اقامت تحصیلی در آلمان | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت

اقامت تحصیلی در آلمان

اقامت تحصیلی در المان

 

کشور آلمان به دلیل صنعت بسیار پیشرفته و وضعیت رفاه بسیار مناسبی که شهروندان این کشور دارند، مقصد بسیاری از افراد برای زندگی و مهاجرت ، از سراسر جهان است. تا پایان سال ۲۰۱۶ در حدود ۹۷۰۰۰ ایرانی در آلمان زندگی می‌کردند ولی با این حال ایرانیان رتبه‌ی ۲۸ را از نظر تعداد ایرانی مقیم این کشور دارند. این موضوع نشان دهنده‌ی این است که آلمان یک مقصد مهاجرتی مهم است و افراد بسیار زیادی به عنوان مهاجر در این کشور زندگی می‌کنند. ترک‌ها و لهستانی‌ها بیشترین مهاجران کشور آلمان را تشکیل می‌دهند. آلمان کشوری بزرگ با ۸۲ میلیون نفر جمعیت است که با ۱۰ کشور اروپایی دیگر مرز مشترک دارد. کشور آلمان از لحاظ جغرافیایی در غرب قاره اروپا در همسایگی دانمارک، دریای شمال و دریای بالتیک، فرانسه، سوئیس، اتریش، لهستان واقع شده است. در این مقاله با شمیران گشت همراه باشید .

 

شمیران گشت مجری تخصصی اخذ ویزای طلایی یونان

با ما تماس بگیرید ، مشاوره رایگان:   ۰۲۱۲۶۲۰۶۳۵۷    – ۰۲۱۲۶۲۰۶۴۷۹

اگر میخواهید ما با شما تماس بگیریم میتوانید از طریق آیکن گوشه پایین سمت راست یا نوار کنار سمت چپ ثبت درخواست کنید .

 

 

کشور آلمان برای دانشجویان و متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند در تمام مقاطع تحصیلی بستر مناسبی را فراهم آورده است. کشور آلمان تقریبا در تمام مقاطع تحصیلی از دبیرستان تا مقطع دیپلم، مقطع لیسانس، فوق لیسانس و مقطع دکترا پذیرش و ویزای تحصیلی صادر می نماید و با توجه به دانشگاه های مختلف و شرایط مختلف متقاضیان، وضعیت اخذ پذیرش و ویزا ممکن است کم و بیش متغیر باشد ولی در نهایت امکان تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی آلمان همواره ممکن خواهد بود. معمولا وقت سفارت آلمان یک تا یک سال و نیم به طول می انجامد، بنابراین در گام اول برای مهاجرت به آلمان، وقت سفارت را رزرو کنید. البته راه میانبر برای اخذ وقت سفارت کوتاه تر کشور آلمان نیز وجود دارد و این است که با شرکت در دوره های زبان در کشورهای همسایه آلمان، وقت سفارت این کشور را ۱۵ روزه اخذ نمایید. 

 

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل در سال های اخیر بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. سطح علمی بالای دانشگاه های آلمان، تضمین کار بعد از تحصیل و همکاری دانشگاه ها با موسسات و شرکت های مختلف، هزینه های معقول تحصیل، از دلایل مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل می باشد. از شرایط مهمی که متقاضیان مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل می بایست به آن توجه ویژه ای داشته باشند، شرط سنی مهاجرت به آلمان می باشد. متقاضی برای مقطع کارشناسی حداکثر ۲۳ سال و برای ارشد حداکثر ۳۰ سال سن می بایست داشته باشد. نداشتن گپ زیاد تحصیلی نیز اهمیت زیادی در اخذ ویزای تحصیلی خواهد داشت. دو گونه دانشگاه در آلمان وجود دارد: دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی

 

مهاجرت تحصیلی

 

ویزای دانش آموزی آلمان برای تحصیل در مدارس

تحصیل در مدارس آلمان در مقاطع پیش دبستانی، دبستان و دبیرستان (نظری، فنی و حرفه ای و کار و دانش) امکان پذیر است. دانش آموزان در آلمان از ۳ تا ۶ سالگی در پیش دبستانی، ۶ تا ۱۰ سالگی در مقطع ابتدایی و پس از آن در مقطع دبیرستان مشغول به تحصیل می شوند. لازم به ذکر است که تحصیل در آلمان در مقطع ابتدایی یا Grundschule اجباری است. پس از اتمام مقطع دبستان، دانش آموزان در یکی از دبیرستان های زیر ادامه تحصیل می دهند.

 • Hauptschule

  این مدارس همان مدارس فنی و حرفه ای هستند. شرط ورود به این مدارس نمره ۵ تا ۹ می باشد و تحصیل در این دبیرستان ها تا سن ۱۸ سالگی ادامه خواهد داشت. این مدارس ویژه دانش آموزانی است که سطح علمی پایین تری دارند و تحصیل در این مدارس همزمان با دوره های کارآموزی می باشد.

 • Realschule

  این مدارس همان مدارس کار و دانش می باشندو شرط ورود به آنها داشتن نمره ۵ تا ۱۰ در کارنامه دوره ابتدایی می باشد. دوره های کارآموزی در این مدارس اختیاری بوده و پس از اتمام دوره تحصیل در دسترس خواهند بود ولی در صورت عدم علاقه، دانش آموز می تواند تحصیل خود را در دبیرستان های دیگر ادامه دهد تا بتواند وارد دانشگاه شود.

 • Gymnasium

  این مدارس همان مدارس نظری هستند و با داشتن نمره بین ۱۰ تا ۱۳ در کارنامه دبستان می توان به این مدارس ورود پیدا کرد. دانش آموزان پس از اتمام تحصیل در این دوره با قبولی در آزمون سراسری می توانند وارد بهترین دانشگاه های کشور آلمان شوند.

کودکان زیر ۱۸ سال در صورتی که بخواهند در مدارس آلمان تحصیل نمایند، نیاز به مدرک زبان آلمانی نخواهند داشت و در مدارس این کشور زبان آلمانی را نیز فرا می گیرند. مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع مدارس برای کودکان بالای ۱۲ سال از نظر افسر ویزا معقول تر است و به منظور اخذ ویزا ریسک کمتری خواهد داشت. مهاجرت تحصیلی به آلمان در مدارس خصوصی آلمان نیز امکان پذیر است. این مدارس می توانند شبانه روزی باشند و تمامی امکانات تحصیلی و زندگی را به دانش آموزان ارائه می کنند. هزینه های این مدارس بسیار متغیر است و می توان هزینه سالیانه تحصیل در مدارس خصوصی و شبانه روزی آلمان را ۳۰ هزار یورو تخمین زد. دانش آموزانی که در مدارس روزانه آلمان تحصیل می کنند باید در کشور آلمان قیم داشته باشند، در غیر این صورت نمی توانند ویزای تحصیلی دریافت نمایند. 

تحصیل در آلمان (راهنمای اخذ پذیرش تحصیلی)

کشور آلمان با بیش از ۴۰۰ مرکز آموزش عالی و بیش از ۲ میلیون دانشجوی داخلی و خارجی یکی از قطب‌های علمی جهان و مقصدی با فرصت‌های منحصر به فرد برای اخذ پذیرش تحصیلی است.

مراکز آموزش عالی در آلمان را می‌توان به موارد زیر تقسیم بندی کرد:

 • دانشگاه‌ها Universitäten و موسسات آموزشی معادل
 • دانشگاه‌های فنی Technische Hochschulen/Technische Universitäten
 • دانشگاه‌های آموزشی Pädagogische Hochschulen
 • دانشکده‌های الهیات
 • دانشگاه‌های علمی کاربردی Fachhochschulen
 • دانشکده‌های هنر و موسیقی
 • موسسات آموزش عالی نیروهای مسلح فدرال
 • موسسات آموزش عالی ارائه‌دهنده دو رشته و مطالعات تحصیلی دوگانه در مقطع کارشناسی Berufsakademie
 • موسسات آموزشی ادامه تحصیلات حرفه‌ای Fachschulen و Fachakademien در برلین که براساس طبقه‌بندی استاندارد و بین‌المللی آموزش ISCED ، مدرک دریافتی از این موسسات معادل با مقطع کارشناسی سایر دانشگاه‌ها است.

هر یک از این مراکز آموزش عالی، بستری ویژه برای تحصیل در آلمان را فراهم می‌آورند. دانشگاه‌ها در آلمان طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را شامل می‌شوند و دانشگاه‌های علم کاربردی علاوه بر جنبه علمی، بیشتر بر روی جنبه کاری و مهارت‌های مورد نیاز بازار کار آلمان تاکید دارند. دانشگاه‌های هنر و موسیقی نیز همانطور که از نامشان پیداست تدریس رشته‌های هنری را در دستور کار دارند.

مقاطع تحصیلی در آلمان همچون بسیاری دیگر از کشورها،مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را شامل می‌شود. البته تحصیل در مقطع فوق دکترا یا (Post Doc) نیز در بسیاری از مراکز آموزش عالی آلمان امکان پذیر است.

زمینه فعالیت دانشگاه‌های آلمان و موسسات آموزشی معادل در این کشور چیست؟

عموما دانشگاه‌های آلمان رشته‌های آموزشی متنوع و وسیعی را به متقاضیان ارائه می‌دهند. این در حالی است که موسسات معادل دانشگاه‌ها در این کشور دوره‌های آموزشی محدودتری نظیر رشته‌های علوم طبیعی و مهندسی، الهیات، آموزش و پرورش و غیره را ارائه می‌دهند.

اما برخلاف تفاوت‌هایی که بین این دو وجود دارد، هر دوی این موسسات امکان صدور مدرک دکترا Promotionsrecht را دارند. همچنین این موسسات این امکان را دارند تا به متقاضیان بعدی و آینده دانشگاه دوره‌های آموزشی و تحقیقات علمی را ارائه کنند.

 

شمیران گشت مجری تخصصی اخذ ویزای طلایی یونان

با ما تماس بگیرید ، مشاوره رایگان:   ۰۲۱۲۶۲۰۶۳۵۷    – ۰۲۱۲۶۲۰۶۴۷۹

اگر میخواهید ما با شما تماس بگیریم میتوانید از طریق آیکن گوشه پایین سمت راست یا نوار کنار سمت چپ ثبت درخواست کنید .

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد آرا: ۸

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

یازده + 18 =