع دکتری دانشجویان حتماً باید مستر ۲ را گذرانده باشند تا بتوانند وارد مقطع دکتری شوند. مقطع دکتری سه سال به طول می انجامد و شامل پژوهش می باشد. شروع اولین اقدام برای اخذ پذیرش ماه فوریه ( بهمن ماه ) بوده و جواب نهائی در ماه ژوئیه ( تیر ماه ) از طرف دانشگاه صادر خواهد شد و از شهریور ماه دانشگاه ها شروع خواهند شد. با احتساب اقدام برای ویزای دانشجویی که حداکثر ۷۰ روز به طول می انجامد ،دانشگاه های  فرانسه در ماه سپتامبر هر سال پذیرای دانشجویان خواهند بود. بیمه اجباری است .  خوابگاه و امکان کار قانونی در کنار تحصیل و امکان بورس برای متقاضی تحصیل در فرانسه وجود دارد. و حداقل معدل نیز ۱۴ می باشد.مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش لزوما بایستی ترجمه رسمی به زبان فرانسه توسط مترجم معتمد سفارت فرانسه شده و شناسنامه ایرانی و مدارک تحصیلی و ریز نمرات علاوه بر ترجمه رسمی به تائید سفارت نیز برسد. بعد از تحصیل در فرانسه دولت ۶ ماه به دانشجویان فرصت می دهد تا کار مرتبط با رشته خود را پیدا کنند، البته فرد می تواند کاری نا مرتبط با رشته تحصیلی برای گذران زندگی داشته باشد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد آرا: ۷

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

یازده − سه =