اقدامات ضروری پیش از سفر

سفر

صرفنظر از اینکه هدف مسافرت شما حضور در مذاکرات فنی و بازرگانی ، عقد قرارداد با مشتریان و یا تامین کنندگان مواد اولیه ، بازدید از سایت های تولیدی ، بازدید از نمایشگاههای بین المللی و یا شرکت در یک دوره ی آموزشی یا کنفرانس تخصصی باشد ، توجه به موارد زیر بعنوان اقدامات ضروری پیش از سفر حائز اهمیت بسیار است .

 

زمان پرواز برگشت :

 

مدیران ارشد که معمولا پر سفر هستند و مشغله ی کاری زیادی دارند ترجیح می دهند که به محض اتمام برنامه ی کاری با اولین پرواز به کشور مراجعت کنن که برای آنها امری کاملا منطقی محسوب می شود ولیکن چنانچه برنامه ی سفر مدیران ویا کارشناسانی که شاید فرصت کمتری برای مسافرت به خارج از کشور پیدا می کنند را تنظیم میکنید . در صورت امکان یک روز را جهت گردش ، بازدید از جاذبه های توریستی و البته خرید سوغاتی در برنامه ی سفر آنان در نظر بگیرید . هیچ کس دوست ندارد که چند روزی را در یکی از نقاط دیدنی دنیا بگذراند و بدون دیدن جاذبه های توریستی آن مکان به کشور خود باز گردد .

شاید شما معتقد هستید که ماموریت کاری با مسافرت تفریحی تفاوت دارد که البته از جهاتی حق با شماست اما بخاطر داشته باشید که با فراهم کردن این امکان و صرف هزینه ای جزیی برای یک روز اقامت بیشتر ، بر روی رضایتمندی تیم خود و متعاقبا افزایش بهره وری و تجربه ی نیروی انسانی بعنوان مهم ترین اهرم در پیشبرد اهداف سازمان سرمایه گذاری کرده اید .بدیهی است که خود شما  هم بعنوان مدیر عامل یا مدیر ارشد سازمان ، از این مقوله مستثنی نیستید و بهتر است زمان کوتاهی را برای استراحت خود در نظر بگیرید و از تنظیم برنامه های پروازی بسیار فشرده تا حد امکان پرهیز نمایید.

 

سفر

 

مرور تقویم کاری :

در حالیکه زمان پرواز رفت و برگشت سفر را مشخص میکنید ، تقویم کاری خود در آن محدوده زمانی را مرور کنید و اطمینان حاصل نمایید که سفر شما با قرار ملاقات ، جلسه و یا بازدیدی از پیش تعیین شده در شرکت که نیازمند حضور شخص شما می باشد تداخل پیدا نمیکند . سپس برنامه کاری خود را در هفته ما قبل و هفته بعد از سفر مرور کنید و تا حد امکان به امور مربوط به جلسات و ملاقات های احتمالی در آن دو هفته از پیشتر رسیدگی کنید تا با نزدیک شدن به زمان سفر و همچنین پس از مراجعت از ماموریت اداری ، دچار فشردگی بیش از حد کارها نشوید .

 

مرور تقویم خانوادگی :

چنانچه مایل هستید در شب تولد همسر ، فرزندان و پدر و مادر خود در کنارشان باشید ، یا سالگرد ازدواجتان را در کنار همسر خود جشن بگیرید و یا در مراسم تحصیلی فرزندانتان حضور داشته باشید ، پیش از نهایی کردن زمان سفر ، تقویم خانوادگی خود را مرور کنید . خانواده ی شما در طی سال خود را با برنامه ی کاری شما تطبیق می دهند و اینکه شما هم به نحوی برنامه ریزی کنید که چند روز خاص در سال را در کنار آنان باشید ، انتظار زیادی نیست . البته خود شما هم احساس بهتری خواهید داشت که در شب تولد فرزندتان او را در آغوش بگیرید و تولدش را تبریک بگویید تا اینکه تلاش کنید از هزاران کیلومتر دور تر و از طریق تلفن یا ایمیل محبت خود را به او اثبات کنید ! البته استثنا همیشه وجود دارد . ممکن است در شرایط خاصی ناچار شوید که در زمان مناسبت های خانوادگی در سفر باشید ، به احتمال زیاد خانواده ی شما هم این موارد استثنایی را درک میکنند ، به شرطی که در حد استثناء باقی بمانند و پیاپی تکرار نشوند .

 

سفر

 

خرید بلیط:

پس از قطعی شدن تاریخ سفر در اولین فرصت نسبت به خرید بلیط اقدام کنید تا از مناسب ترین قیمت های موجود بهره مند شوید . هر چه به تاریخ پرواز نزدیکتر شوید احتمال بالا رفتن قیمت ها بیشتر است . برای خرید بلیط ، شرکت هواپیمایی که پرواز مستقیم به مقصد شما را ارائه می دهد ، به خطوط هوایی دیگر ارجحیت دارد . چنانچه برای رسیدن به مقصد نیاز به تعویض هواپیما و یا به اصطلاح پرواز ارتباطی دارید ، اطمینان حاصل کنید که زمان کافی در فاصله دو پرواز وجود دارد . تاخیر احتمالی پرواز ها ، بخصوص در فصل زمستان را در نظر داشته باشید و از رزرو و پرواز های ارتباطی با فاصله زمانی خیلی کوتاه پرهیز کنید . البته سپری کردن ساعات طولانی در فاصله دو پرواز در فرودگاه ترانزیت زیاد مطلوب نیست ، ولیکن از دست دادن پرواز ارتباطی بدلیل تاخیر پرواز اول نیز بسیار نا خوشایند و گاه پر هزینه است .

 

منبع : کتاب اصول مسافرتهای تجاری | مؤلف : رضا خزاعی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴.۲ / ۵. تعداد آرا: ۵

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

بیست − 2 =