اقدامات ضروری پیش از سفر | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

اقدامات ضروری پیش از سفر

سفر

صرفنظر از اینکه هدف مسافرت شما حضور در مذاکرات فنی و بازرگانی ، عقد قرارداد با مشتریان و یا تامین کنندگان مواد اولیه ، بازدید از سایت های تولیدی ، بازدید از نمایشگاههای بین المللی و یا شرکت در یک دوره ی آموزشی یا کنفرانس تخصصی باشد ، توجه به موارد زیر بعنوان اقدامات ضروری پیش از سفر حائز اهمیت بسیار است .

 

زمان پرواز برگشت :

 

مدیران ارشد که معمولا پر سفر هستند و مشغله ی کاری زیادی دارند ترجیح می دهند که به محض اتمام برنامه ی کاری با اولین پرواز به کشور مراجعت کنن که برای آنها امری کاملا منطقی محسوب می شود ولیکن چنانچه برنامه ی سفر مدیران ویا کارشناسانی که شاید فرصت کمتری برای مسافرت به خارج از کشور پیدا می کنند را تنظیم میکنید . در صورت امکان یک روز را جهت گردش ، بازدید از جاذبه های توریستی و البته خرید سوغاتی در برنامه ی سفر آنان در نظر بگیرید . هیچ کس دوست ندارد که چند روزی را در یکی از نقاط دیدنی دنیا بگذراند و بدون دیدن جاذبه های توریستی آن مکان به کشور خود باز گردد .

شاید شما معتقد هستید که ماموریت کاری با مسافرت تفریحی تفاوت دارد که البته از جهاتی حق با شماست اما بخاطر داشته باشید که با فراهم کردن این امکان و صرف هزینه ای جزیی برای یک روز اقامت بیشتر ، بر روی رضایتمندی تیم خود و متعاقبا افزایش بهره وری و تجربه ی نیروی انسانی بعنوان مهم ترین اهرم در پیشبرد اهداف سازمان سرمایه گذاری کرده اید .بدیهی است که خود شما  هم بعنوان مدیر عامل یا مدیر ارشد سازمان ، از این مقوله مستثنی نیستید و بهتر است زمان کوتاهی را برای استراحت خود در نظر بگیرید و از تنظیم برنامه های پروازی بسیار فشرده تا حد امکان پرهیز نمایید.

 

سفر

 

مرور تقویم کاری :

در حالیکه زمان پرواز رفت و برگشت سفر را مشخص میکنید ، تقویم کاری خود در آن محدوده زمانی را مرور کنید و اطمینان حاصل نمایید که سفر شما با قرار ملاقات ، جلسه و یا بازدیدی از پیش تعیین شده در شرکت که نیازمند حضور شخص شما می باشد تداخل پیدا نمیکند . سپس برنامه کاری خود را در هفته ما قبل و هفته بعد از سفر مرور کنید و تا حد امکان به امور مربوط به جلسات و ملاقات های احتمالی در آن دو هفته از پیشتر رسیدگی کنید تا با نزدیک شدن به زمان سفر و همچنین پس از مراجعت از ماموریت اداری ، دچار فشردگی بیش از حد کارها نشوید .

 

مرور تقویم خانوادگی :

چنانچه مایل هستید در شب تولد همسر ، فرزندان و پدر و مادر خود در کنارشان باشید ، یا سالگرد ازدواجتان را در کنار همسر خود جشن بگیرید و یا در مراسم تحصیلی فرزندانتان حضور داشته باشید ، پیش از نهایی کردن زمان سفر ، تقویم خانوادگی خود را مرور کنید . خانواده ی شما در طی سال خود را با برنامه ی کاری شما تطبیق می دهند و اینکه شما هم به نحوی برنامه ریزی کنید که چند روز خاص در سال را در کنار آنان باشید ، انتظار زیادی نیست . البته خود شما هم احساس بهتری خواهید داشت که در شب تولد فرزندتان او را در آغوش بگیرید و تولدش را تبریک بگویید تا اینکه تلاش کنید از هزاران کیلومتر دور تر و از طریق تلفن یا ایمیل محبت خود را به او اثبات کنید ! البته استثنا همیشه وجود دارد . ممکن است در شرایط خاصی ناچار شوید که در زمان مناسبت های خانوادگی در سفر باشید ، به احتمال زیاد خانواده ی شما هم این موارد استثنایی را درک میکنند ، به شرطی که در حد استثناء باقی بمانند و پیاپی تکرار نشوند .

 

سفر

 

خرید بلیط:

پس از قطعی شدن تاریخ سفر در اولین فرصت نسبت به خرید بلیط اقدام کنید تا از مناسب ترین قیمت های موجود بهره مند شوید . هر چه به تاریخ پرواز نزدیکتر شوید احتمال بالا رفتن قیمت ها بیشتر است . برای خرید بلیط ، شرکت هواپیمایی که پرواز مستقیم به مقصد شما را ارائه می دهد ، به خطوط هوایی دیگر ارجحیت دارد . چنانچه برای رسیدن به مقصد نیاز به تعویض هواپیما و یا به اصطلاح پرواز ارتباطی دارید ، اطمینان حاصل کنید که زمان کافی در فاصله دو پرواز وجود دارد . تاخیر احتمالی پرواز ها ، بخصوص در فصل زمستان را در نظر داشته باشید و از رزرو و پرواز های ارتباطی با فاصله زمانی خیلی کوتاه پرهیز کنید . البته سپری کردن ساعات طولانی در فاصله دو پرواز در فرودگاه ترانزیت زیاد مطلوب نیست ، ولیکن از دست دادن پرواز ارتباطی بدلیل تاخیر پرواز اول نیز بسیار نا خوشایند و گاه پر هزینه است .

 

منبع : کتاب اصول مسافرتهای تجاری | مؤلف : رضا خزاعی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴.۲ / ۵. تعداد آرا: ۵

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

18 − 7 =