آزمون GMAT | ویزای نمایشگاهی | شمیران گشت
آزمون GMAT

آزمون GMAT

GMAT مخفف Graduate Management Admissions Test است. آزمون GMAT، یک آزمون استاندارد است و مختص کسانی می‌باشد که قصد ادامه‌ی تحصیل در رشته‌های تجارتی و مدیریتی را در کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا دارند. به عبارت دیگر مخاطبان و متقاضیان این آزمون، متقاضیان ورود به دانشکده‌ها (مدارس) کسب و کار می‌باشند. این آزمون، یک آزمون بین‌المللی بوده و دارای اعتبار بسیار بالایی است و مشابه آزمون‌های آیلتس، تافل و غیره است. البته این آزمون دارای تفاوت‌هایی در ابعاد مختلف می‌باشد. آنچه که در کشور ايران استعداد، مهارت و آمادگي تحصيلي مختص رشته مديريت و سایر رشته‌های مشابه خوانده مي شود، در واقع خلاصه‌ي بومي شده‌ای از آزمون بين المللي GMAT است.

برگزاری آزمون GMAT

متاسفانه آزمون GMAT در ایران برگزار نمی‌شود و متقاضیان شرکت در این آزمون، باید به کشورهای دیگری سفر کنند. کشورهای مانند قطر، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، امارات (دوبی و ابوظبی) و ترکیه (آنکارا و استانبول) که خوشبختانه کشورهای نزدیک به ایران هستند و این امر شرکت در آزمون را برای متقاضیان تسهیل می‌کند. قابل ذکر است که هیچگونه محدودیتی برای متقاضیان برای اینکه در کدام کشور یا مرکز آزمون بدهند وجود ندارد. از کشورهای اصلی برگزار کننده این آزمون می‌توان به آمریکا، چین، کانادا، کره جنوبی و تایوان و غیره اشاره کرد.

این آزمون در هر روز سال بجز یکشنبه ­ها و تعطیلات رسمی برگزار می­ گردد اما در هر سال فقط می­ توانید ۵ بار در آن شرکت کنید و تعداد کل دفعات مجاز برای شرکت در این آزمون نیز ۸ بار است که برای کسب اطلاعات دقیق تاریخ و روز برگزاری، باید به سایت برگزار کننده­ آزمون مراجعه نمود.

 

آزمون GMAT ثبت نام در آزمون GMAT

درخواست کنندگان و متقاضیان شرکت در آزمون GMAT، باید ابتدا در مورد کلیت این آزمون اطلاعاتی را مطالعه کنند و سپس برای ثبت نام به سایت https://www.mba.com/exams/gmat مراجعه کرده، اکانت شخصی خود را ساخته و اقدام به تکمیل اطلاعات پروفایل خود کنند. 

آزمون GMAT عموما به صورت هوشمند و کامپیوتری برگزار می شود و در این آزمون پاسخ هر سوال از طرف دانشجو در تعیین سوال بعدی تاثیرگذار است. در این آزمون داوطلب نمی تواند سوالی را بی پاسخ رها کند، به سوال بعد یا قبل برود و پاسخ خود را نمی تواند عوض کند. نمره داوطلب به صورت لحظه ای محاسبه می شود و به محض پایان به او اعلام می شود. معیار نمره قبولی در آزمون GMAT یک نمره ثابت نیست بلکه با توجه به ترکیبی بودن آزمون هر موسسه ای یک سطح از نمره را به عنوان معیار قبولی خود مطرح می کند.

 

امتیاز در آزمون GMAT

امتیاز یا نمره کلی آزمون GMAT از ۲۰۰ تا ۸۰۰ می باشد وشامل بخش های محاسبات و زبانی است. امتیازات به صورت مضربی از ۱۰ داده می شوند (مانند ۵۴۰،۵۵۰،۴۸۰ و …) .میانگین امتیاز در این آزمون ۵۴۰ است.

الگوریتم امتیازدهی این آزمون به صورت چندمعیاری و بسیار پیچیده است. به عنوان مثال سوالات به صورت انطباقی عرضه می شوند ، این بدین معناست که هرچه داوطلبان به سوالات بیشتری پاسخ درست بدهند ، سوالات بعدی سخت تر خواهند شد. 

پس از اینکه داوطلبان در پایان آزمون ، نمره غیر رسمی خود را مشاهده کنند ، دو دقیقه فرصت خواهند داشت که این نمره را دریافت یا به صورت کلی لغو نمایند. پس از لغو نمره GMAT ،داوطلبان ۶۰ روز فرصت دارند با پرداخت ۱۰۰ دلار نمره را برگردانند. پس از این مدت نمره قابل بازگشت نخواهد بود.

منابع درسی و آموزشی GMAT:

۱ . Manhattan GMAT : موسسه منهتن یک مجموعه ۹ تایی کتاب مخصوص جیمت چاپ کرده است که به عنوان “همراه” کتابهای OG مورد استفاده قرار میگیرند.

۲. Powerscore GMAT Critical Reasoning Bible :  این کتاب خاص بخش CR ساخته شده است و انواع سوال و روشهای برخورد با آنها ، جوابهای صحیح و غلط برای هر دسته و …. را شامل می شود . این کتاب صرفا یک کتاب اموزشی است و جدا از چند تمرین در پایان فصل ، تمرین یا تست دیگری برای شما فراهم نمی کند و بایستی بعد از مطالعه کتاب ، از منابع دیگر برای تمرین کردن استفاده کنید .

نرم افزارهای آموزشی :

Kaplan GMAT 2006 Premier Program

Princeton GMAT Diagnostic

Barrons GMAT

Crack-Gmat Diagnostic Test

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز ۴ / ۵. تعداد آرا: ۴

تاکنون رأی داده نشده ! اولین کسی باشید که این مطلب را ارزیابی می کنید

اگر این پست را مفید یافتید ...

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب مرتبط
نظر خود را به اشتراک بگزارید

چهار × 2 =