انواع مدرک زبان آلمانی

مدرک بین المللی

مدارک زبان آلمانی

در بعضی دانشگاه های آلمان، دانش زبان آلمانی جز ملزومات گرفتن پذیرش آن دانشگاه می باشد. شما می بایست از طریق گذراندن تست های زبان آلمانی مثل Test DaF یا DSH و کسب یکی از انواع مدارک زبان آلمانی، توانایی خود را در زبان آلمانی به اثبات برسانید.

آزمون Test-DaF در مراکز آموزش زبان آلمانی در آلمان و همچنین در مراکز انستیتو در سراسر جهان برگزار می‌شود. در ایران نیز این آزمون به همراه دوره ‌های آمادگی آن در موسسه‌ی آموزش زبان آلمانی وابسته به سفارت آلمان در تهران برگزار می‌شود.

هر چند شما اگر قصد ثبت نام در برنامه های درسی بین المللی را داشته باشید نیاز به دانستن زبان آلمانی نخواهید داشت. در این صورت شما فقط در یک کورس زبان آلمانی شرکت می کنید تا زبان آلمانی خود را بهبود بخشید.

 

تفاوت میان آزمون Test-DaF و DSH

بر خلاف آزمون Test-DaF، امتحان DSH از طریق دانشگاه‌های این کشور و تنها در آلمان برگزار می‌شود. بنابراین برای داوطلبان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌ های آلمان را دارند، دو راه باقی می‌ماند: گزینه‌ی اول شرکت در آزمون Test-DaF در آموزشگاههای تهران است و راه دوم شرکت در آزمون DSH در یکی از دانشگاه‌های آلمان که البته گزینه دوم، شانس دریافت روادید را کاهش می دهد.

 

چهارچوب مشترک مرجع اروپایی برای زبان توسط کمیسیون اروپا صادر شده پایه پیشرفت چندزبانی در اروپا است. سطوح مختلف مهارت در زبان آلمانی بر اساس این چهارچوب ایجاد شده است. مدارک زبان آلمانی بر اساس میزان دانش شما از زبان آلمانی طبقه بندی می شود. این طبقه بندی ها به شکل زیر است:

 

سطح A1

در این سطح از سطوح مدارک زبان آلمانی، شما دانش بسیار کمی از زبان آلمانی دارید، گفتن و نوشتن جملات سوالی و توصیفی ساده آلمانی را یاد می گیرید، دستور زبان ساده خود را بهبود می بخشید و دامنه لغات خود را افزایش می دهید. لازمه ورود به این سطح گذراندن دوره ۴ هفته ای مقدماتی زبان آلمانی است که افراد طی آن با زبان آلمانی آشنا می شوند. طول این دوره ۴ تا ۸ هفته (۸۰ جلسه) است.

 

سطح A2

شما دانش محدودی از زبان آلمانی دارید و یاد می گیرید چگونه منظور خود را در موقیت های آشنا و روزمره به خوبی بیان کنید. به علاوه، یاد می گیرید متون ساده را چگونه بخوانید و متوجه شوید. طول این دوره بین ۴ تا ۸ هفته (۸۰ جلسه) است.

 

سطح B1

مهارت های شما در آلمانی پایه ناقص هستند. قواعد پایه دستور زبان آلمانی را بازبینی و تقویت می کنید و یاد می گیرید چگونه بحثی درباره یک موضوع جالب را پی بگیرید. این دوره ۴ تا ۸ هفته (۸۰ جلسه) است.

 

سطح B2

هنگام ورود به دوره B2 تسلط مناسبی بر دستور زبان آلمانی پایه و انواع فعل و عبارات دارید و اکنون به تمرین نوشتن، خواندن و بحث درباره موضوعات سخت تر و مسائل کاری می کنید. طول این دوره ۸ هفته (۱۶۰ جلسه) است.

 

سطح C1

برای ورود به سطح C1 باید تسلط خوبی بر تمامی دستور زبان آلمانی داشته باشید. در این سطح می آموزید که تا در مورد موضوعات بسیاری صحبت کنید و بنویسید. به علاوه در این سطح تقریبا درک تمامی متون آلمانی برایتان ممکن خواهد شد. طول دوره C1 نیز ۸ هفته (۱۶۰ جلسه) است.

 

سطح C2

در سطح C2 از مدارک زبان آلمانی، دستور زبان و لغات آلمانی در ذهن شما نهادینه شده و بسیار روان آلمانی صحبت می کنید به همین خاطر به سراغ متون ادبی، سیاسی اجتماعی، فرهنگی و علمی می روید. طول این دوره ۸ هفته (۱۶۰ جلسه) است.

 

 

مدرک بین المللی

مدرک زبان آلمانی TestDaF

یکی از معتبرترین مدارک زبان آلمانی برای پذیرش و تحصیل در آلمان، مدرک آزمون TestDaF یا Test Deutsch als Fremdsprache به معنی «آزمون آلمانی به عنوان زبان خارجی» است که یک آزمون استاندارد شده زبان آلمانی برای داوطلبان غیرآلمانی است و جهت ارزیابی دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند یا اساتید و پژوهشگرانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های آلمان مشغول به کار شوند، طراحی شده است. این آزمون به صورت متمرکز در مؤسسه TestDaF واقع در شهر هاگن آلمان طراحی و تصحیح می‌شود و در ۸۰ کشور جهان به‌طور هم‌زمان در مراکز رسمی و مجاز، برگزار می‌گردد. تمامی شرکت‌کنندگان در این آزمون به سؤالات یکسانی پاسخ می‌دهند که این پاسخ‌ها توسط افراد دوره‌دیده مورد ارزشیابی و تصحیح قرار می‌گیرند.

مدرک زبان آلمانی DSH

مدرک زبان آلمانی DSH یکی دیگر از معتبرترین مدارک زبان آلمانی است. آزمون زبان آلمانی DSH یا Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang به معنی «آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه» است که توسط دانشگاه‌های آلمان برگزار می‌شود و مشخص می‌کند آیا شرکت‌کننده توانایی تحصیل به زبان آلمانی را دارد یا نه. آزمون دارای دو بخش کتبی و شفاهی است. بخش کتبی پیش‌ شرطی برای بخش شفاهی است. دانشجویان می‌توانند در آزمون کتبی از یک واژه‌نامه آلمانی-آلمانی استفاده کنند و در صورت عدم موفقیت در آن، می‌توانند یک بار دیگر برای گذراندن آزمون تلاش کنند. مقیاس نمره DSH بین ۳-۱ است که ۳ بالاترین نمره ممکن می‌باشد. جزئیات درصد کسب ‌شده در هر بخش در گواهی‌نامه آورده می‌شود.

سطح مهارت طبق چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان‌ها (CEFR):

DSH 1 (بیش از %۵۷): سطح B2
DSH 2 (بیش از %۶۷): سطح C1
DSH 3 (بیش از %۸۲): سطح C2

آزمون کتبی از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

– مهارت درک شنیداری (۲۰% کل آزمون)
– مهارت درک مطلب (۲۰% کل آزمون)
– مهارت درک مطالب علمی (۱۰% کل آزمون)
– مهارت نوشتن (۲۰% کل آزمون)
آزمون شفاهی (۳۰% کل آزمون) که برای ارزیابی توانایی صحبت به زبان آلمانی است، حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌برد.

مدرک زبان آلمانی Goethe

مدرک زبان آلمانی گوته یا Goethe یکی از شناخته‌شده‌ترین مدارک زبان آلمانی است. این آزمون‌ها با سطوح مرجع مشترک اروپایی (GER) تطابق دارند و در ۶ سطح از A1 برای فراگیران مبتدی تا C2 برای افرادی با سطح پیشرفته برگزار می‌شوند. آزمون سطوح A1، A2 و B1 در دو بخش برای بزرگسالان و کودکان ارائه می‌گردد.

آزمون Telc

آزمون‌ Telc که مخفف The European Language Certificates است، بر پایه CEFR مربوط به شورای اروپا می‌باشد و برای سنجش ۱۰ زبان رایج در اروپا از جمله زبان آلمانی، برگزار می‌شود. از دیگر آزمون های زبان آلمانی  ÖSD یا  Österreichisches Sprachdiplom و KDS یا Kleines Deutsches Sprachdiplom و ZOP یا Zentrale Oberstufenprüfung و GDS یا Großes Deutsches Sprachdiplom اشاره کرد.

در مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در برخی دانشگاه‌های آلمان، نام آزمون TestAS به چشم می‌خورد و ممکن است با آزمون‌های زبان آلمانی اشتباه گرفته شود. TestAS یک آزمون علمی است که برای تشخیص صلاحیت داوطلبان بین‌المللی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، برگزار می‌شود. این آزمون به دو زبان آلمانی و انگلیسی برگزار می‌شود و در بعضی موارد برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان، ارائه کارنامه آن لازم است.

 

آشنایی با برخی آموزشگاه زبان آلمانی در ایران :

زبان آلمانی در کنار سایر زبان های معتبر جهانی یکی از پرطرفدارترین زبان ها به شمار می رود که در بخشی از اروپا تکلم می شود. زیبایی ها و ظرافت های زبان آلمانی و نیز کاربردهای تجاری و علمی آن موجب شده است تا عده زیادی به یادگیری این زبان معتبر بپردازند. بسیاری از نوابغ و اندیشمندان جهانی از قبیل گوته یا انیشتین نیز با همین زبان تکلم کرده اند.

 

در این مطلب نیز ما سعی کرده ایم تا مجموعه ای از بهترین آموزشگاه های کشور را که در این زمینه فعالیت دارند به شما معرفی کنیم. همانطور که اشاره کردیم یقینا اغلب آموزشگاه های موجود در کشور در این زمینه فعالیت های قابل توجهی دارند و هدف از ارائه این مجموعه عدم توجه به توانایی ها و سوابق این بخش از آموزشگاه ها نمی باشد. هر چند باید به این نکته نیز اشاره کنیم که اغلب آموزشگاه های موجود به صورت تخصصی و صرفا به آموزش زبان آلمانی نمی پردازند بلکه در بیشتر موارد سایر زبانهای معتبر از قبیل انگلیسی، فرانسوی، ترکی استانبولی، اسپانیایی و ژاپنی نیز در آنها آموزش داده می شود.

 

۱-آموزشگاه زبان آلمانی گاما

یکی دیگر از آموزشگاه های تراز اول در آموزش زبان آلمانی آموزشگاه زبان آلمانی گاما می باشد. موسسه آموزشی گاما که دارای شعباتی در تهران و شیراز می باشد ضمن در نظر گرفتن معیارهای آموزشی به منظور یادگیری این زبان از اساتید برجسته و سرشناسی در این زمینه بهره می گیرد. موسسه آموزشی گاما که  دارای دپارتمان تخصصی زبان آلمانی می باشد توانسته است در طول دوران فعالیت خود خدمات ارزشمندی را به علاقه مندان زبان آلمانی ارائه نماید.

 

۲- آموزشگاه زبان آلمانی گات

این مرکز زبان از ابتدا با هدف جلب رضایت زبان‌آموزان، ایجاد محیطی آموزشی و از همه مهم‌تر جذب اساتید حرفه‌ای با مدارک تحصیلی معتبر همچنین سوابق کاری درخشان شروع به کار کرده است. آموزشگاه زبان آلمانی گات یکی از با سابقه ترین آموزشگاه های زبان آلمانی کشور میباشد. هم چنین کلاس های آموزشگاه زبان گات به صورت گروهی، فشرده، خصوصی و آنلاین برگزار می شود که شما میتوانید با توجه به شرایط شغلی و تحصیلی کلاس مورد نظر خود را استفاده کنید.

 

 ۳ -آموزشگاه زبان اسپیکان 

 اگر قصد قبولی ۱۰۰% در آزمونهای سفارت را دارید؟ قطعا آموزشگاه زبان آلمانی اسپیکان یکی از بهترین و معتبرترین مراکز تخصصی زبان آلمانی در ایران است. این موسسه بدلیل برگزاری دوره های کوتاه مدت مطابق با متد سفارت آلمان (کتابهای جدید Starten Wir) و بهره گیری از اساتید بنام تهران که همگی دارای مدارک بین المللی و تحصیلات دانشگاهی معتبر با سابقه تحصیل یا زندگی در آلمان هستند، شناخته شده است و توانسته است بالاترین آمار قبولی در آزمونهای سفارت و رضایت زبان آموزان را به خود اختصاص دهد و به عنوان یکی از برترین آموزشگاههای زبان آلمانی در کشور با استقبال فراوانی مواجه شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۵ / ۵. تعداد آرا: ۱

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

پانزده − 12 =